شهرستان سیردان در مرکز بخش طارم سفلی در استان قزوین قرار دارد. سیردان در پشت کوه های شامه دشت و در کنار رودخانه زیبا و پر آبی واقع شده است . سیردان دارای مناطق خوش آب و هوا و شهری سرسبز با مردمی خونگرم و مهمان نواز است. مردم سیردان از دیرباز عمدتاً کشاورز و دامدار بوده‌اند. کشت سیر، عدس، لوبیا و … رونق بسیاری داشته و دارد. همچنین باغات گیلاس، آلبالو و گردو در سیردان وجود دارد. مردم سیردان به ترکی آذربایجانی صحبت می‌کنند و دین مردمان این مردمان اسلام و از مذهب شیعه  12 امامی می‌باشند.

 از مناطق زیبای سیردان میتوان جنگل شامه دشت_ خرمابه_اخته_دربند_عینعین_چنار با قدمت هزار سال_واماکن مقدس مسجد جامع _ امامزاده یحیی و از مناطق تاریخی حمام قدیمی تکه سنگ‌های هزاران ساله و معدن زاج را میتوات نام برد.

سیردان – منطقه سرسبز طارم سفلی

فرهنگ

از دیرباز سیردان دارای فرهنگ غنی و اصیلی بوده‌اند. این که از گذشته‌های دور سیردان در مرکزیت طارم بزرگ قرار داشته تأثیر به سزایی در ایجاد یک فرهنگ غنی و اصیل در این شهر داشته‌است، وجود مکاتبات و عالمان بی‌شمار خود دلیلی بر این سخن است. از عالمان سیردان می‌توان به آیت‌الله سردانی «سیردان» و حاج باقر سیردانی و از بزرگان و قدیمی‌های شهر سیردان می‌توان به مرتضی شیخ سیردانی که عمری درمسجد سیردان در روزهای تاسوعا وعاشورا به تعزیه می‌پرداخت می‌توان نام برد.

مناطق گردشگری سیردان

چناران کهن: دو چنار کهن چند صد ساله در بافت شهری سیردان موجود است. یکی با سن حدودی ۱۰۰۰ سال و دیگری با سن حدودی ۶۰۰ سال. قطر تنه اصلی چنار بزرگتر به ۵ متر می‌رسد. چنار بزرگتر، بزرگترین چنار با چتر پوششی کامل در ایران است. متأسفانه در چند سال اخیر به دلیل بی‌توجهی‌های فراوان این دو چنار در آستانه خشکیدن واقع گردیده اند.

دره دربند:دره دربند در جنوب شرقی سیردان واقع شده و از شهر سیردان تا کلج ادامه دارد. از این دره قزل رود می‌گذرد. این دره از لحاظ پوشش گیاهی و تنوع جانوری غنی‌ترین منطقه طارم سفلی محسوب می‌شود. حیواناتی از قبیل کل و بز، پلنگ، هما، روباه، گرگ، خرس سیاه و … در این منطقه یافت می‌شود.

  مسجد النبی ، یکی از بزرگترین و با شکوه ترین مساجد ایران

امامزاده یحیی (علیه السلام)

آستان امامزاده یحیی (علیه السلام) در شهرستان قزوین، بخش طارم سفلی، شهر سیردان، دهستان طارم سفلی، روستای کمرود واقع شده است.

سیردان – منطقه سرسبز طارم سفلی

آدرس: استان قزوین ـ شهرستان قزوین ـ بخش طارم سفلی ـ شهر سیردان ـ دهستان طارم سفلی ـ روستای کمرود.

منبع : wikipedia،khabaronline،emamzadegan
نویسنده

یک نظر بنویسید