توره شهری است واقع در بخش زالیان شهرستان شازند استان مرکزی ایران. علت نامگذاری توره قرار داشتن ان در راه اصلی به معنای توی راه-توی ره بوده است شهر توره تاریخی بسیار کهن دارد قبل از شکل گیر ی روستاریی منزلگاهی برای کاروانیان و مسافران بوده است. از دیگر علل نامگذاری این شهر به توره کاروانسرای قدیمی شهر است که در مسیر کاروانروی قدیم قرار داشته است .قرار گرفتن این محل در مسیر زیارت عتبات عالیات ومناسب بودن شرایط زندگی باعث شده که ساکنان اطراف به این منطقه مهاجرت کنند این شهر دارای زمستانی سرد وتابستانی معتدل است.مردم توره عمدتا در دو بخش کشاورزی وترابری اشتغال دارند به طوری که ۱۳۰دستگاه تریلر شبکه حمل ونقل کشور مربوط به مردم این شهر می باشد.گویش اهالی میانه ای از لری وفارسی است.

توره

مکان های دیدنی توره شامل پارک سراب پنجعلی، غار صادق علی وهمچنین دربند توره است که در فصول بهار و تابستان مسافران زیادی را برای تفریح به خود جلب میکند.همچنین توره دارای تعدادی چشمه فصلی ودائمی می باشدکه از جمله چشمه های فصلی چشمه علی مجید در کوه های غازک وچشمه دائمی دیری زنو که در فاصله چند کیلومتری توره قرار دارد ودر گذشته اب اشامیدنی شهر از ان تامین می شده ودر حال حاضر نیز  از ان برای سایر مصارف استفاده می شود میتوان نام برد در زمینه ورزش جوانان شهر توره همواره درخشیده اند دررشته کاراته برادران صحرانورد که دارای عنوان های کشوری وبین المللی از جمله مدال طلای کشور هند طلای کشور مراکش وبرنز میلان ایتالیاو عناوین کشوری هستند در رشته کونگ فو تیم توره دارای مقام قهرمانی کشوری در رده سنی نوجوانان است.

  جاذبه های گردشگری محلات

در زمینه فرهنگی نیز از نکات قابل توجه تعداد نسبتا زیاد معلمان شهر است که یکی دیگر از نکات مثبت شهر به شمار می اید وجود بانکهای ملی.بانک کشاورزی. صادرات و اداراتی همچون بهزیستی . ثبت احوال. اداره گاز. بخشداری. پاسگاه انتظامی. اداره برق، جهادکشاورزی. شهرداری. پایگاه بسیج. مرکزبهداشتی درمانی. شورای حل اختلاف که به خدمت رسانی به مردم منطقه مشغول هستند.

پارک سراب پنجعلی

سراب پنجعلی از جاذبه های گردشگری شهر اراک استان مرکزی می باشد. این سرآب در مسیر جاده اصلی اراک – بروجرد و جنب روستای توره قرار دارد. وجود محیط سبز و مملو از درخت همچنین وجود دریاچه زیبا به این مکان زیبایی دو چندان بخشیده است که به مسافران پیشنهاد میشوند اگر مسیرشان به اراک خورد از آن بازدید کنند.

توره

غار صادق علی

این غار در کوه غازک (منطقه صادقعلی ) در نزدیکی شهر توره قرار دارد برای دسترسی به این غار جاده اراک به ملایر را پیش گرفته بعد از شهر توره  نرسیده به پلیس راه در سمت راست جاده خاکی مشاهده میکنید(فاصله از اراک 50 کیلومتر )،  که به چندین درخت و یک چشمه ختم می شود ( به مسافت 1500متر ) از چشمه به سمت شرق یک پاکوب هست که این مسیر رو ادامه داده حدودا پانصد متری که پیش رفتیم کم کم مسیر از بین میره دست راست دره یک کلاهک کوچک هستش که دقیقا در سمت مقابل آن طرف دیگر دره دهانه غار به مختصات (N34 01 59.7 E49 13 24.9 ) و به ارتفاع 2241 متر قابل مشاهده هست.

توره

دهانه غار حدودا یک متری ارتفا داره و دارای یک کارگاه طبیعی می باشه این غار شامل دو چاه می باشه چاه اول با ارتفاعی عمودی  در حدود 15 متر در انتهای چاه اول یک تالار کوچک با دهیز های  مختلف و چاه دومی نیز با همین ارتفا ولی چند پله ای و بدون حالت معلق که کارگاه آن یک صفحه رول به همراه یک میخ هستش که میتوان به عنوان میانه از طناب اول از آن استفاده کرد در انتهای چاه دوم یک تالار کوچک تر از چاه اول وجود دارد.

منبع : markazi،ehsimi
نویسنده

یک نظر بنویسید