رینه شهر چشمه های آب گرم در استان مازندران

جاهای دیدنی رینه ـ شهر چشمه های آب گرم در استان مازندران

رینه یکی از شهرهای استان مازندران است که در بخش لاریجان شهرستان آمل قرار دارد. رینه نزدیک ترین شهر به قله دماوند و از سرزمین های اسطوره ای ایران است.  از مناطق دیدنی و گردشگری رینه می توان به آبگرم لاریجان و دشت لاله اشاره کرد.

دشت شقایق های وحشی در این شهرستان از دیگر جاذبه های مهم این منطقه است که هر ساله در فصول بهار و تابستان گردشگران زیادی را به سوی خود می کشاند.

دشت شقایق های رینه در حد فاصل بین آمل و رینه قرار دارد، دشتی باز و سرسبز که منظره ای دیدنی رو به کوه های البرز و کوهپایه های دماوند دارد. دشت شقایق دماوند در آغاز فصل بهار شکوفا می شود. گل های سرخ شقایق در دشت ‌های دامنه ‌های قله دماوند، مناظر منحصر به فرد و کم نظیری را به وجود می آورند.

رینه شهر چشمه های آب گرم در استان مازندران

رینه با چشمه های آب گرمی که دارد بیشتر شناخته می شود و اکثر گردشگران به خاطر بهره مندی از خواص درمانی آبگرم چشمه ها به رینه می آیند. خانه‌ های این روستا هر کدام خود استخرهای آبگرم دارند که می توانید با اجاره هر کدام، از استخر آب گوگردی با حرارت ۶۰ درجه سانتیگراد استفاده کنید. همچنین خانه‌ های روستایی ته دره با حوضچه هایی از آبگرم با فشار کمی قوی تر از بقیه خانه ها به مسافران امکان دسترسی به این آب های گرم پر خاصیت را می دهند.

شاید مهمترین ویژگی رینه، نزدیک بودن آن به تهران است. البته نمی توان برخورداری این شهر زیبا از هوای تمیز و عالی زیر سایه پرشکوه دماوند را نادیده گرفت.

در این شهر علاوه بر استخرهای خصوصی موجود در خانه ها، استخرهای عمومی نیز وجود دارد که از مهمترین و قدیمی ترین آنها استخر شاه عباسی است که موقوفه شاه عباس صفوی بوده و جزو آثار ثبت شده در میراث فرهنگی میباشد.

رینه شهر چشمه های آب گرم در استان مازندران

آبگرم رینه کجاست؟

ماشین را که در تهران روشن کنیم، حدود ۲ ساعت و ۱۰ دقیقه بعد در رینه هستیم. ۱۰۸ کیلومتر از تهران تا مقصد راه است و از جاده‌ هراز می‌گذرد. البته اول باید از پردیس، بومهن، رودهن و آبعلی بگذریم. بعد امام‌زاده هاشم و پلور را پشت سر بگذاریم و به آب اسک برسیم. ۳کیلومتر جلوتر تابلوی راهنمای رینه را می‌بینیم. تابلو را که دنبال می‌کنیم، بعد از روستای مون و روستای انهه به مقصد می‌رسیم.

راه دیگر این‌است که وارد روستای پلور شویم. در پلور به میدانی می‌رسیم که مجسمه‌ کوهنوردی در آن قرار گرفته. جاده‌ای فرعی دور میدان وجود دارد که آسفالت است و مستقیم به مقصدمان می‌رسد. البته این‌ مسیر کمی کوهستانی‌ست و برای فصل سرما پیشنهاد نمی‌شود.

یک راه دیگر هم وجود دارد. در جاده هراز از آب اسک که گذشتیم، نیاک و پول مون را رد کنیم تا به شهر گزنک برسیم. قبل از ورودی شهر، جاده‌ای فرعی و باصفا در سمت چپ هست که به روستای گزانه می‌رود. این مسیر را باید دنبال کنیم تا به امیرآباد و بعد آبگرم رینه برسیم.

بهترین فصل سفر

هر چه هوا خنک‌تر باشد، دوش آبگرم بیشتر می‌چسبد. بنابراین، فصل‌های خنک سال زمان مناسبی برای سفر به اینجا و استفاده از آب گرمش است. البته در تعطیلات تابستان خیلی‌ها از آمل و تهران به این شهر سفر می‌کنند.

جاذبه‌های گردشگری رینه

آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت که در جاده هراز زیبایش را هوایدا می کند، بلندترین آبشار استان مازندران است. شاهاندشت یکی از بهترین مقاصد طبیعت گردی شمال کشور است. این آبشار پرآب، دائمی و عظیم، در جانب جنوبی جاده و رودخانه هراز باشکوهی وصف‌ناپذیر خودنمائی می‌کند. این آبشار از کنار قلعه ملک بهمن بر روی یک کوه هرمی شکل مشرف‌به روستای شاهان‌دشت به پایین می‌ریزد.

رینه شهر چشمه های آب گرم در استان مازندران

قلعه کولِ رضوانشهر

این قلعه در فاصله ۲۰۰۰ متری روستای رینه ی دهستان ییلاقی ارده از توابع بخش پره سر شهرستان رضوانشهر و در ارتفاع ۱۱۴۵ متری سطح دریا بروی کوه بلند معروف به قلعه کول واقع شده است.در شمال قلعه رودخانه شفارود و در جنوب آن رودخانه ماف محله جاری است.

برای رسیدن به قلعه بایداز روستاهای” وسکه” و”رینه” عبور کرد و به رودخانه شفارود رسید. بعداز گذشتن از رودخانه وطی حدود۵۰۰متربا پای پیاده، دسترسی به قلعه میسراست.

جشن تنی

جشن شکوفه در آمل آیین جشن تتی (شکوفه) در روستای ییلاقی رینه در شهر آمل با حضور علاقه‌مندان فرهنگ، آداب و رسوم مازندران برگزار می شود . این جشن هر سال به مناسبت شکوفه دهی درختان در فصل بهار با برگزاری نمادین عروسی سنتی و پخت آش و نان محلی برگزار می‌شود.

رینه شهر چشمه های آب گرم در استان مازندران

روز ملی دماوند

روز ملی روز ملی دماوند همزمان با تیرگان در مازندران با نام تیرماه سیزده شو در شب سیزدهم آبان‌ماه برگزار می‌شود.

رینه شهر چشمه های آب گرم در استان مازندران

انجمن کوهنوردان ایران هر ساله این جشن را در روز سیزدهم تیر در دامنه‌های قله دماوند در «شهر رینه لاریجان شهرستان آمل برگزار می‌کنند. این جشن به ثبت ملی نیز رسیده است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما