اِسپَکه یکی از شهرهای کوچک استان سیستان و بلوچستان ایران است. اسپکه از مراکز سوزن‌دوزی در بلوچستان است.

پیشینه اسپکه

نام اسپکه در نوشته‌های قدیکی نیز دیده می‌شود. نویسنده حدود العالم می‌نویسد: «در فاصله قرن نخست تا قرن چهارم هجری به شهرهایی بنام قفص (کوچ)، بارز، مارن بلوچ و اصفقه (اسپکه) برمی‌خوریم.»

قلعه اسپکه مربوط به سده‌های میانه اسلامی (شماره ثبت ۷۲۶۵ در تاریخ ۱۳۸۱/۱۱/۱۲) از مکان‌های تاریخی اسپکه است.

جاهای دیدنی اسپکه

قلعه اسپکه

قلعه اسپکه مربوط به سده‌های میانه دوران‌های تاریخی پس از اسلام است و در شهرستان نیک شهر، بخش لاشار، روستای اسپکه واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شمارهٔ ثبت ۷۲۶۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اسپکه

شیر آباد

معرفی یکی از مکانهای تفریحی لاشارشیرآباد(پوتاپ)شیرآباد یکی از بهتری وقشنگ ترین مکانهای تفریحی لاشار است که راه آن از جاده ی هریدوک جدا میشود واز اسپکه تا آن جا۳۰ دقیقه راه است. شیرآباد با داشتن این مکان تفریحی نظر خیلی از مردم را از تمام نقاط به خود جلب کرده وچون جای بسیارزیبایی است مردم آن جا را دوست دارن، ودارای ابشارهای خیلی زیبا و رود خانه ای در بلندی کوه ها دارد که مردم از نگاهکردن به آن متعجب میشوند،و رودخانه آن بسیا بزرگ است وهیچ کس نمیتواند تا آخر آن برود چون بسیار طویل است و آخرش معلوم نمیشود که تا کجا میرود، وهمچنین یکی دیگراز ویژگی های آن این است که دارای دوتا آب گرم است که برای بسیاری از بیماری ها مفید است.شیرآباد از هرنظر برای تفریح یک مکان امن و زیبا وخیلی قشنگ است که حتی جاهای گودی هم دارد که برای افرادی که شنا دوست دارند خوب است وآب آن نوشیدنی و شیرین است، ابی که از دل کوه بیرون می آید.

  ساحل و بندر بریس جاذبه ی زیبای چابهار

اسپکه

باغهای سرسبز اسپکه

اسپکه

طبیعت سرسبز وزیبای لاشار اسپکه تیرماه درفصل نزدیک به خرما وانبه وانگور وزیتون وانار میزبان قدمهای پرمهر گردشگران می باشد .

منبع : wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید