جاهای دیدنی سوسنگرد

جاهای دیدنی سوسنگرد

سوسَنگِرد شهری عرب نشین است در شهرستان دشت آزادگان که در استان خوزستان قرار گرفته‌است.سوسنگرد در زمان جنگ ایران و عراق، برای مدتی به اشغال ارتش عراق درآمده‌است.

در زمان جنگ ارتش عراق ۳ بار برای تصرف سوسنگرد تلاش کرد که با مقاومت شدید مردم مواجه گردید ولی در حمله سوم شهر در محاصره ارتش عراق قرار گرفت. از افرادی که در این شهر باقی‌مانده بودند، رزمنده‌های آذربایجانی بودند که به خاطر همین در شهر تبریز بوستانی به همین اسم، نامگذاری شده‌است.

جاهای دیدنی سوسنگرد

سوسنگرد از شهرهای مرزی استان خوزستان، که در 55 کیلومتری شمال غربی مرکز استان، یعنی شهر اهواز قرار گرفته است. هویزه در جنوب غربی سوسنگرد و بستان در شمال غربی سوسنگرد قرار دارند و رود کرخه از آن می گذرد. این شهر در زمان جنگ ایران و عراق، برای مدتی توسط نیروهای عراق اشغال شده بود. مردم این شهر عرب هستن و شغل اصلیشان کشاورزی می باشد.

جاهای دیدنی سوسنگرد

خوراکی های سوسنگرد

میهمان نوازی عرب ها زبان زد است و کدبانویی و دست پخت زنان کوشا و زحمتکش اونها رو میشه از انواع خوراکی های سنتی، نان محلی خُبُز، طاباگ سیاح، کره حیوانی، خرما، ماهی کباب، حَشو ، مرغ شکم پر ، مفطح ” بره شکم پر ” و … متوجه شد. کباب کوبیده ، سبزی پلو ، قیمه ماهی ، خورشت سبزی و … از غذاهای محلی شهر به حساب میاد.

جاهای دیدنی سوسنگرد

نوشیدنی های سوسنگرد

یکی از نوشیدنی های سنتی این شهر که طعمی لذیذ و روح بخش دارد، قهوه تلخ عربی با فنجان مخصوص و دَلِه ای است که در وسط مُضیف ( کلبه ای سنتی ) سرو میشود.

مضیف بردیه سوسنگرد

در دشت آزادگان در خوزستان در میانه راه سوسنگرد به بستان، در روستای بردیه بنایی متفاوت و باشکوه از نی ساخته شده که به آن «مُضیف» میگویند ، مضیف بردیه با طول11متر و عرض 3 متر و نیم و ارتفاع 4 متر ساخته شده است.

در زمان قدیم 99 درصد خانه های عرب ها، محلی مخصوص برای پذیرایی از مهمانان خود داشتند. به همین دلیل خوزستانی ها همواره درصدد ساخت مکانی خنک در تابستان و گرم در زمستان بودند تا از مهمانان خود پذیرایی ویژه ای کنند. مضیف همان اتاق پذیرایی عربی نشیمنگاه مردمان عرب در روزگاران قدیم است که امروزه جایگاه خود را به اتاق پذیرایی های مدرن و به روز داده است. ضیف دیگری نیز در ایران وجود دارد که در شادگان توسط شهرداری در یکی از پارکهای شهر بنا شده است.

جاهای دیدنی سوسنگرد

آداب خاصی دارد، بعد از نوشیدن فنجان نخست چنانچه تمایل نداشته باشید فنجان را تکان دهید. اگر این رسم را فراموش کنید اجبار به نوشیدن فنجان دوم خواهید داشت.”فنیان” فنجان مخصوص عرب هاست که همه مهمانان با آن قهوه می نوشند. پذیرایی قهوه از سمت راست مضیف شروع می شودو کسیکه قهوه تعارف می کند، قهوه تعارف میکند فنجان را با دست راست می گیرد و مهمان باید آن را با دست راست بگیرید و بدون آنکه زمین بگذارد آن را بنوشد. اگر کسی سه بار فنیان را بدون حرکت به میزبان دهد و سه بار قهوه بنوشد، یعنی اینکه برای حل مشکلش نزد شیخ یا صاحب مضیف آمده تا وی مشکلش را حل کند.

جاهای دیدنی سوسنگرد

شهر سوسنگرد بدلیل موقیعیت منطقه ای که داشته و تحمل جنگ تحمیلی ایران و عراق و از آنجایی که این شهر مدتی در حصر کشور عراق بوده است از جاهای دیدنی زیادی بهرمند نیست، اما اهالی این شهر اوقات فراغت خود را در پارک های جنگلی سوسنگرد و پارک ساحلی سوسنگرد(شهید سبهانی) میگذرانند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما