بهترین جاهای دیدنی پارس آباد اردبیل

بهترین جاهای دیدنی پارس آباد اردبیل

شهر پارس‌آباد منطقه‌ای است که در جلگه‌ای هموار با آب و هوایی معتدل تا گرم قرار دارد. فاصله آن تا اردبیل ۲۲۰ کیلومتر می‌باشد. جلگه پارس‌آباد مستعدترین خاک و مطلوب‌ترین شرایط آب و هوایی را برای زراعت دامپروری و باغداری داراست.

شرکت بزرگ کشت و صنعت و دامپروری مغان بزرگترین شرکت در نوع خود در کشور و در خاورمیانه با حجم عملیات زراعی، دامی و صنعتی در همین شهرستان دایر است همچنین وجود کارخانه قند، کمپوت سازی، مرباسازی، پنبه پاک کنی و کارگاه تولید لبنیات رونق خاصی به این شهرستان داده‌است. پوشش گیاهی منطقه بیشتر بصورت علفهای مرتع مرغوب می‌باشد و عشایر شاهسون که بقایای ۳۲ طایفه اصلی اند با حفظ نژاد و سنتهای خویش هنوز در دشت مغان به حیات خویش ادامه می‌دهند. از محصولات کشاورزی و دامی مغان می‌توان به پنبه، چغندر قند، ذرت، گندم، برنج هاشمی، حبوبات، دانه‌های روغنی، کنجد، و میوه جات اشاره کرد.

پارس آباد یکی از شهرهای مرزی ایران واقع در استان اردبیل است که در سال 1330 از نظر تقسیمات کشوری تبدیل به شهر گردید. آب‌ و هوای این شهر معتدل و گرم است و وجود زمین‌های مناسب شرایط کشاورزی خوبی را در این منطقه مهیا کرده است. محصولاتی چون انواع میوه‌ها پنبه، گندم، چغندر قند، ذرت، برنج، حبوبات، دانه‌های روغنی، کنجد و غیره در این شهر تولید می شود.

بهترین جاهای دیدنی پارس آباد اردبیل

جمعیت این شهر در حدود 95 هزار نفر است و تمامی مردم آن شیعه و به زبان ترکی صحبت می‌کنند. همسایگان این شهر کشور آذربایجان، کلیبر، بیله سوار و گرمی هستند.این شهر کوچک دارای دو بیمارستان به نام بیمارستان ارس و بیمارستان امام خمینی است.

مسیرهای سفر به پارس آباد

تهران – کرج – زنجان – اردبیل – گرمی – پارس آباد (790 کیلومتر- 9 ساعت)رشت – خلخال – اردبیل – گرمی – پارس آباد (460 کیلومتر -8 ساعت)تبریز – اهر – مشگین شهر – پارس آباد (360 کیلومتر – 5 ساعت)

فرودگاه پارس آباد

فرودگاه مغان با کد رسمی ایکائو: OITP که ابتدا زیر نظر شرکت کشت و صنعت و دام‌پروری این شهر ادامه می‌شد در سال 1352 تأسیس شده است و عنوان قدیمی‌ترین فرودگاه استان را به خود اختصاص داده است. این فرودگاه در فاصله 7 کیلومتری شهر قرار گرفته است و ظرفیت پذیرش 201600 مسافر در سال را دارد و فعلاً فقط به طور محدود به تهران پرواز انجام می‌دهد.

بهترین جاهای دیدنی پارس آباد اردبیل

جاذبه های دیدنی پارس آباد مغان

قلعه اولتان

این قلعه نظامی قدیمی که در کنار رود ارس و فاصله 3 کیلومتری شهر واقع شده است بسیار بزرگ و باشکوه بوده به طوری که چیزی در حدود 320 هزار متر مربع مساحت دارد اما متأسفانه امروز بخش بسیار ناچیزی از آن باقی مانده است.

بهترین جاهای دیدنی پارس آباد اردبیل

برج قارلوجا

این برج بلند که از ارتفاع آن فقط 5 متر باقی مانده است به صورت یک هشت ضلعی با طول 1.75 متر برای هر ضلع شناخته شده است و احتمال می‌رود که مقبره یکی از بزرگان ایلخانان مغول باشد. برج قارلوجا در روستای قشلاق قارلوجا واقع شده است.

پارس آباد – مسیر راه خمارلو – اصلاندوز

بهترین جاهای دیدنی پارس آباد اردبیل

دشت مغان

اگر می‌خواهید از طبیعت شهر پارس آباد لذت ببرید باید به دشت مغان بروید. این دشت بزرگ که مابین کشور آذربایجان و استان اردبیل در سمت غربی دریای خزر واقع شده است. این دشت زیبا دارای زمین‌های هموار مجاور رود ارس و بخش‌های ناهمواری است که ارتفاع آن به 700 متر نیز می‌رسد و وضعیتی کاملاً مناسب را برای توسعه کشاورزی و دام پروری پدید آورده است.

بهترین جاهای دیدنی پارس آباد اردبیل

رودخانه ارس

یکی از زیباترین دیدنی‌های پارس آباد رودخانه مرزی و زیبای ارس است. این رودخانه بیش از 1000 کیلومتر طول دارد که از کوه‌های بینگول داغ ترکیه سرچشمه می‌گیرد و از مرز کشورهای ترکیه، ارمنستان، ایران و آذربایجان عبور می‌کند همچنین جنگل‌های با گونه‌های گیاهی ویژه مناطق نیمه خشک در کنار رود ارس وجود دارد که می‌توانید از دیدن آنها نیز لذت ببرید.

بهترین جاهای دیدنی پارس آباد اردبیل

بهترین جاهای دیدنی پارس آباد اردبیل

تپه نادری

تپه نادری محل تاج گذاری نادرشاه افشار است در بخش جنوبی شهر اصلاندوز از توابع شهرستان پارس آباد واقع شده و حدود 30 متر ارتفاع دارد و قدمت تاریخی آن به هزاره سوم و چهارم پیش از میلاد بازمی‌گردد و آثار خشتی و سفالی مختلفی مربوط به دوران متفاوتی از پارتیان تا مسلمانان در آن یافت شده است.

بهترین جاهای دیدنی پارس آباد اردبیل

روستای گردشگری اولتان

در حاشیه جنوبی رودخانه ارس و فاصله 15 کیلومتری مرکز شهر یک روستا گردشگری به نام اولتان وجود دارد که دارای محوطه‌های باستانی و ساحل زیبای رودخانه ارس است.

بهترین جاهای دیدنی پارس آباد اردبیل

 

صنایع دستی

فرش بافی مهم‌ترین صنایع دستی پارس آباد منطقه است. عشایر و روستاییان منطقه مغان در استان اردبیل ورنی‌های نفیسی تولید می‌کنند که نقش و نگارهای زیبای روی بدنه آن‌ها بیش تراز طبیعت منطقه و شیوه زندگی عشیره‌ای آن‌ها الهام گرفته‌است.

بهترین جاهای دیدنی پارس آباد اردبیل

جمعیت پارس آباد

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۱۰۰٬۳۸۳ نفر (در ۲۶٬۵۰۵ خانوار) بوده‌است.

بیشتر مردم پارس آباد را عشایر تشکیل می دهند که بزرگترین و قدیمی ترین طایفه مغان به ترتیب گيگلو و مغانلو است.

11 دیدگاه دربارهٔ «بهترین جاهای دیدنی پارس آباد اردبیل»

 1. در بازدید دو روزه از این شهر،اصلا به سایرین پیشنهاد نمی کنم. اکثر مناطق نام برده شده رویایی و در عکس می باشند و در عمل اصلا جذابیت ندارند جاده های سنگلاخی و بدون راهنما و در بعضی موارد ممنوعیت بازدید فقط خستگی کیلومترها سفر را باقی می گذارند
  در سایت آهو موجودی مشاهده نشد
  تفرجگاه گردشگري ارس (پارك ساحلي ارس)فقط سنگلاخ و امکان رفتن و دیدن ارس برای ما فراهم نبود
  قیرخ پیله (چهل پله) در شهرك آیت الله غفاری و درياچه شهرك شهيد آيت اله غفاري (درياچه مغان)خشک و برهوت بدون هیچگونه امکانات
  ورثان یا اولتان قلعه سی امکان بازدید نبود . ضعف سیستم گردشگری شامل امکانات اقامت و غذا خوری های مناسب نیز مزید بر علت . شاید طبیعت در بهار زیبایی های داشته باشد که مختص این منطقه نیست ولی در مجموع باعث تاسف هست که از این شرایط بالقوه جاذبه توریستی بهره ای برده نمی شود

  پاسخ
  • ببینید من اهل اینجام و هر هفته میرم میگردم خیلی خوشگله شاید زمانی اومدی که اون زمان محدودیت هایی وجود داشت ولی من اهل اینجام جاهایی داره که خیلی زیباهس و اینکه شما اهل اینجا نیستین و نمیشناسین نا بلدین به اینجا ما که از بچگی اینجاییم حتی پیاده میریم و هرجایی دوس داشتیم میگردیم و هر جاهم بخوایم میمونیم شبو یا غذا میخوریم مسافرخونه زیاد داره شاید چون تو غریبی به اینجا نتونستی پیدا کنی یا زمانی اومدی که اصلا خیلی مسافر خونه کمی داشته همه چی با زمان درست میشه شهر خشگل ماهم خیلی خوشگله الان و هرچی بگی داره فقط یچیز بگم توی دو روز نمیتونی درمورد شهر ما اینطوری صحبت کنی شهر ما خیلی جاهای باحالیم دارع کوه هایی دریایی جنگلی بسیار خشگل و رود ارس هم خیلی خوشگله که کنار محله (آرخین آلتی) هس
   بیزیم شهریمیزه نظر ورمه لوطفا

   پاسخ
   • سلام من اهل یزد هستم میخام بیام منطقه شما میتونی منو راهنمایی کنی 09134511406 یه پیام بهم بدید با شما تماس میگیرم ممنون

    پاسخ
   • منکه ۳ ماموریتی اومدم و توصیه هم میکنم که کسی این مسیر سخت رو برای دیدن نیاد . شاید جاهای قشنگی داشته باشه ولی اونقدر جالب نیست کا این همه مسیر رو بیاید و خستگی بهتون بمونه.

