غار سوباشی همدان

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

غار سوباشی همدان از جاهای دیدنی همدان که در میان غارهای معروف این شهر حرفی برای گفتن دارد . غار سوباشی در تمام فصول پذیرای مسافران مورد علاقه ی خود است اما به دلیل سرمای اواخر پاییز و زمستان برای سفر به غار سوباشی همدان حتما باید با لباس گرم و امکانات مناسب به آنجا سفر کرد .

غار سوباشی در 46 کیلومتری غرب کبودراهنگ در روستای سوباشی واقع است البته به علت کوچک بودن دهانه غار فعلا امکان وارد شدن به آن وجود ندارد.

سوباشی، روستایی از توابع بخش گل‌تپه شهرستان کبودراهنگ در استان همدان است. این روستا بزرگ ترین و پرجمعیت ترین روستای بخش گل تپه است و در جنوب شرقی گل تپه قرار دارد.

غار سوباشی همدان

بخشی از مردم این روستا به کشاورزی اشتغال دارند. زمین‌های کشاورزی در اطراف منطقه مسکونی روستا پراکنده شده‌اند. مهمترین محصولات تولیدی آن‌ها گندم جو و انگور است همچنین کشت اکثر صیفی جات هم در آن امکان پذیر است.

این روستا در منطقه کوهستانی ایران قرار دارد و دارای زمستان‌های سرد تابستان‌های گرم و بارندگی متغیر است.

سایت راداری سوباشی واقع در ارتفاعات سوباشی مشرف بر روستای سوباشی یکی از مهمترین سایت‌های راداری ایران در زنجیره پدافند هوایی این کشور است. در زمان جنگ ایران و عراق در سال ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۷ سایت راداری فوق ضمن رهگیری هواپیماهای عراقی، کنترل و هدایت هواپیماهای ورودی و خروجی به مرزهای غرب کشور، کنترل آتش سایتهای موشکی ارتش و سپاه، کنترل آتش پدافند هوایی مستقر در منطقه (زمینی، هوایی …)، اعلام وضعیت(سفید،زرد یا قرمز) به ۱۳ استان کشور (حدود۸۰در صداز جمعیت ایران ) را برعهده داشت.

با توجه به موارد فوق، عراقیها شدیداً در تلاش بودند که سایت راداری فوق را مورد حمله مستقیم و انهدام قرار دهند. عراقی‌ها با ۱۵۷ مرحله حمله به سایت فوق و استفاده از موشکهای ضدرادار در مختل کردن عملکرد سایت فوق تلاش کردند و این سایت نهایتاً در پنجم مرداد سال ۶۷ و بعد از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ توسط جنگنده‌های عراقی منهدم شد. موشک هوا به زمینی که از فاصله‌ای دور شلیک شده بود اتاق عملیات سایت سوباشی را منهدم کرد و ۱۹ نفر از کارکنان در همان لحظه در گذشتند.

غار سوباشی کجاست؟

استان همدان یکی از گردشگری ترین استان های کشور می باشد که جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی را در خود جای داده است. این استان استعداد بالایی از لحاظ غارزایی دارد و در آن غارهای مهمی همچون غار سوباشی همدان، غار علیصدر و غار سراب به چشم می خورد. غار سوباشی در همدان و در 46 کیلومتری غرب کبودرآهنگ واقع شده است و از همین حیث به این غار به کبودرآهنگ نیز شهرت دارد. ولی ریشه اصلی نام این غار به روستایی که در آن واقع شده یعنی سوباشی (در زبان ترکی به معنی سرکش) برمیگردد.

عکس غار سوباشی

غار سوباشی همدان

منطقه کبودرآهنگ مجموعا سه غار مهم به نام های غار علیصدر، غار سراب و غار سوباشی را در خود جای داده است که به غارهای سه گانه آبی جهان شهرت دارند. دلیل اصلی اینکه نام این غار از دو غار دیگر این منطقه کمتر شنیده شده، این می باشد که ورودی این غار بسیار کوچک بوده و ورود و خروج از آن امکان پذیر نمی باشد. علاوه بر این بخش اعظمی از این غار را آب فرا گرفته و شرایط غار نوردی نیز در آن وجود ندارد.

غار سوباشی همدان

در حال حاضر به دلیل فراهم نبودن شرایط جهت برسی این غار، اطلاعات دقیقی از آن موجود نیست اما طبق گفته های محلی های این منطقه، در گذشته از این غار جهت تامین آب آشامیدنی روستا استفاده می شده است و همچنین طبق پیمایشی که سال های گذشته در این غار انجام شد، در این غار تعداد زیادی قارچ سمی و استخوان خفاش یافت شده است.

غار سوباشی یکی از جاذبه های طبیعی و گردشگری همدان است که شما می توانید در تور همدان گردی از این غار نیز در کنار سار غارهای زیبای این استان بازدید به عمل آورید.

آدرس غار سوباشی همدان : استان همدان، 46 کیلومتری غرب کبودراهنگ، روستای سوباشی

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما