جاهای دیدنی آوج_جاذبه های گردشگری

جاهای دیدنی آوج_جاذبه های گردشگری آوج

شهرستان آوج یکی از شهرستان‌های استان قزوین، و به مرکزیت شهر آوج می‌باشد. مرکز شهرستان شهر آوج در فاصله ۱۱۰ کیلومتری قزوین و ۱۲۰ کیلومتری شهر همدان در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده‌است که این امر باعث گردیده که دارای تابستان‌های بسیار خنک و زمستان‌های پر برفی باشد. شهر آوج به جهت قرار گرفتن در موقعیت ارتباطی مناسب و همجواری با پایتخت‌های دولت مادها، ایلخانان و صفویان دارای تاریخی طولانی و قدیمی است.

جاذبه های آوج

کاروانسرای شاه عباسی آوج

کاروانسرای شاه عباسی در وسط شهر آوج قرار دارد و دارای طرح دو ایوانی است. شالوده کاروانسرا از سنگ‌های لاشه و قلوه سنگ بنا شده و روی آن آجرچینی شده است. کاروانسرا از داخل دارای دو ایوان و ۲۴ ایوانچه است و در پشت اکثر آن‌ها، حجره‌ها واقع شده‌اند که چهار عدد از آن‌ها به شترخان کاروانسرا راه دارند. شترخان به صورت راهرویی طویل با پوشش طاق و تَویزه است و زیر هر طاق نمای آن سکویی جهت باراندازی قرار دارد.

جاهای دیدنی آوج_جاذبه های گردشگری

آبشار قاران قلوخ

قاران قلوخ دره در زبان آذری به معنی دره تاریک است. دو طرف آبشار را ارتفاعات بلندی احاطه کرده و واقع شدن آبشار در سمت جنوب و عدم تابش خورشید باعث نامگذاری این منطقه به قاران قلوخ گردیده است. سمت راست آبشار از روبرو را سنگ های صخرهای بلندی تشکیل داده است که بعلت صعب العبور بودن آن زیستگاه مناسبی برای عقاب ها وکرکس ها است همچنین بالادست آبشار در حاشیه رودخانه پوشیده از در ختان گردو است.

جاهای دیدنی آوج_جاذبه های گردشگری

سمت چپ آبشار با یک شیب تند و پوشش گیاهی انبوه به قله قاباخ قوزی متصل می شود و آبشار که بین این دو بلندی قرار گرفته با ارتفاعی حدود ۱۵ متر و عرض دهانه تقریبی ۴ متر از آن جاری است. آبشار قاران قلوخ آبشاری دایمی است و در فصول مختلف سال جریان دارد. اطراف آبشار را پوشش گیاهی متنوعی فرا گرفته که از آن جمله می توان به پونه، گزنه، آویشن،ت وکلوجه و پیاز کوهی اشاره کرد. این آبشار در دربند روستای مشانه و داخل ارتفاعات روستا قرار دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۹۰۰متر است. بازدید از این آبشار برای علاقمندان به طبیعت برای گذران یک روز بیاد ماندنی با هوای مطبوع و در سکوت و آرامش توصیه می شود.

آبشار شاه دره

آبشار شاه دره در غرب شهرستان آوج واقع شده و از میان صخره هایی بسیار بلند به پایین میریزد. با توجه به کوهستانی بودن منطقه ،افرادی که قصد کوهنوردی و بازدید از آبشار شاه دره را دارند نیازمند مهارتهای کوهنوردی و تجهیزات فنی هستند. به تازگی پروژه پارک جنگلی آوج در جوار این آبشار به بهره برداری رسیده که دسترسی گردشگران را به آبشار مهیا کرده و همچنین امکانات رفاهی در آن تعبیه شده است.

جاهای دیدنی آوج_جاذبه های گردشگری

پل معلق آوج

آبشار شاه دره در غرب شهرستان آوج واقع شده و از میان صخره هایی بسیار بلند به پایین میریزد. با توجه به کوهستانی بودن منطقه ،افرادی که قصد کوهنوردی و بازدید از آبشار شاه دره را دارند نیازمند مهارتهای کوهنوردی و تجهیزات فنی هستند .

جاهای دیدنی آوج_جاذبه های گردشگری

دریاچه دریابک

دریاچه دریابک در دو کیلومتری از روستای زرشک در قزوین قرار داشته به اسم دریاچه دلاوک نیز شناخته میشود. منطقه دریاچه دریابک آب و هوای سرد و کوهستانی داشته که حتی در تابستان ها نیز هوا بسیار خنک و در فصل زمستان بسیار سرد و برفی است. این دریاچه بیضی شکل ۲۵۰ متر طول و ۱۱۰ متر عرض دارد. آب تامین شده از این دریاچه از اب شدن برف ها و چشمه های منطقه و همینطور ریزش جوی است. دریاچه دریابک بین توریست ها و گردشگران تور قزوین که به جاذبه های طبیعی علاقه مند بوده و طبیعت گرد هستند، بسیار محبوب است. تفریح و سرگرمی هایی مثل پیست اسکی، نزدیک به دریاچه و در روستای زرشک قرار داشته و همینطور انواع امکاناتی که برای اقامت و استراحت چند روزه یک توریست و گردشگر تور قزوین لازم است فراهم میباشد. وجود این امکانات و خدمات باعث شده تا این منطقه در قزوین، منطقه ای توریستی باشد.

جاهای دیدنی آوج_جاذبه های گردشگری

راه های رسیدن به دریاچه دریابک

از دریاچه دریابک تا شهر قزوین، هفده کیلومتر راه میباشد. برای رسیدن به این دریاچه و گذراندن تعطیلات خود در آن میتوانید از اتوبان قزوین زنجان به سمت جاده فرعی باراجین و دانشگاه آزاد قزوین، روستای زرشک، جاده خاکی جرکت کرده و بعد از دو کیلومتر به روستای زرشک و دریاچه دریابک برسید.

جاهای دیدنی آوج_جاذبه های گردشگری

امامزاده علاءالدین

امامزاده علاءالدین در ۳۰ کیلومتری شهر آوج در حاشیه روستای امامزاده علاءالدین در دامنه کوه قوزی قرار دارد.

جاهای دیدنی آوج_جاذبه های گردشگری

غار عباس آباد

این غار در ۸۴ کیلومتری قزوین به همدان (بخش آوج) و در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این غار ۱۸۰ متر طول و یک تالار بزرگ دارد که به پرتگاه‌ها، چاه‌ها و دهلیزهای متعددی منتهی می‌شود. این غار در گذشته‌ مکانی برای زندگی انسان‌های اولیه بوده است.

جاهای دیدنی آوج_جاذبه های گردشگری

آبشار منصور

آبشار منصور آوج در استان قزوین واقع است. این آبشار در ۵ کیلومتری جنوب غربی روستای منصور میان صخره­ های مرتفع در مسیر رودخانه شکل گرفته است. آبشار روستای منصور از توابع بخش مرکزی شهرستان آوج دارای نمایی زیبا است که دیدن آن برای علاقه مندان خالی از لطف نیست. ارتفاع تقریبی این آبشار از کف رودخانه در حدود ۷ متر بوده و دورتادور آن با صخره­ ها ، کوه­ ها و نیز درختان بومی همچون بید در برگرفته شده است. راه دسترسی به این روستا از طریق جاده­ ای است که پس از انشعاب از جاده اصلی قزوین- همدان،در محل پل اروان، با عبور از روستاهای اروان، قوزلو، نقاش و نیارج به روستای منصور منتهی می­گردد.

جاهای دیدنی آوج_جاذبه های گردشگری

روستای پرسبانج

روستای پرسبانج (پرسبانا)از قدیمی ترین مناطق زیبای بخش آوج شهرستان بوئین زهرا ازاستان قزوین است که آداب ورسوم منحصر به فردجهانی دارد . منطقه ای بکر که زمینه های بسیاری برای پژو هش های / باستان شناسی وتاریخی / جامعه شناختی / کشاورزی / ومعدنی دارد.

روستای پرسبانج یکی از بزرگترین روستاهای تابعه شهرستان بوئین زهرا در استان قزوين می باشد .روستای پرسبانج در۲۴ کیلومتری شرق آوج داراي چشمه های معدنی جوشان ودرياوك باستانی است . از طریق جاده آسفالته روستایی به آوج ارتباط دارد واز طرفی نیز به روستای استلج منتهی می شود.

روستای مشانه

روستای مشانه یکی از روستاهای منطقه آوج ازتوابع شهرستان بویین زهرا،استان قزوین میباشد که حدودا” در ۱۲۰کیلومتری جاده تهران به همدان واقع است وفاصله آن ازجاده اصلی ۱۱کیلومتر است.برای دسترسی به این روستا جاده تهران همدان را بعد از بخش آبگرم ۲۰کیلومتر به سمت غرب ادامه می دهیم عبوراز یک تونل کوچک که تنها تونل این جاده می باشد پس از۴کیلومتر ما را درسمت راست جاده به قهوه خانه ای بنام (کباب سرای پل اروان) )میرساند جاده آسفالت را ادامه میدهیم بعداز۵کیلومتربه روستای اروان می رسیم وادامه جاده خاکی بعداز۶کیلومتر مارا به روستای مشانه درمجاورت قله قارقالان می رساند .بدون تردید د ر فصل بهار ودرپایان یک هفته کاری انجام یک سفر تفریحی-ورزشی وبازدید از زیبایی های این روستا فرح بخش وبه یاد ماندنی خواهد بود.

روستای هرایین

موقعیت جغرافیایی این روستای سرسبز در جنوب غربی استان قزوین قرار دارد. که از جنوب به کوههای خرقان که مرز مشترک دو استان قزوین و همدان می باشد منتهی شده و از شمال به قله آق داق با ارتفاع ۲۸۷۸ متر و رشته کوههای اطراف آن که چندین کیلومتر با روستا فاصله دارند میرسد.از شرق نیز پس از پشت سر گذاشتن دشتها و تپه هایی که در زبان محلی به صحرای پاخورلو معروف است به سرحدات پرسبانج می رسد.و از غرب نیز با روستای آشاقی هرایین و صحرای آن هم مرز است.

منطقه گردشگری چشمه علی

یکی دیگر از جاذبه های اکو توریستی زیبایی که درشهرستان آوج قرار داده،منطقه ای بنام چشمه علی است. چشمه علی در شهرستان آوج در فاصله ۱۲۰ کیلومتری قزوین در کنار جاده مواصلاتی قزوین- همدان در روستای ارتش آباد و مصر آباد از توابع بخش آبگرم قرار دارد.

 از ویژگی های بارزی که در این منطقه به وضوح دیده می شود، رودخانه ای زیبا،استخر طبیعی برای شنا،فضای سبز و کوهستانی برای استراحت در دل طبیعت که حیات وحش بکر آن جایگاه ویژه ای در بین دوستاران طبیعت دارد.

این منطقه در ایام عید و فصل تابستان بهترین مکان برای اوقات فراغت مسافرین محسوب می شود به طوری که سالانه ۱۵ هزار نفر مسافر از این منطقه بازدید می کنند.

جاهای دیدنی آوج_جاذبه های گردشگری

چشمه علی در مجاورت روستای ارتش آباد و مصرآباد در فاصله ۳۰ کیلومتری شهر آبگرم قرار دارد –مسیر دسترسی به این منطقه گردشگری  ورودی آبگرم سه راهی کلنجین روستای ارتش آباد و مصر آباد می باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما