تنگ مهریان یاسوج

تنگ مهریان یاسوج

با توجه به جاهای دیدنی فراوانی که در استان کهگیلویه و بویر احمد وجود دارد تنگ مهریان نقش عمده در این مورد دارد و از بهترین جاهای دیدنی یاسوج می باشد .

مهریان نام روستایی دراستان کهگیلویه و بویر احمد است که در شهرستان بویر احمد، بخش مرکزی و دهستان سررود شمالی قرار دارد. در پنج کیلومتری مسیر یاسوج به اقلید منظره ای زیبا و طبیعی چشم هر مسافری را به خود جلب می کند که به تنگ مهریان شهرت دارد. ارتفاع متوسط آن از سطح دریا ۱۸۵۰ متر می باشد و از لحاظ طبیعی نیز میان رودخانه مهریان در شرق و کوه های دنا که در شمال آن قرار دارد محصور شده است.

تنگ مهریان یاسوج

رودخانه مهریان که در سالیان نه چندان دور چندین انسان را به کام خود فرو برد، همچنین آبشارى مرتفع با عرض کم بر زیبایی های این روز افزوده است. نزدیک این آبشار که مى شوى نسیمی خنک و دلپذیر روحت را نوازش مى دهد و وسوسه زمان بیشتری را در کنار این مناظر طبیعی زیبا سپری کنی و حتی از صخره هاى کوچک آن بالا بروى، واقعا طبیعت مهریان و شگفت انگیزی دارد که تنگ مهریان در مرکز این زیبایی ها واقع شده است، سر زمینی همیشه سبز که فقط در فصل زمستان از سرسبزی آن کاسته می شود.

تنگ مهریان یاسوج

به سمت روستاى مهریان که شروع به حرکت می کنی، رنگهاى سبز مایل به فسفرى شالیزارها، به شما آرامش می دهد و بوی برنج سبز و محلی چمپا که بوی خوش آن را هرگز از یاد نخواهید برد.

تنگ مهریان یاسوج

خانه هاى قدیمی و کاه گلى ، باغ های متنوع و نا محدود ، بوته زارهاى خیار در دو سمت جاده مهریان به دیده می شود. در این منطقه کم کم قهوه خانه هاى ایجاد شده که جذب بیشتر گردشگران را باعث شده که با چادرهاى رنگارنگ بر پا شده است. بوى سیب ، پونه و برنج سبز در هم آمیخته می گردد به گونه ای که گل هاى زرد آفتابگردان درمیان سبزى گسترده دشت ها سربه زیر خم کرده اند.

تنگ مهریان یاسوج

در این مکان رودی با پیچ و قوس و حالت مارپیچی خاصی با رنگ شبیه به سبز و فیروزه‌ای ، در دره‌ای نه چندان عمیق به گونه ای است که گویی یک فرش سبز مواجی بر زمین نقش بسته است. در واقع روستای مهریان یک دشت پای کوهی است که سه عنصر اصلی طبیعی یعنی کوه، دشت و رودخانه اقلیم آن را تشکیل داده است , به طوری که با داشتن اقلیم سرد و مرطوب کوهستانی یکی از مناسب ‌ترین اقلیم‌ های قابل زیست کشور را به وجود آورده است. علاوه بر این، امامزاده‌ای به نام امامزاده شاه حسن(ع) در این منطقه وجود دارد که باعث شده زائران نیز از این منطقه بازدید کنند. در این منطقه درختهای تو در تو درکنار هم قرارگرفته‌اند، آب ناشی از ذوب شدن برف که در منطقه کاکان می‌گذرد، مسیری متمایز از رود مهریان را در پی گرفته است.

تنگ مهریان یاسوج

تنگ مهریان جاذبه‌ای زیبا در یاسوج ، که در فصل تابستان و بهار گردشگران زیادی را به سوی خود جذب می کند. در این منطقه نیز چند مزرعه‌ پرورش ماهی وجود دارد که نقش پر رنگی در افزایش جذابیت منطقه ایفا می‌کند. تنوع درختانی از قبیل سپیدار، چنار، بلوط، افرا، کاج، انگور وحشی و بنه در تنگ مهریان  باعث سرسبزی و طراوت بیشتر این منطقه شده است و از ویژگی‌های آن است و همچنین تنگه مهریان در زمستان هم مورد علاقه و محل آمد و شد علاقه مندان به ورزش اسکی است. در واقع این تنگه در این فصل در اثر شرایط آب و هوایی منطقه، یخی بزرگ بر روی صخره‌ای مقابل بارگاه امامزاده حسن تشکیل می شود که این توده یخ در یک ماه مانده به پایان سال شکسته می شود و ۲۰ روز مانده به پایان سال با صدایی مهیب که تا کیلومترها شنیده می‌شود، از صخره فرو می ریزد.

تنگ مهریان یاسوج

آب شفاف و زلال رودخانه مهریان که قسمتی از آن از چشمه‌های تنگ که به کبوتری معروف است پس از طی مسیر به رودخانه بشار یاسوج و همچنین رودخانه کارون در استان خوزستان فرو می ریزد.  فاصله تا مرکز استان پنج کیلومتر است.در توصیف این جاذبه باید گفت که چشم انداز طبیعی و دل انگیز بسیار زیادی در مقابل چشمان رهگذران به نمایش در می آید و با نقش‌ها و رنگ‌های متنوع، نقشی به یاد ماندنی از زیبای طبیعت در ذهن می ماند.

تنگ مهریان یاسوج

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما