مرجَغل (مرجقل) یا تولَم‌شهر یکی از شهرهای استان گیلان در شمال ایران است.در قدیم لغت‌نامه دهخدا به قول فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۲ می‌نویسد: مرجغل دهی است از دهستان تولم بخش مرکزی شهرستان فومن، در ۷هزارگزی شمال فومن بر کنار راه صومعه سرا به رشت، در جلگه مرطوب معتدل هوائی واقع و دارای ۲۷۸ تن سکنه‌است. آبش از رودخانه شفت و استخر و محصولش برنج، توتون، سیگار و شغل مردمش زراعت است.

دیدنی های مرجغل

پارک ساحلی تولم شهر

پارک ساحلی تولم شهر (مرجقل) در استان گیلان، و در ضلع غربی جاده انزلی به آستارا واقع شده است. پوشش گیاهی پارک ساحلی تولم شهر بسیار زیبا می باشد . این پارک در هر فصلی زیبایی های خاص خود را دارد، اما بهترین زمان برای سفر به پارک، فصل پاییز است. در این فصل به دلیل تغییر رنگ برگ ها، آب و هوای فوق العاده و…. زیبایی این پارک دو چندان می شود و شما می توانید از آن نهایت لذت را ببرید. در این پارک امکاناتی زیادی برای راحتی گردشگران مثل خانه، پاسگاه پلیس و… فراهم شده است.
این پارك در ضلع غربی شهر و در کنار رودخانه واقع است . در دو طرف آن پل عبور و مرور قرار دارد، زیر این پل رودخانـه ای زیبا قرار دارد که در یک سمت این رودخانه، پارك بازي وجـود دارد. در پارك بازی امکانات تفریحی از قبیل ؛تـاب ، سرسـره ، چرخ فلک وسایر امکانات رفاهی و بهداشتی وجود دارد . پـارك متصل به شهر است و می تواند در جذب جمعیت خسـته نقـش زیادی داشته باشد.

  بلوار ساحلی و زیبای بندر انزلی

پنجشنبه بازار تولم شهر (مرجقل)

بازار جمعه در فاصله 5 کیلومتری شرق شهر فومن در منطقه تولم شهر شهرستان صومعه سرا قرار دارد. البته به حرمت نماز جمعه این بازار در روزهای پنجشنبه برقرار می گردد و در اصطلاح تولم شهر دارای پنجشنبه بازار است.

مرجغل

منبع : wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید