شهر دوبرجی در استان فارس از توابع شهرستان داراب می باشد.دوبرجی در گذشته به عنوان مرکز بخش فرگ داراب بوده که در حال حاضر این روستا به شهر تبدیل شده است. در گذشته قدیم بعد از اینکه بیماری وبا در شهر قدیمی فرگ رایج شد قلعه فرگ خالی از سکنه گردید. مدتها بعد شخصی به نام عبدالحسین خان اسماعیل خانی بعد از فتح قلعه مزیجان حاجی آباد ودسترسی به غنیمتهای فراوان درشمال قلعه فرگ قلعه ای بنا کرد که دارای دو برج بود وبتدریج اطراف این قلعه منازلی از رعیت ها و اقشار مردم ساخت و ساز شد که به نام روستای دوبرجی نام گرفت قلعه دوبرجی بعد از زلزله سال ۶۹ فرگ تخریب وتسطیع شد وبه جای آن مدرسه دبیرستان آمنه احداث گردید. در حال حاضر این روستا باجمعیت زیاد خود به شهری زیبا تبدیل شده است.

قلعه میر ترک

این قلعه در جاده قدیم داراب بندر عباس در بخش فورگ واقع در شهر دوبرجی قرار دارد که حدودا با کمی فاصله روبروی طاق کیومرث در سمت دیگر جاده واقع شده است

دوبرجی

قله میر ترک استراحتگاه مناسبی برای قوام بوده است معماری هایی که در این بنا به کار رفته مشابه بنای طاق کیومرث می باشد مصالح ای همچون گل و گچ و سنگ و لاشه استفاده شده است داخل این بنا تزیینات ساده ای به کار رفته که چندین روشنایی در اطراف آن نمای داخل ساختمان را زیباتر نموده است. قلعه میر ترک در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

منبع : wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید