زاویه شهری است در بخش مرکزی شهرستان زرندیه استان مرکزی ایران. شهر زاویه شهری کوچک اما با قدمت بسیار بالا که در مرکز ایران یعنی استان مرکزی واقع شده‌است. شهر زاویه در استان مرکزی ، ۴۵ کیلومتری شهر ساوه و تقریباً ۷۰ کیلومتری تهران واقع شده است از این رو شهرک صنعتی این شهر مکان مناسبی برای سرمایه گذاری و اشتغال زایی میباشد.شهرک صنعتی بزرگی که کارخانه هایی مثل اتوبوس سازی و آمبولانس سازی در آن فعالیت میکنند. مردم شهر زاویه به زبان‌های ترکی و فارسی سخن می‌گویند.

شهرک صنعتی

شهرک صنعتی زاویه با مساحت ۴۰۰ هکتار در سمت شمال جاده قدیم تهران–ساوه در کیلومتر ۶۵ تهران بزرگ و در ۴۱کیلومتری شهر ساوه در اراضی عمومی منطقه‌ای به نام هاشم‌آباد با شیب ملایم ۱ الی ۲ درصد واقع شده‌است.

جاهای دیدنی شهر زاویه

جغرافیای شهر زاویه

زاویه در لغت یعنی گوشه مهد پرورش علما
زاویه از سمت شمال از قره قویی جازانک به خط مستقیم مرتعی وسیع دامداری و کوه قناق عبور و تا محدوده در کوه قلیچ قطع می گردد .در جنوب آن رودخانه شورک آباد ،شرق آن روستای سلطان آباد و غرب آن روستای رحمت آباد واقع شده است.
در اثر بروز زلزله تعدادی از ساکنین زاویه از بین رفتند و خرابیهای اشرف آباد در ذیل جاده آسفالته تا چندی قبل موجود ودر حال حاضر به زمین کشاورزی تبدیل گردیده و باقیمانده ساکنین برای تجدید بنا دو طرف رودخانه خلیل را انتخاب و ساختار زاویه را بنا که در حال حاضر بصورت شهر در آمده است .آثاری که تا چندی قبل موجود و درحال حاضر تبدیل به زمین گردیده پیر موسی خاموش جنب رود خانه خلیل دارای بقعه و بارگاه و محل زیارتگاه حاجتمندان که با نذر خود از مکان زیارت می نمودند.

  آتشکده‌ آتشکوه محلات ، بنایی باقی‌مانده از دوران ساسانیان

بنای مسجد جامع زاویه یکی از آثار مهمی است که امروزه اصل بنای آن بر جای مانده است. در حال حاضر این مسجد دارای دو بخش است که یکی بنای قدیمی و دیگر بنای تازه ساز است. ساختمان قدیمی یک بنای آجری که درحال حاضر گنبد کوچکی دارد و فاقد گلدسته است و شکل امروزی آن مستطیلی با عرض بسیار کم در حدود کمتر از ده متر است و طول آن  در حدود 50 -60 متر است.

زاویه همچنین دارای دو حمام قدیمی بوده که هر دو آنها امروزه مخروبه شده است. این دو حمام به «یُخاری حمامی»(یخاری در ترکی به معنی بالایی است) و «اشاقه حمامی»(اشاقه در ترکی به معنی پایین است)مشهور بودند. ظاهرا این حمام ها نیز از اقدامات همان حاجی نادر خان یا ندیر خان بوده است. یخاری حمامی امروزه به طور کلی نابود شده و به جای آن پارک ورزشی جوانان احداث شده است. خوشبختانه بنای اشاقه حمامی در کنار قلعه علی اصغر خان سرهنگ هنوز باقی مانده هر چند که به صورت ویرانه و مخروبه رها شده است. این حمام تا چندی پیش به حمام مشدی حسن نیز مشهور بود. این بنا اخیراً در اثر بی توجهی  روبه به ویرانی رفته و بخش هایی از سقف آن نیز فرو ریخته است. از ظاهر حمام چنین بر می آید که ویژگی های معماری و ساخت و ساز حمام های دوران اسلامی را دارا بوده است. به هر حال سنگ نبشته ای که قدمت این حمام ها را نشان دهد در دست نیست و میراث فرهنگی نیز اقدامی برای مرمت و معرفی آن صورت نداده است.

  معرفی شهر خشکرود در استان مرکزی

از قلعه تاریخی این شهر که نشان می دهد روزگاری زاویه به لحاظ سیاسی-نظامی دارای اهمیت بوده و دارای والی نشین بوده، اثر چندانی بر جای نمانده است. اهالی این شهر بر این باورند که بانی این قلعه نادرشاه  افشار است، اگر چه نمی توان شواهد تاریخی برای آن دست و پا کرد. امروزه از این قلعه تنها برجی دیده بانی باقی مانده که در محله سازی جانلو باقی مانده است. و در کوچه ای که به مسجد جامع ختم می شود، قرار گرفته است. این برج با ارتفاعی در حدود 6 متر و عرض 4 متر است و اخیرا در کنار آن ساخت و ساز هایی انجام شده و رفتن به داخل بنا تنها از طریق خانه همسایه ها امکان پذیر است. این بنا بازمانده چهار برج قلعه است که اخیرا سه برج دیگر را که در ملک خصوصی یا تصرفی اهالی بوده بکلی ویران کرده اند. بنا به گزارش محمدحسن صفایی تنها در زاویه خوانین، قلعه های متعددی بنا کرده بودند و دست کم بازمانده های بنای سه قلعه به ویژه محل برج های آنها را ذکر می کند.

منبع : wikipedia،zaviehcity
نویسنده

یک نظر بنویسید