درجزین یا درگزین یکی از شهرهای شهرستان مهدی‌شهر در استان سمنان است. این شهر در فاصله ۵ کیلومتری شمال سمنان و ۱۰ کیلومتری جنوب مهدیشهر قرار دارد. درجزین بخاطر عبور آب چشمه گل رودبار و داشتن چند قنات از آبادانی خوبی برخوردار است و زمینه‌های توسعه کمی و کیفی را دارا است. برخی از میوه‌جات آن مانند زردآلو و انار مشهور است. درجزین در استان به انارستان های پربار و سرسبز معروف و به شهر یاقوت سرخ کویر شهرت دارد. بیشتر اهالی دارای مذهب شیعه دوازده‌امامی هستند. لهجه اهالی بومی شهر درجزین سنگسری می باشد.

شهر درجزین نقاط دیدنی بسیاری دارد که متأسفانه در گذشته نسبت به آنها بی توجهی شده است. یکی از بزرگترین دیدنی های شهر درجزین کهن سال ترین درخت چنار کشور است که با بیش از ۸۰۰ سال قدمت در مرکز شهر قرار گرفته است. قبرستان زرتشتی ها و امامزاده چهل تن نیز از دیگر آثار دیدنی درجزین است.

جاذبه های درجزین

طبيعت درجزين سمنان

درجزين يا درگزين يکي از شهرهاي شهرستان مهدي‌شهر در استان سمنان است. شهر درجزين بخاطر عبور آب چشمه گل رودبار و داشتن چند قنات از آباداني خوبي برخوردا بوده و زمينه‌هاي توسعه کمي و کيفي را دارا است. برخی از میوه‌جات آن مانند زردآلو و انار مشهور است. درجزین در استان به انارستان های پربار و سرسبز معروف و به شهر یاقوت سرخ کویر شهرت دارد.

جاذبه های درجزین| شهر یاقوت سرخ کویر

چشمه آب گرم درجزین سمنان

در جنوب غربی شهر درجزین و در ۲۱ کیلومتری شمال غرب سمنان، چشمه آب گرمی وجود دارد که به دلیل خواص درمانی آب خود در کشور معروف است. آب گوگردی چشمه آب گرم درجزین در استخرهایی با عمق کم ریخته می شود. هر ساله افراد زیادی برای آب تنی در این چشمه به استان سمنان سفر می کنند.
به گفته محققان، آب چشمه درجزین به درمان بیماری های رماتیسمی و بیماری های پوستی کمک می کند. از این رو در اوایل بهار تا اوایل پاییز، این چشمه به یکی از شلوغ ترین مراکز شهر درجزین مبدل می شود.
در ارتفاعات شمالی این منطقه، فعالیت های محسوس آتشفشانی مشاهده می گردد. بر اساس یافته های زمین شناسی، این منطقه در گذشته در کف دریا قرار داشته است. دره ای که چشمه آب گرم درجزین در آن قرار دارد، دارای پوشش گیاهی نامناسبی است. اما می توان در ارتفاعات شمالی این منطقه که دارای آب و هوایی سرد و معتدل است، گیاهانی نظیر زرشک، گون و نی را مشاهده کرد.

جاذبه های درجزین| شهر یاقوت سرخ کویر

آب چشمه درجزین از ساختمان درونی زمین به سطح بیرونی راه می یابد. در این منطقه ۵ چشمه وجود دارد که نام برخی از آنها عبارتند از: گرآب، قولنج آب و مرادآب. آب چشمه درجزین بیماری های پوستی نظیر کورک، سودا، پسیورازیس و زرده زخم را بهبود می بخشد. همچنین آب معدنی این چشمه تاثیر زیادی در درمان بیماری های رحم، غدد، کبد و تورم و التهابات مفاصل دارد.
وجود مقدار زیادی آهن در این آب سبب شده تا افراد زیادی با نوشیدن آن، کم خونی خود را درمان نمایند. مسیر دسترسی به چشمه آب گرم درجزین برای اتومبیل های شاسی بلند مناسب است. اما سایر خودروهای سواری نیز قابلیت پیمودن این مسیر را دارند.
برای رسیدن به چشمه آب گرم درجزین می توان از سه راهی مومن آباد به جاده خاکی منتهی به چشمه دسترسی یافت. طول این جاده خاکی حدود ۲۹ کیلومتر می باشد.

  دیدنی های شاهرود ، از طبیعت زیبا تا کویر سوزان

کهنسال ترین درخت سمنان در شهر درجزین

ین چنار کهن سال در حاشیه جنوب شهر درجزین و در کنار باغات ت و در جوار هیأت حضرت ابوالافضل (ع) این شهر قرار دارد.

این درخت کهنسال در بافت قدیم شهر قرار داشته و کارشناسان منابع طبیعی با روش اندازه گیری قطر و مراجعه به جدول رویش سالیانه و با عنایت به اندازه گیری انجام شده و براورد رویش سالیانه درخت در مقاطع سنی مختلف، دیر زیستی درخت مزبور را در حدود ۷۸۰ سال برآورد نمودند.

در تنه این درخت چنار کهنسال پوسیدگی عمیقی وجود دارد .طی چند دهه قبل با شکسته شدن یک شاخه قطور از  آن بخشی از تنه چنار از بین رفته است و بر اثر این آسیب حفره درونی تنه آن ظاهر شده است.

بخشی از حاشیه این شکاف با گذشت زمان و فعالیتهای پوست زایی  درخت پوشش داده شده است.بخش های پایینی تنه آن موردحمله آفات چوب قرار گرفته که این مشکل بر اثر ضعف فیزیتوژی وبر هم خوردن رژیم آبی آن پیش آمده است.

جاذبه های درجزین| شهر یاقوت سرخ کویر

در حال حاضر چهار شاخه قطور از ارتفاع 2/5متری آن منشعب شده و تاج نیمه گسترده ی آن را شکل داده اند.

در گذشته ای نه چندان دور به دلیل  بهره گیری این درخت از آب کافی از رشد و شادابی خوبی برخوردار بود.امروزه با مفروش کردن نهر آب قنات هواوان با سیمان و آسفالت نمودن محیط درخت تا طوقه آن تغزیه رطوبتی و تنفس ریشه این درخت به شدت کاهش یافته و این درخت بر شادابی و رشد آن تاثیر منفی محسوسی گذاشته است.

  آبشار و قندیل های یخی آوستا در دامنه عظیم قله شاهوار

بخش هایی از تاج آن خشک شده و در مواردی شاخه های قطور آن شکسته شده است.

نویسنده

یک نظر بنویسید