چشمه آب گرم یا چشمه گرمابی مکانی است که به صورت مداوم آب گرم یا داغ از زمین خارج می‌شود. به خاطر درصد بالای مواد حل شده معدنی آب بعضی از این چشمه‌ها عده‌ای از آن‌ها استفاده درمانی می‌کنند. دلیل گرم بودن آب اکثر چشمه‌های آب گرم، برخورد آب با مواد و املاح زمینی است و در نتیجه ترکیب و واکنش این مواد آب، گرم می‌شود، بر خلاف آنچه که در بین مردم شایع است که گرمای آب به دلیل مواد مذاب داخل زمین است، این نوع از آب گرم فقط در کنار آتشفشان‌ها یافت می‌شود.

بهترین چشمه های آب گرم ایران

استفاده‌های درمانی چشمه آب گرم

از آنجا که حلالیت آب گرم بالاتر است، املاح موجود در آب چشمه‌های آب گرم بسیار بالاست. این املاح، بسته به ساختار زمین‌شناسی منطقه، می‌توانند شامل یونهای مختلف مانند کلسیم، لیتیوم و، حتی رادیوم، متفاوت باشند. به دلیل اعتقاد عامیانه به خواص طبی بعضی از این املاح، چشمه‌های آب گرم اغلب به مقاصد گردشگری با هدف درمانی تبدیل می‌شوند.بنا به نوشته روزنامه دنیای اقتصاد، تأسیسات آب‌درمانی کلیبر که در تیر ماه ۱۳۹۲ راه اندازی شد، بزرگ‌ترین مجتمع آب درمانی ایران است. این مجتمع در زمینی به وسعت ۱۲۸۷۰ متر مربع در فاز اول احداث شده که شامل استخرهای سرپوشیده با سقف متحرک زنانه، مردانه، سونا و جکوزی، مجموعه رستوران، بوفه، کافی شاپ، سالن‌های ورزشی، بدنسازی، فضای بازی کودکان، رختکن‌های مجهز، پارکینگ و نمازخانه به علاوه واحدهای تجاری می‌باشد.

بهترین چشمه های آب گرم ایران

یکی از مواردی که می تواند ایران را در لیست مقاصد گردشگری جذاب قرار بدهند چشمه های آب گرمی است که در سراسر کشور وجود دارد و بدون آنکه تجهیزاتی در آن به کار رفته باشد می توان از آن ها بهره برد و نهایت لذت را در دل طبیعت ببرید. البته به غیر از تفریح چشمه های آب گرم دارای خاصیت های درمانی هم هستند که می توانند بسیار به سلامت افراد بسیار کمک کنند. چرا که این چشمه ها دارای ویژگی هایی مثل تحریک فعالیت‌های مختلف بدن، درمان بیماری تنفسی، روماتیسم، بیماری‌های پوستی، بیماری‌های زنان و تورم موضعی، تسکین اعصاب، تنظیم فشار خون، درمان دردهای مفصلی و بهبود دردهای کلیه دارند.

بهترین چشمه های آب گرم ایران

آب گرم شهر کهنه

یکی از چمشه های آب گرم ایران در شهر قوچان که یکی شهرهای استان خراسان رضوی است و در ۱۴۸ کیلومتری شمال غرب مشهد نیز قرار گرفته است. قدمت این شهر به ۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد و از صدر اسلام تا اوایل تسلط قوم مغول این شهر نام های مختلفی نظیر آساآک، آشاک، آرسکا، استوا، خوجان و خبوشان نیز داشته است. سلسله اشکالی اولین حکومتش را در شهر قوچان برپا کرد. چشمه سارهای جاری معروف به آبگرم شهر کهنه در ۱۸ کیلومتری بخش غربی قوچان و به فاصله ۶ کیلومتری  آرامگاه امام زاده سلطان ابراهیم (ع) قرار دارد. این چشمه خود یکی از مهمترین دلایلی است که باعث جذب گردشگری به این شهرستان می شود.

  جاهای دیدنی گیلان

آدرس: قوچان، ۱۸کیلومتری بخش غربی قوچان

بهترین چشمه های آب گرم ایران

آب گرم فلکده

فلکده از دیگر چشمه های آب گرم ایران است که در دل جنگل های دو هزار تنکابن قرار گرفته است و سبب شده منطقه فلکده در بین گردشگران مشهور بشود، اما به دلیل این که این منطقه دسترسی راحتی ندارد و به اصطلاح پرت است افراد کمی به آن دسترسی دارند و همین خود دلیلی است که از بکر بودن آن مطمئن باشید. این آب گرم از نظر توپوگرافی دارای پستی و بلندی ها یی می باشد که زیبایی و تنوع خاصی را به آن می ‌بخشد. از مزیت های آب گرم فلکده این است که در آب آن گوگرد وجود ندارد. منطقه فلکده دارای آب و هوای خنک و کوهپایه‌ ایی می باشد که در فصول گرم سال بسیار مطبوع است.

آدرس: تنکابن، کیلومتر ۱۵ جاده دو هزار، روستای لیره سر

بهترین چشمه های آب گرم ایران

آب گرم قلعه‌ کندی

همانطور که در ابتدای این مطلب گفتیم در چشمه های آب گرم ایران در سراسر کشور قرار گرفته اند و که هرکدام به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری آن منطقه محسوب می شود. در مسیر جاده ی اردبیل پارس آباد قلعه ی کندی واقع است که در آن چشمه آب گرمی وجود دارد و به دلیل قرار گرفتن در منطقه گردشگری و جنگل های ارسباران و نزدیکی به رود مرزی ارس و سد خدافرین گردشگران زیادی را از داخل و خارج از کشور از جمله جمهوری آذربایجان، ارمنستان و نخجوان به خود جذب می ‌کند. خاصیت درمانی این چشمه آب گرم بسیار بالای است و راه حل مناسبی برای درمان بیماری های روماتیسمی است. دمای آبگرم قلعه کندی در چشمه اصلی به حدود ۷۵ الی ۸۰ درجه  و در استخرها به ۶۵ الی ۷۰ درجه سانتی گراد می ‌رسد و اکثر دکترهای ارتوپدی این آبگرم را به بیماران خود پیشنهاد می ‌کنند

  گردشگری ایران ، تجربه لذت سفر در ایرانگردی

آدرس: آذربایجان شرقی، کلیبر منطقه قلعه کندی

بهترین چشمه های آب گرم ایران

آب ‌گرم کریز

در روستای کریز که توابع بخش کوهسرخ شهرستان کاشمر است چشمه آب گرمی وجود دارد که خاصیت های درمانی فراوانی دارا هست و در حاشیه ‌ی این مکان نیز دره ای با رودخانه ی پرآب با چشمه سارهای آب سرد شیرین و گوارا نیز وجود دارد. به عقیده ی کارشناسان این چشمه به دلیل مواد شیمیایی که در آن وجود دارد از رتبه بالاتری برخوردار است و برای بیماری های پوستی بسیار مناسب می باشد. جالب است بدانید که این منطقه به دلیل اینکه ۱۴۰۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد دارای آب و هوای کوهستانی بوده و زمستان های بسیار سرد و تابستان های معتدلی را شامل می شود. رودخانه کال کرمگ از جنوب روستا عبور می‌کند. روستای کریز یکی از روستاهای قدیمی و کهن شهرستان کاشمر به شمار می ‌آید. بند شاهی، از آثار ملی ثبت شده، در نزدیکی روستا واقع شده و نشان دهنده قدمت روستای کریز است.

آدرس: خراسان رضوی، کاشمر، ۳ کیلومتری روستای کریز

بهترین چشمه های آب گرم ایران

آب گرم معدنی چالدران

استان آذربایجان غربی یکی از شهرهای ایران است که با داشتن ۴۶ چشمه ی آبگرم از مناطق پر چشمه ایران به شمار می رود و همین خود دلیلی است که افرادی به دنبال همچین جاذبه ای هستند این استان را به عنوان اولین گزینه خود انتخاب کنند. برخی از چشمه ‌های آبگرم معدنی آذربایجان غربی در مجاورت آثار ارزشمند تاریخی قرار دارند. به طور مثال چشمه ی آب گرم احمدآباد در حاشیه اثر جهانی تخت سلیمان تکاب قرار دارد و چشمه آب گرم چالدران از دیگر جاذبه های این استان است که گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می کند.

آدرس: آذربایجان غربی، سیه چشمه (چالدران) بخش مرکزی

بهترین چشمه های آب گرم ایران

چشمه های آب گرم سرعین

در ۵۲ کیلومتری شهر اردبیل یکی دیگر از چشمه های آب گرم ایران که بسیار هم معروف است به نام سرعین نیز قرار دارد. چشمه های آبگرم سرعین با دما، خاصیت و ویژگی های درمانی خاصی از دل زمین می جوشند و هر سال در فصل تابستان گردشگران بسیاری را از ایران و خارج از ایران به سوی خود جلب می کنند.
استحمام در این چشمه ها اثر آرام بخش دارد و باعث تسکین دردهای عصبی، رماتیسمی و عصبی مفصلی می شود.
آدرس: اردبیل، سرعین

  جاهای دیدنی خراسان جنوبی

بهترین چشمه های آب گرم ایران

آب گرم رینه

در دل جاده های هراز در مازندران یکی دیگر از چشمه های آب گرم ایران به نام رینه قرار دارد که محلی عالی برای گذراندن اوقات فراغت در دل جنگل های شمال می باشد. این آب گرم هم خصوصی و عمومی است و همچنین شما می تونید یک سوئیت هم اجاره کنید و به قول معروف حالش را ببرید. ترجیحا سعی کنید خانواده و دوستانتان به این منطقه بروید که درهزینه هایتان صرفه جویی شود چون شما در نهایت می توانید ۱-۲ ساعت از آب گرم استفاده کنید ولی باید پول نصف روز یا یک روز کامل را پرداخت کنید.
آدرس: مازندران، رینه جاده هراز، بعد از پلور، حدود ٣ کلیومتر بعد از آب اسک

بهترین چشمه های آب گرم ایران

آبگرم معدنی فردوس

چشمه آب گرم معدنی فردوس دارای قدمت ۲۰۰ ساله می باشد که در مسیر جاده اصلی و ترانزیتی استان های مرکزی و جنوبی به مشهد در کیلومتر ۲۲ جاده فردوس به بجستان نیز قرار گرفته است. آبگرم معدنی شهرستان فردوس بر بالای کوهی که آبگرم از آن جریان دارد قرار دارد و آثار برج و بارو در آن مشاهده می ‌شود که بیانگر قدمت تاریخی آبگرم معدنی فردوس است. جالب است بدانید که بر اثر زلزله سال ۴۷ آب آبگرم فردوس قطع و پس از آن بر اثر پس لرزه‌‌های بعدی به جریان می‌افتد که جریان دوباره آب آبگرم سبب خوشحالی مردم و به ویژه اهالی روستاهای برون و مهرانکوشک در مجاورت آبگرم فردوس شد. همانطور که می بینید چشمه های آب گرم ایران تعدادشان زیاد و حتی در یک استان (آذربایجان غربی) بیش از ۴۰ مورد وجود دارد که هر کدام می توانند گزینه های مناسبی برای سفر شما باشند.

بهترین چشمه های آب گرم ایران

منبع : eligasht،ir-tdc،tasnimnews،iranbekr،fa.wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید