باغ فین کاشان محل قرار گیری حمام فین کاشان از بهترین جاذبه های گردشگری استان اصفهان و کاشان است که از جمله آثار ثبت شده در یونسکو می باشد .

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان، نام یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد. مکان نامبرده جایی است که ناصرالدین‌شاه، در سال ۱۸۵۲ میلادی صدراعظمخود امیرکبیر را در آن به قتل رساند. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه بازمی‌گردد. وسعت باغ بالغ بر ۲۳ هزار مترمربع و شامل یک حیاط مرکزی است که به وسیله دیوار، بارو و برجهای استوانه شکل محصور شده‌است. در مقایسه با بسیاری از باغ‌های ایرانی مشابه، باغ فین با آب قابل توجهی مشروب می‌شود.

باغ فین کاشان

تاریخچه باغ فین کاشان

برخی منابع تاریخی قدمت این باغ را به دوران سلطنت آل‌بویه می‌رسانند. به استناد این منابع، زلزله مهیب سال ۱۵۷۳ میلادی باعث تخریب کلی باغ شد.بقایای باغی در چند صد متری باغ فین (باغ نو) موجود است که به باغ کهنه معروف است. باغ کهنه در دوره ایلخانان مغول بیشترین گسترش را یافته بوده‌است.به هرحال ساختمان باغ فین فعلی به دوران شاه عباس بزرگ نسبت داده شده و میراث فرهنگی ایران طراح باغ را غیاث‌الدین جمشید کاشانی می‌داند.[۴] با این وجود منابع دانشگاهی طراح باغ را شیخ بهایی معرفی می‌کنند.

باغ فین کاشان

کار ساخت و توسعه عمرانی باغ در دوره شاه صفی و شاه‌عباس دوم نیز ادامه یافت و به اوج رسید. بناهای سردر ورودی، کوشک صفوی و یکی از حمام‌ها محصول این دوره بوده‌اند. همچنین شاه سلیمان صفوی صفه‌ای پیرامون چشمه فین بنا نمود که احتمالاً موجب تغییر نام چشمه فین به چشمه سلیمانیه بوده‌است. از اواخر دوره صفویه تا دوره زندیه و هم‌زمان با حمله افغان و لشکرکشی‌های نادر شاه، توجهی به باغ نشده‌است. در دوره کریمخان زند و هم‌زمان با وقوع چند زلزله پیاپی، باغ و ابنیه موجود در آن مورد مرمت قرار گرفت و بنای خلوت کریمخانی به آن افزوده گشت.

  خیابان کوالالامپور اصفهان و دلایل نامگذاری آن

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان کجاست؟

باغ فین کاشان یک باغ به تمام معنا ایرانی است که حمام فین کاشان هم در آن قرار دارد. این مکان جایی است که ناصرالدین شاه در سال 1852 میلادی صدرالعظم خویش، امیرکبیر را به قتل رسانید. مساحت باغ فین کاشان 23 هزار مترمربع می باشد و حیاط مرکزی با دیوار، بارو و برج های استوانه ای شکل احاطه شده است. قدمت باغ فین کاشان را به دوران حکوت آل بویه می دانند. در سال 1573 میلادی، زلزله مهیب باعث تخریب باغ شد. میراث فرهنگی، طراح فین کاشان را غیاث‌ الدین جمشید کاشانی دانسته در حالیکه منابع دانشگاهی آن را به شیخ بهائی نسبت دادند.

معماری باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

شاه سلیمان صفوی پیرامون چشمه باغ فین کاشان، صفه ای را ساخت و نام  چشمه را به چشمه سلیمانیه تغییر نام داد. آب موجود در جوی ها، استخرها و حوض های باغ از این چشمه تأمین می شود. آبی که در حوض اصلی وجود دارد از چشمه های حوض جوش تأمین می شود. راسته های جوی ها درختان کاج و سرو مشاهده می شود و چشم انداز انتهایی آن باغ فین می باشد.

باغ فین کاشان

یکی دیگر از ورودی های آب چشمه به باغ فین کاشان از داخل حوض جوش می باشد که در ضلع جنوبی باغ واقع شده است. این حوض دارای یکصد و شصت حفره می باشد که 80 حفره کار ورود آب را از حوض جوش انجام می دهند. خروجی آب از حوض جوش به طرف حوض 12 فواره هدایت می شود. حوض جوش باغ فین کاشان از شاهکارهای سامانه انتقال آب در قدیم و از نظام مهندسی خاصی برخوردار است.

  جاهای دیدنی نایین ، قدمت 3 هزار ساله نایین اصفهان

وجود عناصر پویای آب و درخت در کنار ابنیه ای که عناصر ثابت معماری هستند به این اثر تاریخی و فرهنگی هویتی زنده بخشیده است. باغ فین کاشان، در حال حاضر زنده و پابرجاست و روش ایجاد منظر فرهنگی را به خوبی معرفی می نماید.

باغ فین کاشان

در عمارت بالای سر در باغ دو طبقه فوقانی و تحتانی دیده می شود. طبقه تحتانی شامل هشتی ورودی، اتاق نگهبان و ورودی به باغ است. طبقه فوقانی بالاخانه ای بزرگ و زیباست که در آن درهای مشبک، ارسی و سقف ها با نقاشی های زیبا به چشم می خورد.

باغ فین کاشان

پس از اینکه به محوطه باغ فین کاشان وارد می شوید بنای عظیم کوشک صفوی تجلی می شود که این بنا از خشت و آجر ساخته شده و طراحی آن به صورت متقارن انجام گرفته است. بر روی کوشک صفوی عمارت بزرگ کلاه فرنگی قرار داشته که در اواخر دوره قاجار به دست سرکشانی تخریب گردید.

کوشک صفوی باغ فین کاشان برای تفریح شاهانه و خوشگذرانی در دو طبقه ساخته شده بود. این بنا به دلیل خطای دید در وسط باغ دیده می شود.

باغ فین کاشان یکی از جاذبه های تاریخی و فرهنگی استان اصفهان می باشد که در تاریخ 15 آذر 1314 با شماره ثبت 238 به لیست آثار ملی کشور اضافه شد. شما می توانید در تور کاشان گردی از این جاذبه دیدنی دیدن کنید.

ادرس باغ فین کاشان در کیلومتر 8 شهر کاشان واقع شده است.

عکس باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

باغ فین کاشان

منبع : fa.wikipedia،eneshat
نویسنده

یک نظر بنویسید