جاذبه های طبیعی و دیدنی رودبار جنوب

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

رودبار شهری است در استان کرمان در جنوب شرقی ایران. این شهر مرکز شهرستان رودبار جنوب است.مردم رودبار از قوم بلوچ و بلوچکاره می باشند. و به زبان بلوچی(گویش رودباری )صحبت میکنند و پوشش مردم رودبار لباس محلی بلوچی هست. قبل از انقلاب اسلامی ایران شهر اسلام آباد وجود خارجی نداشت و پس از انقلاب این شهر با کوچ مردم میش پدوم و سایر روستاها شکل گرفت، قابل ذکر است که اولین مدرسه رودبارجنوب در زیارت میرمقداد تاسیس شد که پس از انقلاب نیز ادامه داشت و اسلام آباد مرکزشهرستان، پس از انقلاب دارای مدرسه شد.

وجود جنگل هزار كهور، دشت سر سبز جازموريان، زيارتگاه پنج تن روستای مهن آباد كه هر سال با ايجاد غرفه های فروش كالا موقعيت و مكانی بی نظير را برای رفاه حال گردشگران فراهم می آورد از ديگر جاذبه های رودبار جنوب است. بيش از 150 رشته قنات و چشمه سار پرآب در شهرستان رودبارجنوب وجود دارد و دو آبگرم تاج محل و چالی گان نيز از جمله پتانسيل های گردشگری اين منطقه است كه مسافران علاوه بر تفريح می توانند از خواص درمانی آبگرم های طبيعی استفاده كنند.  بيش از 80 هزار هكتار مزارع گندم، هندوانه و گوجه فرنگی، نخلستان های بزرگ و ساير محصولات كشاورزی از ديگر ظرفيت های طبيعی رودبارجنوب است كه در فصل بهار جلوه ای بی نظير به طبعيت اين شهرستان می دهد و دل هر بيننده ای را به نظاره آن جذب می كند.

جاذبه های طبیعی رودبار جنوب

شهرستان رودبارجنوب با جمعيت بيش از 123 هزار نفر در فاصله 330 كيلومتری جنوب كرمان است و در مسير شهرستان كهنوج به بندرعباس و همچنين استان كرمان از اين شهر به شهرستان ايرانشهر در استان سيستان و بلوچستان متصل می شود.

روستای زگردی

روستای زگردی ازتوابع بخش جازموریان که در حد فاصل شهرستان رودبار جنوب و زهکلوت واقع شده است. از ایام باستان تا کنون به این منطقه ” زگردی” گفته می شود که قدمت آن به ۵۵۰۰ هزار سال قبل از میلاد برمی گردد. زگردی به منطقه ای گفته می شود که در اطراف آن درختان جنگلی باشد. و در میان آن تپه ای گرد و بلند وجود داشته باشد. محصولات کشاورزی ،حنا، گندم، هندوانه، گوجه، کنجد، ذرت، خیار و خرما می باشد.

جاذبه های طبیعی رودبار جنوب

که گندم و حنا از محصولات مهم منطقه می باشد. ۲۰۰۰ هکتار از زمینهای این منطقه زیر کشت گندم می باشد . گاو ، گوسفند و شتر از جمله دامهایی هستند که در این منطقه پرورش داده می شوند. از صنایع دستی روستای زگردی که توسط زنان این روستا انجام می گیرد می توان به (سوزن دوزی- آینه و دکمه دوزی ..) نام برد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید