دیباج یکی از شهرهای شهرستان دامغان در استان سمنان است. این شهر در ۵۵ کیلومتری شمال شهر دامغان قرار دارد. آب و هوای دیباج، در زمستان سرد و در تابستان معتدل است. این شهر به خاطر آب و هوای کوهستانی، مستعد پرورش محصولات باغی و دامپروری است.در اینجا هم گردو از عمده میوه‌های باغی، در کنار گیلاس، انگور، آلبالو، زردآلو وسیب می‌باشد. در کنار اینها، سیب زمینی و گندم دو محصول عمده کشاورزی واین ناحیه‌است. مردم این شهر مسلمان و شیعه دوازده امامی هستند.

نامگذاری

چهارده قبلاً از چهار روستای کوچک‌تر تشکیل می‌شد. علاوه بر سه روستایی که در بالا نام برده شد، روستا یا ده چهارم امین آباد نام داشت که اکنون خراب ده نامیده می‌شود و هر سال در هشتم محرم مردم به یادبود مردگان این ده در آنجا گرد می‌آیند. بنا به گفته مردم محلی این ده در گذشته بر اثر حمله سپاهیان مهاجم یا بلایای زمینی ویران شده‌است. امروزه اندکی بنای مخروبه در محل این ده دیده می‌شود.

نام جدید این شهر از امامزاده‌ای به همین نام در این مکان اقتباس شده‌است. مقبره منسوب به محمد پسر جعفر صادق امام ششم شیعیان دوازده امامی که ملقب به امامزاده محمد دیباج است در محله قلعه در جنوب غربی شهر واقع شده‌است.

دیباج

جاهای دیدنی دیباج

قله گاوکشان

قله گاوکشـــان حدوداً در ۶۲ کیلومتری شمال شرق شهر دیباج قراردارد. ساختار زمین شناسی کوهستان، سازند کهار متعلق به پرکامبرین، سازندهایی چون مبارک و لاکون متعلق به پالئوزوئیک ورسوبات قدیمی کواترنری می باشد. بیشترین سازند منطقه را سازند خوش ییلاق دارد و شامل شیل، شیل توفی، ماسه سنگ های کواترنری قرمز رنگ که در میان لایه های آهکی است.

دیباج

مجموعه تفریحی وگردشگری آبسیج دیباج

مجموعه تفریحی وگردشگری آبسیج دیباج در شهرستان دامغان یکی از مناطق دیدنی استان سمنان است.

این مجموعه تفریحی وگردشگری در ۵۰ کیلومتری شمال دامغان قرار دارد و با داشتن آب وهوای کوهستانی ، چشمه های زلال و گوارا که از سلسله جبال البرز سرچشمه می گیرد و استخر پرورش انواع ماهی ، چشم هر گردشگری را خیره می کند .
ماهیگیری با قلاب و تور و پخت غذاهای سنتی و تولید صنایع دستی باعث جذب بیشتر مسافرین و گردشگران به این محل تفریحی شده است.

جنگل سیاه خانی

جنگل سیاه خانی در حدود ۳۵ کیلومتری شمال غرب دیباج قراردارد. این جنگل که بین دامنه های جنوبی وشمالی البرز قراردارد در بخشی از محدوده استان سمنان و شهرستان دامغان واقع شده است. جنگل سیاه خانی در بخش جنوبی، دارای درختان ارس ودرمناطق شمالی دارای درختان جنگل های خزری است. نزدیکترین راه ارتباطی از جاده دامغان- دیباج- گلوگاه است.

دیباج

تنگه زندان دیباج

دیباج

آبشارهای زیبای نسروا که بخشی از هدایای الهی به طبیعت و سرزمین کهن دامغان است نیز در منطقع واقع شده اند که  در ۲۰ کیلومتری شمال شرقی شهر دیباج قرار دارند.
مسیر مناسب برای دستیابی به آبشارها بدین گونه است که پس از طی ۹ کیلومتر از جاده اصلی دیباج به گلوگاه، نخستین جاده خاکی سمت راست خود را ۱۲ کیلومتر طی میکنید تا به رودخانه و مزرعه سرسبزی برسید. سپس جاده کناره رودخانه را به سمت شرق ۴ کیلومتر ادامه دهید تا به انتهای جاده و به ابتدای ورودی تنگه و دره نسروا با درختان ارس و جریان زلال آب برسید، سپس مسیر روح پرور تنگه و رودخانه را ۴۵ دقیقه پیاده طی خواهید کرد.

دیباج

آستان مقدس امامزاده محمد (علیه السلام)

آستان امامزاده محمد دیباج (علیه السلام) در قریه قلعه چهارده و شهر دیباج از توابع شهرستان دامغان واقع شده است و بنای ساختمان بقعه هشت ضلعی و هر ضلع آن از داخل در حدود ۲ متر می باشد ارتفاع این بنا در حدود ۱۱ متر است و از گل و خشت و آجر و گنبد آن مخروطی شکل است و تاریخ بنای آن معلوم نیست اما در تاریخ مازندران تالیف اسماعیل مهجوری آمده است که: سید رضی الدین به فرمان شاهرخ (۸۰۷-۸۵۰) آن را تعمیر نموده است. روی قبر این امامزاده صندوق منبت کاری سالم و بسیار نفیس که درسال ۷۷۰ هجری قمری ساخته شده است دیده می شود. طول و عرض این صندوق به ترتیب ۳۲۵ و ۱۶۰ و ۱۱۰ سانتی متر می باشد. گویا سر این صندوق در قرن گذشته از بین رفته و در سال ۱۲۵۴ هجری سر دیگری برای آن ساخته اند که به خوبی بدنه صندوق نیست. روی بدنه صندوق با خط  بسیار زیبائی، آیه الکرسی– صلوات کبیره – انا فتحنا و آیات دیگری از قرآن کریم و شجره امامزاده و تاریخ ساختن صندوق و نام واقف آن منبت کاری شده است. در ورودی حرم نیز منبت کاری و بر سر در آن دو عدد کاشی بسیار نفیس تعبیه شده به نظر می رسد قبلاً کاشیهای بیشتری در این بنا کار گذاشته بوده است.

دیباج

در صحن امامزاده قبور زیادی بچشم می خورد و در سالهای اخیر در حریم بقعه وضوخانه و سرویس مناسبی ساخته شده است. مساحت بقعه ۱۰۲ متر مربع و مساحت کل بنا ۲۵۰ متر مربع است. مساحت فعلی مجموعه عرصه و اعیانی امامزاده دو هزار متر مربع می باشد. قدمت این امامزاده ۱۰۰۰ سال است و از گل و خشت و جر و گنبد آن مخروطی شکل است که در سال جاری نسبت به تعمیر آن اقدام گردیده است.

منبع : wikipedia،emamzadegan،tripyar،iribnews
نویسنده

یک نظر بنویسید