جاهای دیدنی لوندویل

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

لوندويل يکی از شهرهای استان گيلان در شمال ايران است. این شهرستان به دليل موقعيت جغرافيايی منحصر به فردش می تواند طيف مختلفی از نيازهای گردشگران را پاسخ دهد. اگر فصل تابستان و گرما قصد سفر به لوندويل را داريد، مطمئن باشيد كه ساحل حويق و ساحل صدف آنقدر جذابيت دارد كه بتواند يك روز زيبا و جذاب دريايی را برايی شما و خانواده يا دوستان‌تان رقم بزند.

محيط طبيعی

بخش لوندویل شامل سه قسمت جلگه‌ای، کوهپایه‌ای و کوهستانی است و هوای جلگهٔ آن در تابستان گرم و مرطوب و در زمستان ملایم و هوای کوهستان در تابستان معتدل و در زمستان سرد است. میانگین بارندگی آن ۱۴۰۰ میلی‌متر است و تعداد روزهای یخبندان به‌طور متوسط در طول سال ۲۱ روز است. کوه خانبلاغی با ارتفاع ۲۱۶۷ متر بلندترین نقطهٔ کوهستانی این منطقه‌است و سواحل دریای خزر با ارتفاع ۲۷-، پایین‌تر سطحآب‌های آزاد است. در محدودهٔ شهرستان آستارا رودهای پرآبی چون چلوند، لوندویل و کانرود جریان دارند.

جاذبه‌های گردشگری
بخش لوندويل دارای جاذبه‌های فرهنگی و طبيعی فراوانی برای گردشگری است که به موارد زير می توان اشاره کرد:

۱)امام زاده ابراهيم و قاسم

۲)آرامگاه بابا حسن از عرفای منطقه

۳)آرامگاه محمد دوست در قره سو

۴)آرامگاه بابا علی در روستای باباعلی

۵)مجتمع ساحلی صدف و طرح سالم سازی آن

۶)آبشاری زيبابا نام آبشارلاتون در ميان جنگل‌های لاتون با ارتفاع در حدود ۱۰۳ متر

۷)آبشار ميه کومی

۸)آب گرم روستای كوته كومه

۹)مناطقی سرسبز و ييلاقی لاتون، باباعلی، اسبينه و…

۱۰)سواحل ۱۰ کيلومتری کناره‌ای دريای خزر

پناهگاه حيات وحش لوندويل آستارا

پناهگاه حيات وحش لوندويل آستارا ما بين بخش لوندويل و بخش مركزي شهرستان آستارا واقع شده و يکي پناهگاه هاي بارز و مهم حيات وحش در استان گيلان محسوب مي شود.پناهگاه حیات وحش لوندویل دارای مساحتی در حدود ۱۰۲۶ هكتار است. این منطقه نمونه منحصر به فرد از باقیمانده جنگلهای جلگه‌ای هیرکانی است.

پناهگاه حیات وحش لوندویل طی مصوبه ای در سال ۱۳۵۲ به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شده است.از گونه‌های مهم گیاهی پناهگاه حیات وحش لوندویل میتوان از نی، لویی، انار وحشی، توسكاي قشلاقي ازگيل لرگ، لیلکی و تمشک و … نام برد.
سمورآبي، گوركن، فوك درياي خزر و شغال از پستانداران منطقه و قوي گنگ، قوي فريادكش، ‌فيلوش، ‌اردك سياه كاكل، ‌اردك چشم طلايي ، باكلان كوچك و بزرگ، عقابها ،‌ كاكائيها،‌ پرستوهاي دريايي، آبچليكها،‌ حواصيلها، ‌سهره‌ها ، ‌چرخ ريسكها، گيلانشاه خالدار، ‌پري شاهرخ، درنا و قرقاول از گونه پرندگان منطقه می باشند.

طول منطقه پناهگاه حیات وحش لوندویل ۱۵ كيلومتر و عرض متوسط آن ۵۰۰ متر مي باشد و از شمال به اراضي سازمان سياحان ، از غرب به جاده آستارا – هشتپر و از جنوب به رودخانه لوندويل و از شرق به حريم قانوني درياي خزر محدود است. ۳/۱ اراضي منطقه را سيماي تالابي و بقيه را درختچه هاي جنگلي شامل انار وحشي، گوجه وحشي و … به اشغال درآورده است.

آبشار لاتون

آبشار لاتون در استان گیلان، ۱۵ کیلومتری جنوب شهرستان آستارا، شهر لوندویل روستای کوته کومه جای گرفته‌است. ارتفاع تقریبی آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که به لحاظ بلندی، مرتفع‌ترین آبشار ایران به حساب می‌آید.علاوه بر آبشار اصلی، آبشاری دیگر در ۱۰ متری آن قرار دارد که ۶۵ متر ارتفاع دارد و سرریز آب آن نسبت به آبشار اصلی بیشتر و پر عرض تر است. در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، سه حوض بزرگ طبیعی با سه آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی‌نظیر و منحصربه‌فرد منطقه لاتون است.

این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس «اسپینه» سرچشمه گرفته و به رودخانهٔ لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس «اسپینه» سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای کاسپین می‌شود.

آبشار لاتون از نظر مناظر گردشگری دارای اهمیت فراوانی است. امروزه دراطراف این آبشار استراحت گاه های متعددی برای رفاه مسافران و توریست ها بوجود آمده و همه ساله این مکان، میزبان صدها و حتی هزاران نفر از توریست های داخلی و خارجی است.

در حاشیهٔ آبشار یکی از زیباترین جنگل‌های متراکم بکر و دست‌نخوردهٔ گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کند.

از تنوع جانوری اطراف آبشار نیز می‌توان به گرگ، گراز، خرس (نادر)، جوجه تیغی، اسب، گاو، و… اشاره کرد.

بهترین فصل سفر

در همه‌ فصل‌های سال می‌شود به تماشای آبشار لاتون رفت، نمی‌شود گفت برگ‌های نارنجی پاییز زیباترند یا سبزی درختان در فصل گرما. البته نیمه‌ زمستان را برای این سفر توصیه نمی‌کنیم.پیشنهاد ما از اوایل بهار تا ابتدای تابستان است. زمانی که هوا معتدل‌ است و هنوز گرما و شرجی هوا آدم را از پای درنمی‌آورد.

کوه اسپینا

کوه اسپینا (اسپیناس یا اسپینه) بلندترین کوه در جغرافیای منطقه آستارا که ۲۱۰۵ متر از سطح دریاهای آزاد بلندا دارد.این کوه در هفده کیلومتری شرق شهر لوندویل آستارا قرار دارد و آبشار لاتون از آن سرچشمه می‌گیرد.در مسیر آبشار لاتون تپه‌های جنگلی و رودخانه‌ای که منبع آن آبشار لاتون است دیده می‌شود که یکی از مناطق بسیار زیبای آستارا است.

قله اسپیناس لاتون

این کوه در هفده کیلومتری شرق شهر لوندویل آستارا قرار دارد و آبشار لاتون از آن سرچشمه می‌گیرد.

بلندای آبشار لاتون ۱۰۵ متر است که در میان بلندترین آبشارهای ایران جای می‌گیرد. مسیر آبشار لاتون از «روستای کوته کومه» آغاز می‌شود و نزدیک به چهار ساعت کوهپیمایی دارد.

در مسیر آبشار لاتون تپه‌های جنگلی و رودخانه‌ای که منبع آن آبشار لاتون است دیده می‌شود که یکی از مناطق بسیار زیبای آستارا است.

محصولات سفر

1 دیدگاه دربارهٔ «جاهای دیدنی لوندویل»

 1. سرکار خانم سمیرا هادی
  سلام.
  از مطالب ارزنده ای که در معرفی این منطقه برای آگاهی عموم و بخصوص گردشگران ،گذاشتید صمیمانه قدرانی می کنم.
  خواهشمند است در رابطه با منازل و استراحتگاهی کرایه ای این منطقه اطلاعات بیشتری را تهیه و منعکس فرمایید.
  با تشکر
  احمد کاظمی رشید از تبریز

  پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید