محمدیه بخش کوچکی از استان قزوین را شامل می شود که می توان جاهای دیدنی این شهر را به جاذبه های گردشگری قزوین نسبت داد.مُحمدیه (زیباشهر) شهری، در بخش محمدیه شهرستان البرز استان قزوین ایران است.
این شهر دارای ۷ منطقه و سه ناحیه شهری به نامهای شریفیه،امیدیه و مهرگان می‌باشد و روستاهای شترک، باورس، حصار، کبریتمیان، ورس از توابع آن هستند که در مسیر تهران قزوین قرار دارد؛ و حدود ۱۲ کیلومتر از شهر قزوین و۱۲۵ کیلومتری تهران می‌باشد. این شهر در سال ۱۳۸۵ دارای ۴۱۷۶۶ نفر جمعیت می‌باشد، جمعیت حال حاضر در حدود ۹۰,۰۰۰ نفر است در حال حاضر سه دانشگاه علمی کاربردی علوم و فنون قزوین و دانشگاه البرز و مؤسسه آموزش عالی اکباتان در این شهر فعالیت دارند و دارای مسجد جامع، بازارچه، پارک تمدن، پارک بانوان، سرای محله و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و… می‌باشد. زبان عموم مردم فارسی و ترکی آذری است و گیلک‌ها نیز در محمدیه سکونت دارند.

ارتقای این شهرک به شهر و تغییر نام آن به محمدیه در سال ۱۳۷۴ خورشیدی صورت گرفت. (نام زیباشهر مربوط به پیش از انقلاب است)

معرفی محمدیه قزوین

روستای باورس

روستای باورس در ۱۵ كیلومتری شرق قزوین و در شمال شهرك محمدیه (زیباشهر؛ نخستین شهرك نوبنیاد در ایران) قرار دارد.

مرحوم دهخدا در لغت‌نامه به نقل از فرهنگ جغرافیائی ایران (ج ۱) درباره باورس گفته است؛ «دهی از دهستان حومه بخش مرکزی قزوین، در ۱۶هزارگزی خاور مرکز بخش . سکنه آن ۳۴۴ تن می‌باشد. آب آن از رودخانه باورس تامین می‌شود.»
این روستا روی تپه‌ای در شمال بزرگراه قزوین-تهران قرار گرفته است. اهالی آن به كشاورزی، دامداری، صنعت، رانندگی اتوبوس و مینی‌بوس اشتغال دارند.

باورس در واقع پدر معنوی محمدیه است و در آغاز نام رسمی محمدیه(زیباشهر) به دلیل ایجاد در املاك باورس شهرك باورس بود.

  مجموعه باغ صفویه ، یادگاری از دوران صفوی

در اول شهریور ۱۳۷۴ با تصویب ‌اكثریت وزرای عضو كمیسیون سیاسی – دفاعی هیأت دولت، با توجه به اختیار تفویضی هیأت وزیران (‌موضوع تصویب‌نامه شماره.۹۳۸۰۸ت ۹۰۷ مورخ ۱۳۶۸.۱۰.۲۴) بنا به پیشنهاد شماره ۱.۴.۴۲.۳۶۱۳ مورخ ۱۳۷۴.۴.۱۰ وزارت كشور، در اجرای ماده (۴) قانون تعاریف و ضوابط‌تقسیمات كشوری – مصوب ۱۳۶۲ – و تبصره (۱۵ الحاقی به آن – مصوب ۱۳۷۱ – و به استناد ماده (۱۳)) قانون یاد شده، تصویب نمودند: «‌شهرك زیباشهر (‌باورس) از توابع بخش مركزی شهرستان قزوین به شهر تبدیل و “‌محمدیه” نامیده شود.» ‌این تصویب‌نامه در تاریخ ۱۳۷۴.۶.۵ به تأیید مقام محترم ریاست جمهوری رسیده و از سوی ‌حسن حبیبی – معاون اول رییس جمهور وقت ابلاغ گردید.

باورس امروزه از نظر تقسیمات كشوری جزو شهرستان البرز، بخش محمدیه و دهستان حضارخروان می‌باشد.

معرفی محمدیه قزوین

روستای ورس

روستای ورس، همراه با تپه‌های خشك و رودهای سبز مردمانی نیك را در خود جای داده است.

این روستا، از نظر تقسیمات كشوری جزو دهستان حصار خروان، بخش محمدیه، شهرستان البرز استان قزوین می‌باشد.

ورس از از شرق با حصار خروان و ولامدر، از جنوب با باورس و محمدیه، از جنوب غربی با شترك مارخورین و از غرب با دستجرد همسایه است. از شمال به دامنه‌های البرز غربی و از جنوب به دشت قزوین منتهی می‌شود.

در لغت‌نامه دهخدا درباره این روستا آمده است: «دهی جزو دهستان کوهپایه ٔ بخش آبیک شهرستان قزوین . در ۱۰هزارگزی حصار خروان . سکنه ٔ ۳۲۷ تن و آب آن ازچشمه و در بهار از آب برف تأمین می شود. محصول آن غلات ، بنشن ، تاکستان ، بادام ، صیفی است . شغل اهالی زراعت و گلیم بافی است.»

  اوقات شرعی به افق قزوین

اهالی ورس امروزه به كشاورزی، دامداری، باغداری و نانوائی اشتغال دارند.

معرفی محمدیه قزوین

منبع : wikipedia
نویسنده

1 نظر

  1. بعنوان یک همکار که افتخار حضور در محمدیه رو بعنوان دانشجو دارم ، بسیار خوشحال شدم که رسانه های اینجا کارشون بیسته ، نوع معرفیتون عالی بود ، انشاله جور بشه میرم میبینم

یک نظر بنویسید