جاذبه های گردشگری شهرپیر

جاذبه های گردشگری و دیدنی شهرپیر

شهر شهرپیر یکی از شهرهای جنوبی ایران واقع در استان فارس است.شهرپیر مرکز بخش ایزدخواست از توابع شهرستان نوپای زرین‌دشت استان فارس می‌باشد. مردم این شهر بیشتر به کارهای کشاورزی و دامداری مشغول هستند و از دیرباز بسیاری جهت کسب و پیشهٔ خود به خارج از کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس سفر می‌کرده‌اند. خصوصاً کشور امارات متحده مورد توجه آن‌ها بوده‌است. مناطق اطراف شهر بیابانی است و در جنوب شهر دریاچه فصلی وجود دارد و دشت برخون شرق آن را فرا گرفته که منطقه‌ای برای کشاورزی و دامداری است. خصوصاً سالهای اخیر گاوداری بزرگ ۳۰۰۰ رأسی و مرغداری صنعتی در شرقی‌ترین نقطهٔ آن تأسیس شده‌است و آب انبارهای زیبا و قدیمی فراوانی در نقاط مختلف دشت برخون قرار دارد که زیباترین آن سه برکه است که در کنار رودخانهٔ روبن قرار دارد.

شمال آن را کوه فرا گرفته که از دنباله‌های رشته کوه زاگرس است. قلهٔ ماما چنگ از بلندترین قله‌ها و بام این شهر است.

یک خیابان اصلی با نام امام خمینی شرق و غرب این شهر کم عرض و طولانی را که به صورت خطی است به هم وصل می‌کند. بعد از زلزله سال ۱۳۸۲ در غرب شهر، شهرک ایثار با دو فاز (یک و دو) بنا شد و جمعیت فراوانی را در خود جای داد که در شرق آن یک پارک جنگلی قرار دارد.

از نظر مهمان نوازی مردم این ناحیه نیز مثل اکثر جنوبی‌ها خون‌گرم هستند. از روستاهای این بخش می‌توان به مزایجان، درهشور، گلکویه، دهنو، پنچاه، بن دشت نام برد. از آثار دیدنی در شهر می‌توان به دریاچه فصلی شهرپر اشاره کرد؛ که در ایام نوروز پذیرای انبوه افراد این منطقه است. از آثار دیگر می‌توان به حمام قدیمی معروف به حمومک واقع در خیابان اصلی شهر نام برد که متأسفانه این بنا در حال تخریب است. از آثار دیگر قلعه مزایجان، برکه سفید، قلعه بیات شهرپیر که از قدمت آن هیچ اطلاعاتی در دست نیست.

جاذبه های گردشگری شهرپیر

جاهای دیدنی شهرپیر

آبشار زیبا کوه

مجموعه آبشارهای زیبا کوه در استان فارس واقع است. این منطقه شامل ۴ آبشار فصلی است که در شمال شهر پیر در فاصله ۲ کیلومتری شمال این شهر در منطقه ای کوهستانی به نام زیبا کوه واقع است. ارتفاع آبشارهای از سطح دریا در حدود ۱۲۰۰ متر است. آبشارها پس از جاری شدن در این منطقه به دریاچه فصلی شهر پیر در جنوب این شهر به نام گل میریزند.

جاذبه های گردشگری شهرپیر

درياچه گل شهر پير

درياچه فصلي گل در جنوب شهر پير از مناطق جنوبي استان فارس قرار دارد.این دریاچه یکی از دیدنی های شهرپیر به شمار می رود که در جنوب شهرپیر قرار دارد.
این دریاچه فصلی است و غالبا در فصل زمستان پر آب است.گستره دریاچه شرقی غربی و طول آن در حدود ۱۰ کیلومتر و عرض آن ۵ کیلومتر است.عمق دریاچه از ۱ متر در حالت پرآبی تجاوز نمیکند.در حاشیه تالاب گیاهان تالابی همچون نی قابل مشاهده است.
بهترین زمان بازدید از این دریاچه ی زیبا فصل بهار است.

در کنار این دریاچه چند چاه معروف قرار دارد که با نام “چاه زلزله” بین مردم شناخته می شود.شهر پیر مرکز بخش ایزدخواست از توابع شهرستان نوپای زرین‌دشت استان فارس است. مناطق اطراف شهر بیابانی است. دشت برخون شرق آن را فرا گرفته که منطقه‌ای برای کشاورزی و دامداری است.شمال آن را کوه فرا گرفته که از دنباله‌های رشته کوه زاگرس است.قلهٔ ماما چنگ از بلندترین قله‌ها و بام این شهر است. این منطقه به صورت یک دشت گسترده بوده و از اطراف به کوههایی کم ارتفاع منتهی می‌شود.
دریاچه در ایام نوروز پذیرای انبوه از افراد این منطقه است.دریاچه در فصول گرم سال به صورت باتلاقی در می آید.

جاذبه های گردشگری شهرپیر

گنبد نمکى غربی مزايجان

گنبد نمکى غربی مزایجان ( شهر پیر ) دراستان فارس قرار دارد و با توجه به ابعاد مناسب در نقشه هاى زمین شناسى شرکت نفت مورد توجه قرار گرفت. این گنبد کاملاً فرسوده و فاقد پتانسیل است. حتى رخنمونى از نمک در تصویر ماهواره اى مشاهده نمى شود و تمام سطح گنبد را خاک و رسوبات سطحى حاصل از انحلال نمک میپوشاند. این گنبد نمکی در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان شهر پیر و ۱۸ کیلومتری غرب روستای مزایجان قرار گرفته است. گنبد دایره ای شکل و قطر آن در حدود ۲.۵ کیلومتر است.

جاذبه های گردشگری شهرپیر

بلندترین ارتفاع گنبد ۱۲۷۹ متر واقع در شمال آن قرار دارد که با توجه به ارتفاع ۱۱۱۰ متری دشت مجاور آن، در حدود ۱۷۰ متر از سطح دشت بالاتر است. دسترسی به این گنبد از طریق بستر مسیل رودخانه واقع در غرب روستای مزایجان امکانپذیر است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما