آبشار فدامی ، یکی آبشارهای استان فارس است که در شهر فدامی، شهرستان داراب واقع شده‌است. فاصله این آبشار از مرکز استان فارس ۳۸۰ کیلومتر است که در آخرین نقطه جنوب شرقی فارس در مسیر بندرعباس واقع شده‌است.

آبشارهای شور و شیرین فدامی در هشت کیلومتری شمال غربی شهر فدامی و در فاصله ۱۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر داراب واقع شده‌است.

آبشار فدامی داراب ، بهترین جاهای دیدنی استان فارس

عرض آبشار شیرین فدامی در گذشته به ۸۰۰ متر می‌رسید و عریض‌ترین آبشار طبیعی ایران محسوب می‌شد ولی به دلیل خشک‌سالی و استفاده بی‌رویه کشاورزان بالادست اکنون به ۲۰۰ متر رسیده‌است.

ارتفاع آبشار شیرین بین ۱۲ تا ۲۰ متر و ارتفاع آن از سطح دریا ۹۰۰ متر است. رودخانه دائمی ایجاد شده از آبشارهای فدامی حدود دو هزار هکتار از نخیلات پایین دست را آبیاری می‌کند.

یکی از وی‍ژگی‌های آبشار فدامی وجود چهار نوع آب شور و شیرین و سرد و گرم است که در فاصله ۲۰ متری آبشار شیرین با هم مخلوط می‌شوند و استخر طبیعی زیبایی را پدیدمی‌آورند. از ویژگی‌های دیگر این آبشار این است که در زمستان آب آن گرم و در تابستان سرد است.

ارتفاع آبشار شور فدامی که در بالادست آبشار شیرین واقع شده ۱۰ تا ۱۵ متر است. سرچشمه آبشار شور فدامی در ۵۰۰ متری آن است و وجود نخل‌های خودرو در کنار آبشار شور به زیبایی آن افزوده‌است.

آبشار فدامی کجاست؟

شهرستان داراب در جنوب شرقی ترین بخش استان فارس و در مسیر بندرعباس قرار گرفته است. این شهرستان از حیث وجود جاذبه های طبیعی بسیار غنی بوده و جاذبه های گردشگری فراوانی را در خود جای داده است که از جمله آنها می توان به فدامی داراب داراب اشاره کرد. این آبشار زیبا خود به دو دسته آبشارهای شور و شیرین فدامی تقسیم می شود. در گذشته نه چندان دور عرض این آبشار به 800 متر می رسید و به عنوان عریض ترین آبشار طبیعی ایران شناخته میشد، اما امروزه به دلیل خشک سالی های پی در پی و همچنین عدم توجه کافی و استفاده بی رویه کشاورزان از آب، عرض آن به 200 متر کاهش پیدا کرده است.

  دریاچه مهارلو ، دشت گل در دامنه ی جنوبی زاگرس

آبشار فدامی داراب ، بهترین جاهای دیدنی استان فارس

آبشار فدامی در ارتفاع 900 متری از سطح دریا واقع شده است و ارتفاع آن از 12 تا 20 متر متغیر می باشد. آب این آبشار از چشمه ای که در فاصله 500 متری از آن قرار گرفته است تهیه می شود. علاوه بر این از آب این آبشارها، رودخانه هایی ایجاد شده است که بسیاری از زمین های پایین دست آن را آبیاری می کنند. همچنین نخل های خودرو در اطراف این آبشار رشد کرده اند که به زیبایی های آن افزوده اند.

آبشار فدامی داراب ، بهترین جاهای دیدنی استان فارس

علاوه بر نکات ذکر شده، به دلیل فعالیت های ژئوفیزیکی در اطراف آبشار فدامی شهرستان داراب، تعداد زیادی غار با عمق های مختلف وجود دارد. اما نکته ای که بر ارزش این آبشار می افزاید میزان سردی و گرمی آب آن در فصول مختلف سال می باشد. در فاصله 20 متری آبشار، آب شور و شیرین و سرد و گرم با یکدیگر مخلوط شده و این موضوع باعث می شود که آب این آبشار در فصل زمستان گرم و در فصل تابستان سرد باشد و به همین جهت شما می توانید در تمامی فصول سال از این آبشار زیبا بازدید کنید.

آدرس آبشار فدامی داراب: استان فارس، بخش فورگ شهرستان داراب، هشت کیلومتری شمال غربی شهر فدامی

عکس های آبشار فدامی داراب

آبشار فدامی داراب ، بهترین جاهای دیدنی استان فارس

آبشار فدامی داراب ، بهترین جاهای دیدنی استان فارس

آبشار فدامی داراب ، بهترین جاهای دیدنی استان فارس

منبع : fa.wikipedia،eneshat
نویسنده

یک نظر بنویسید