بعد از تفریح و زیارت، معمولا گردشگران سراغ کارهای زیبایی یا درمانی خود می‌روند. زیبایی دندان‌ها که به اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند معروف شده است، امروزه طرفداران زیادی دارد. به عبارت دیگر زیبا شدن دندان‌ها، تاثیر زیادی روی لبخند و در نتیجه چهره‌ی افراد خواهد گذاشت و به همین دلیل امروزه بیشتر به آن اهمیت می‌دهند.

گردشگرانی که از کشورهای همسایه می‌آیند به دنبال این هستند که کارهای زیبایی را در کشور ما با هزینه‌های کمتری انجام دهند. به همین دلیل به فکر ترکیب این دو مدل شده‌ایم تا این فرصت را غنیمت بشماریم.

سفید کردن دندان

یکی از خدمات زیبایی که مورد توجه توریست‌های سلامت قرار گرفته است، سفید کردن دندان یا همان بلیچینگ دندان می‌باشد. بلیچینگ به دو روش بلیچینگ در مطب و بلیچینگ در خانه صورت می‌گیرد. معمولا بلیچینگ در مطب سریع‌تر جواب می‌دهد و بالطبع هزینه‌ی آن نیز بیشتر است ولی این کار را در منزل نیز باید ادامه داد تا به نتیجه مطلوب رسید. بلیچینگ برای افرادی که فقط رنگ دندان‌هایشان تغییر کرده مناسب است و اگر مشکلاتی نظیر شکستگی، لب پریدگی و یا فاصه‌ی بین دندانی دارند باید از روش‌های دیگری که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد استفاده کنند. علل تغییر رنگ دندان‌ها نیز می‌تواند به دلایل مختلفی مثل افزایش سن، عدم رعایت موارد بهداشتی، عوامل ژنتیکی، استعمال دخانیات و… باشد.

لمینت دندان

روش دیگری که برای سفید کردن دندان‌ها مناسب است، لمینت نام دارد. لمینت دندان به دو روش لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی انجام می‌شود. دوام و ماندگاری لمینت سرامیکی بیشتر از لمینت کامپوزیتی است ولی از لحاظ هزینه، لمینت کامپوزیتی به صرفه‌تر می‎باشد. طول عمر لمینت دندان به عوامل زیادی مثل مهارت دندانپزشک، رعایت موارد بهداشتی و… بستگی دارد ولی به طور میانگین دوام لمینت دندان بین 5 تا 10 سال می‌باشد و بعد از آن نیاز به ترمیم یا تعویض خواهد داشت.

  دانستن کمک ها ی اولیه برای‌ 8 آسیب متداول در سفر

کامپوزیت دندان

همانطور که گفتیم یکی از انواع روش‌های لمینت کردن دندان‌ها، کامپوزیت می‌باشد. کامپوزیت دندان روشی است که در آن از کامپوزیت‌هایی که از جنس پلیمر هستند، استفاده می‌شود. در اغلب موارد برای کامپوزیت نیازی به تراش دندان‌ها نمی‎باشد که این خود نکته‌ی بسیار مهمی است زیرا با تراشیدن دندان‌ها ممکن است به مینای دندان آسیب وارد شود. یکی دیگر از مزایای کامپوزیت دندان، تحمل فشارهای بالا هنگام خوردن غذا تا 10 برابر بیشتر از سایر روش‌ها می‌باشد.

ارتودنسی

یکی از روش‌هایی که هم جنبه‌ زیبایی و هم جنبه‌ درمانی دارد، ارتودنسی دندان می‌باشد. وقتی حرف از ارتودنسی می‌شود همه بر این باورند که اطلاعات کاملی از آن دارند و روش کار آن واضح و مشخص است؛ غافل از اینکه امروزه ارتودنسی انواع بسیار مختلفی دارد که هرکدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. امروزه انواع روش‌های ارتودنسی در کشورمان قابل اجرا می‌باشد و گردشگران خارجی می‌توانند این کار را حتی پیشرفته‌تر و با هزینه‌ی کمتر در ایران انجام دهند. انواع مختلف ارتودنسی دندان عبارت اند از: ارتودنسی فلزی، ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی سرامیکی، ارتودنسی شفاف یا نامرئی، ارتودنسی لینگوال و ارتودنسی دیمون. ارتودنسی فلزی قدیمی‌ترین و موثرترین روش ارتودنسی می‌باشد ولی برخی از مردم با ظاهر ارتودنسی مشکل دارند و همین دلیل باعث شده تا از درمان دندان‌هایشان غافل شوند ولی باید گفت که امروزه با روی کار آمدن بریس‌های سرامیکی، نامرئی و لینگوال می‌توان مشکلاتی از این قبیل را حل کرد. در ارتودنسی ثابت همانطور که از نامش پیداست، بریس‌های ثابتی را روی دندان‌ها نصب می‌کنند و امکان خارج کردن آنها از دهان توسط خود بیمار وجود ندارد. اما در ارتودنسی متحرک، بیمار می‌تواند براکت‌ها را هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن از دهان خارج کند. ارتودنسی سرامیکی بریس‌هایی همر‌رنگ با دندان‌ها دارد و طول درمان آن بین 18 تا 24 ماه می‌باشد. در ارتودنسی شفاف با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری پیشرفته، طرح درمان دندان‌های شما را از ابتدا تا انتها نمایش می‌دهند، سپس با استفاده از یک دست بریس نامرئی دندان‌های شما را به تدریج به محل مناسب خود هدایت می‌کنند. در ارتودنسی لینگوال، بریس‌ها در پشت دندان‌ها قرار می‌گیرند و اصلا مشخص نیست که فرد دندان‌هایش را ارتودنسی کرده است، این نوع از ارتودنسی به نام ارتودنسی مخفی نیز معروف می‌باشد. همانطور که قبلا اشاره کردیم این سه روش ارتودنسی برای افرادی که با ظاهر ارتودنسی و بریس‌های آن مشکل دارند بسیار مناسب می‌باشند. البته این روش‌ها نسبت به ارتودنسی فلزی هزینه‌ی بالاتری دارند. همچنین به عنوان مثال بریس‌های سرامیکی احتمال شکستگی نیز دارند. به هر حال هر کدام از انواع ارتودنسی مزایا و معایبی دارد که فرد باید قبل از شروع درمان اطلاعات مختصری از آنها کسب کند تا با مشورت متخصص ارتودنسی، مناسب‌ترین روش را برای درمان خود انتخاب کند.

  ۱ میلیاردو ۲۰۰ میلیون گردشگر در جهان سفر میروند، روز جهانی گردشگر سفر برای همه

در پایان همه‌‌ی این صحبت‌ها می‌توان گفت ترکیب این مدل کسب و کارها، بهترین فرصت برای افزایش درآمدزایی از گردشگری و دندانپزشکی در این اوضاع بد اقتصادی کشورمان است.

نویسنده

سفر كردن، فقط تماشا كردن و عكس گرفتن نیست، این تغییری است كه پایدار است تغییراتی كه سفر در شما ایجاد می‌كند در روح شما می‌ماند، شیوه زندگی شما پس از هر سفر تغییر می‌كند. ( میریام برادی )

یک نظر بنویسید