    پاسخ
   • سلام عرض ادب و احترام
    بزرگوار بنده قصد دارم فردا به منطقه شما سفر کنم در صورت امکان راهنمایی لازم را بفرمایید تا از منطقه بکر و زیبا و بهشت شما دیدن کنیم با تجدید احترام یوسفی

    پاسخ
  • سلام وقت بخیر
   اعتراض دوستمون رو قبول دارم چون یک فرد ناشناس نمیتونه بهترین جاهای دیدنی رو به تنهایی توی شهر غریب پیدا کنه حق با شماست
   بله بخاطر بی مسولیتی دیگران شهر ما به ظاهر تبدیل به شهر خشک و بیابانی شده ولی طبیعتی که داره رودی که داره واقعا زیباست کناره های رود ارس بهشتی بیش نیست
   و چیزهای دیگر….
   به امید روزی که وطنمون آباد بشه تا شرمنده دوستان نشویم…

   پاسخ
 2. با سلام
  دوستانی که قصد دارند از زیبایی های شهر ما بهترین لذت رو ببرند با من تماس بگیرند . من خودم اهل هنر و طبیعت و سفرم
  خیلی جاهای بکر و زیبا و دیدنی در شهر ما و اطراف شهر ما وجود داره که حتی خیلی از همشهریان خودم هم ‌ندیدند ولی به قول معروف میگن بسیار سفر باید تا پخته شود خامی .
  باید بگردی تا جاهای خوب و زیبا رو پیدا کنی
  با تشکر فراوان
  عباسی
  09195916353

  پاسخ
 3. سلام ، من امسال ۱ اردیبهشت دشت مغان بودم،با اینکه مسیر نزدیک به ۳ ساعت از اردبیل به اونجا را طی کردم متاسفانه نه طبیعت بهاری مناسبی در اونجا یافت شد،رود ارس هم بدلیل اینکه نیروهای نظامی اطراف آن را سیم خاردار زدند امکان بازدید را نداشت هرچند اگر شرایط بازدید هم مهیا بود خیلی کم آب و ساحل زیبایی نداشت بطوریکه مجبور شدیم پس از نیم ساعت توقف در اونجا مسیر ۲ ساعت و اندی را طی کنیم که به مشگین شهر برگردیم.

  پاسخ
 4. با عرض سلام و احترام
  همانطوری که دیگران نوشتند فقط عکسش خوشگله به هیچ عنوان برای گردشگری مناسب نیست زمستان سوز سرما تابستان هم سمپاشی های بی رویه و پشه های بابالنگ دراز . جایی برای نشستن وجود ندارد آنطور که تعریف میکنند نیست. چند تا پارک داخل شهر وجود دارد که اصلا” وضعیت مناسبی نداشته ودر شان و شوکت شهر نیست. فرد عاقل وقتش را برای دیدن طبیعت پارساباد نباید تلف کند
  فقط برای کشاورزی فوق العاده مناسب می باشد به همین خاطر مهاجر پذیر است

  پاسخ
 5. سلام من اهل تبریز هستم و تا حالا پارس آباد نیامده ام نظرات دوستان را خواندم و در این رابطه باید عرض کنم انتظارات متفاوت است و با بررسی قبل سفر وکسب اطلاعات و مشخص نمودن خواسته ها از سفر بهترین نتیجه را می توان گرفت طبیعت زیبا را نباید جنگل و دریا و هوای خوب انتظار داشت و هر طبیعی در کشور عزیزمان زیباست از کویر و مناطق خشک گرفته تا بقیه اقلیم ها
  حتما امسال سعی میکنم به پارس آباد سفر کنم هم دیدن شهر وهم طبیعت و مردم منطقه

  پاسخ
 6. سلام
  خانواده همسر من پارس آباد هستند و ما گاهی به اینجا می آییم پارس آباد خودش اصلا جاذبه دیدنی خاصی نداره اما روستاهای اطراف در ماه فروردین و اردیبهشت بسیار زیبا و چشم نواز هستند دشت تا چشم کار می‌کند سبز و زیباست ولی خب امکانات اقامتی برای مسافر فراهم نیست..

  پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما