جاذبه ها و دیدنی های پره سر

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

پَره‌سَر یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است که در مغرب و شمال شهرستان رضوانشهر قرار دارد. این شهر دارای آب و هوای معتدل خزری میباشد بهترین موقع برای سفر به این منطقه ماه های اردیبهشت، خرداد، شهریور و مهر است که رطوبت هوا به نسبت کاهش میابد. نام این شهر از دو قسمت (پره=محل ماهیگیری) و (سر=پسوند مکان) تشکیل شده است نام قدیمی این منطقه (تالش دولاب) بوده است که یکی از قسمت‌های خمسه تالش بوده است که با تجمع مردم وکوچ اقوام دیگر به کلی تغییر پیدا کرده و به پره سر تبدیل شده است.

جاذبه ها و دیدنی های پره سر

محصولات این منطقه به دلیل قرارگیری در مجاورت دریاچه کاسپین و همچنین جلگه حاصلخیز آن و جاری بودن رودهای دائمی بسیار متنوع است. این محصولات شامل: شالیکاری (برنج)، گندم، مرکبات، کیوی، آلوچه، ماهیگری و شیلات، پرورش ماهیان سردآبی، گیاهان داروئی، گیاهان روغنی و….

مکانهای دیدنی

سلطان برزکوه
آبشار ویسادار
ییلاقات پره سر
پارک جنگلی دکتر درستکار
سواحل دریا
بقعة سلطان برزکوه
مقبرة سید نجم الدین

بخش پَره‌سَر دارای دو دهستان به نامهای ییلاقی ارده و ساحلی دیناچال است.

ییلاقی ارده

اَرده روستایی‌ست در بخش پره‌سر شهرستان رضوانشهر استان گیلان. این روستا در دهستان ییلاقی در یک درهٔ سرسبز واقع شده‌است.اهالی این روستا از طریق کشاورزی و دامپروری امرار معاش می کنند .مردم این روستا به زبان تالشی سخن می گویند .از  جاذبه های این دهستان آبشار ویسادار است که به معنی سایه درخت بید میباشد که از خود شهر پره سر حدود 13 کیلومتر فاصله دارد که یکی از زیباترین آبشارهای ایران و سومین آبشار مرتفع استان است.

جاذبه ها و دیدنی های پره سر

آبشار ویسادار

آبشار ویسادار در گیلان در منطقه رضوانشهر قرار گرفته و به دلیل ارتفاعی که دارد از آن به عنوان سومین آبشار مرتفع گیلان یاد می شود. شکل خاص دیواره ی صخره ای این آبشار ویژگی منحصر به فرد آن است که در کمتر آبشاری دیده می شود، فضای اطراف آبشار و دسترسی راحت به آن امکان خلق یک روز خوب را به خانواده ها می دهد.

جاذبه ها و دیدنی های پره سر

بهترین زمان سفر به آبشار ویسادار در گیلان

اغلب ماه های سال برای سفر به گیلان و خطه ی شمالی کشور مناسب است اما در زمان های به خصوصی زیبایی های این منطقه دو چندان می شود. به منظور بازدید از این آبشار در بهترین فصل ما پیشنهاد می کنید بین ماه های فروردین تا آبان برناه سفرتان را به آبشار ویسادار در گیلان تنظیم کنید. البته در پاییز و زمستان هم اگر سختی‌های راه را به جان بخرید، قشنگی‌های خاص خودش را دارد.

ساحلی دیناچال

این دهستان که مرکز آن ده با همین نام یعنی دیناچال است بر کرانه رودخانه دیناچال تشکیل شده است و از دیدنیهای آن می‌توان به مسجد سفید هزار ساله نام برد از دیگر مکان‌های دیدنی این دهستان می‌توان به ساحل زیبای سیمبرخاله و  ساحل دهکده ساحلی رودکنار شاره کرد؛ از مناطق زیارتی می‌توان به آرامگاه شیخ سلیمان اشاره کرد.

جاذبه ها و دیدنی های پره سر

پارک جنگلی گیسوم

اگر برای عوض کردن حال و هوای تان راهی استان گیلان شدید، بازدید از پارک جنگلی گیسوم یکی از انتخاب هایی است که پیش روی تان قرار می گیرد. جایی که می توانید در میان درختان سر به فلک کشیده برانید تا به ساحل گیسوم برسید و شاهد تلاقی جنگل و ساحل دریای خزر باشید. اگر به دل جنگل گیسوم هم بزنید می توانید از طبیعت چشم نواز این جاذبه لذت ببرید و روزمرگی های تان را به فراموشی بسپارید.

جاده گيسوم تونلي جنگلی را با نسيم خنک کوهستان های تالش در هم آميخته تا تن و جان هر رهگذری را آرامش ببخشد و روحش را آسايش دهد.گيسوم جايی است که جنگل و دريا به هم می رسند و سحر طبيعت به اوج خود می رسد.

 در مدخل ورودی پارک امکانات رفاهی جهت اسکان شامل آلاچیق و سرویس بهداشتی و امکانات تفریحی کودکان فراهم شده است. در داخل پارک انواع گونه‌های پهن برگ دیده می‌شود، بخشی از پارک به دلیل تراکم انواع درختی و زیر درختی غیر قابل نفوذ است.

جاذبه ها و دیدنی های پره سر

ساحل رودکنار

این ساحل زیبا در ایام نوروز پذیرای جمعیت زیادی از علاقه مندان به طبیعت از اقصی نقاط کشور است مسافرانی که از گوشه و کنار کشور می آیند تا آغازین روزهای بهار را در کنار جنگل و دریا به نظاره بنشینند و تماشاگر رویش طبیعت زیبای تالش باشند.

جاذبه ها و دیدنی های پره سر

پارک جنگلی دکتر درستکار

این پارك در ضلع غربی جاده انزلی آستاراقرار دارد . به نام مرحوم دکتردرستکار یکی ازپایه گذاران جنگل شناسی در ایران نام گذاری شد.مرحوم دکتررستکار در راه اندازی و احداث این پارك زحمات فراوانی را متقبل شد به همین خاطر پارك به نام ایشان نام گذاری شد. وی در شهر بندر انزلی متولد شد در دانشگاه ژان بولیو بلژیک تحصیل کرده و از اساتید به نام دانشگاه تهران بود.در سال 1374 در اثر بیماری رخت ازاین خاکدان بربست و به رحمت ایزدی پیوست. در مدخل ورودی پارك امکانات اولیه جهت استفاده خانواده ها ایجاد شده است . این امکانات شامل سرویس بهداشتی ، تاب و سرسره ، باربیکو و چند سکو برای نشستن است .

در داخل پارك انواع گونه های پهن برگ دیده می شود ، بخشی ازپارك به دلیل تراکم انواع درختی و زیر درختی ، غیر قابل نفوذ است. این پارك می تواند یکی از سایت های گردشگری طبیعت گردی خاص (توریست های طبیعت گرد خارجی و علمی ، هیجان انگیز و صید و شکار) مورد بهره برداری قرار گیرد.

جاذبه ها و دیدنی های پره سر

 بازار هفتگی

 مطابق رسم شهرهای شمالی ایران بازاری هفتگی در شهر پره سر هم برگذار می‌گردد که در روز سه شنبه است به همین دلیل آنرا سه شنبه بازار می‌نامند. بازارهای هفتگی گیلان میراثی ماندگار که از دیرباز تا امروز با حضور فعال مردم به بخشی مهم از فرهنگ این سرزمین کهن تبدیل شده، همواره به عنوان یک جاذبه فرهنگی اقتصادی در جذب گردشگر در تمام فصول موثر بوده است.

 در یک کلام می‌توان گفت: بازارهای هفتگی گیلان رنگین کمانی زیبا از جلوه‌های گوناگون رسم‌ها، سنت‌ها، آداب و انگاره‌های قومی و ملی را در یک روز از هفته در شهرهای مختلف به معرض نمایش می‌گذارد. این بازارها، محلی برای تبادل کالا، فروش محصولات روستایی و صنایع دستی و خرید کالاهای شهر به شهروندان، مسافران و گردشگران در طول سال است.

 گیلانی که همواره در همه فصول زیبایی طبیعی و سر سبزی خود را حفظ کرده در آستانه بهار زیبایی اش را در تنوعی از رنگ‌ها و شاهکار خلقت به نمایش می‌گذارد و هر گردشگری را مجذوب و مفتون در اینهمه زیبایی تنیده شده در کنار هم می‌کند.

جاذبه ها و دیدنی های پره سر

 نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر

نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر با ساختار BoT، ظرفیت ۹۶۸ مگاوات در شرایط ISO و متشکل از دو بلوک (هر بلوک شامل دو واحد گازی و یک واحد بخاری) در پره سر درحال بهره برداری می‏باشد.

جاذبه ها و دیدنی های پره سر

این نیروگاه شامل ۴ واحد توربین گازی هریک به ظرفیت ۱۶۲ مگاوات و ۲ واحد توربین بخار هریک به ظرفیت ۱۶۰ مگاوات می‏باشد و انرژی الکتریکی تولید شده نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر از طریق پست ۲۳۰ کیلو ولت و تعداد ۸ فیدر به شبکه برق سراسری منتقل می‏گردد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید