«کلاته خیج» شاید به گوش خیلی از افراد آشنا نباشد اما این روزها گرایش مردمش به سمت احیای بناهای تاریخی و پذیرش گردشگری باعث شده تا آن را بیشتر از قبل بشناسند. کلاته خیج در بخش بسطام شهرستان شاهرود قرار داد. جمعیت این شهر بر طبق سرشماری سال ۱۳۸۵، برابر با ۵٫۳۳۸ نفر بوده‌است. مهمترین محصول این شهر زردآلو و گیلاس و همچنین پارچه‌های سنتی دست‌باف است و تولیدات گوشت و محصولات لبنی توسط عشایر این شهرتامین می شود.از جمله نقاط دیدنی کلاته خیج منطقه قنات و منزل بوم گردی این شهر می باشد .این شهر تاکنون 74 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.کلاته خیج در گذشته یکی از قطب‌های پارچه‌بافی بوده‌است.امروز نیز توسط پارچه‌بافان این روستا، بافت پارچه سنتی ماهوت دوباره احیا شده‌است.

بهترین جاهای دیدنی کلاته خیج در سمنان

                                             معرفی جاذبه های گردشگری شهر کلاته خیج

اقامتگاه بومگردی چشمه مراد

خانواده عبدالله غنچه و همکاران و دوستانش در ۵۰ کیلومتری شهر شاهرود و ۱۵ کیلومتری جنگل ابر در کلاته خیج زندگی می‌کنند همان روستایی که در آن داوود میرباقری کارگردان سینما زاده شده و صخره‌های آن لوکیشن کشته شدن حرمله در فیلم مختارنامه بوده است.او به همراه ۶ تن از دوستانش یکی از خانه‌های قدیمی‌شهر را نشان می‌کنند خانه ای که بیس خوبی داشته اما به آغل گوسفندان تبدیل شده بود و پر از خاک و خاشاک بود و ورثه هم آن را بلاتکلیف گذاشته بودند.

بهترین جاهای دیدنی کلاته خیج در سمنان

او با پیشنهاد پورنگ پورحسینی کارشناس طبیعتگردی سازمان میراث فرهنگی، این خانه را مرمت کرد تا میزبان مهمانشان باشد. زنان شهر هم به کمکشان آمدند از خدیجه غنچه تا زنان دیگری که حتی در عمران و آبادانی این خانه قدیمی‌تلاش کردند.

بهترین جاهای دیدنی کلاته خیج در سمنان

عمارت دیگری نیز در این شهر وجود دارد که چند برابر این خانه بوم گردی است عبدالله غنچه که در بانک هم کار می‌کند در نظر دارد  آنجا را هم احیا کند اما ۴۰ مالک خصوصی دارد و متعلق به دوره قاجاریه است در زمان گذشته مردم در چنین خانه‌هایی زندگی می‌کردند کل فامیل در یک قلعه بودند.

بهترین جاهای دیدنی کلاته خیج در سمنان

خانواده غنچه می‌خواهند وقتی گردشگر به خانه بوم گردی مراد چشمه می‌آید نان محلی به دستش بدهند و خودش بتواند غذا درست کند و یا با نحوه بافت پارچه آشنا شود و برایش موزه و فروشگاه صنایع دستی ایجاد کنند. به همین دلیل وسایل قدیمی‌را جمع آوری کرده اند تا اتاقی از انباری خانه را به موزه اختصاص دهند یکی از اتاق‌ها را کارگاه صنایع دستی کرده اند و کارگاه پارچه بافی در آن قرار داده اند چون این شهر مهد پارچه بافی سنتی است. این کار را خدیجه دنبال می‌کند او توانسته تا پارچه ماهوت را احیا کند.

بهترین جاهای دیدنی کلاته خیج در سمنان

شهر کلاته خیج ۹۰۰ زن فعال در حوزه دست بافته‌ های محلی دارد .کار بافت پارچه ماهوت در دستگاه بافندگی چهار وردی انجام می‌شود و در گذشته از این پارچه در تهیه البسه مجلسی و رسمی‌در کلاته خیج استفاده می‌شد. الان خدیجه مبی تواند روزی سه متر از این پارچه را تولید کند. ماهوت، نوعی پارچه پشمینه کلفت پُرز دار نفیس است که از آن در تهیه بخش‌هایی از لباس‌های رسمی‌و روز و سنتی، استفاده می‌شود.

بهترین جاهای دیدنی کلاته خیج در سمنان

خدیجه و ۱۸ زن دیگری که در این خانه کار می‌کنند اتاقی را برای فروش صنایع دستی و سوغات اختصاص داده اند آنها در کنار پارچه‌هایی که می‌بافند سوغات هم می‌فروشند. کلاته خیج شهر باغ‌های زردآلوست. این محصول را می‌توان هم روی درخت دید هم در غذاها و سفره پذیرایی از مهمان خانه بوم گردی چشمه مراد.

بهترین جاهای دیدنی کلاته خیج در سمنان

چشمه مراد نام این خانه بومی‌است که توسط خانواده غنچه و دوستانشان اداره می‌شود. این خانه ۸۰ نفر ظرفیت دارد و مهمان گردشگرانی است که به شهر مشهد می‌روند و یا گردشگران جنگل ابر. آنها که می‌خواهند یک شب اینجا در اتاق‌هایی که به سبک‌های قدیمی‌ساخته شده اقامت کنند با صبحانه چیزی حدود ۲۸ هزار تومان می‌پردازند قیمتی که پایین تر از نرخ مصوب است آنها اول این خانه را برای اقامت خودشان ساختند اما بعدها میزبان افراد دیگر هم شدند. تا جایی که گروههای دو تا ۸۰ نفره  هم اینجا اقامت دارند.

بهترین جاهای دیدنی کلاته خیج در سمنان

عبدالله غنچه می‌گوید: هیچ طرحی جز گردشگری در بازه زمانی کوتاه سودآور نیست. قبل از این پرورش شترمرغ و ماهی و … داشتم اما استقبال نشد و به سوددهی نرسید. گردشگری تنها صنعتی است که می‌تواند سودآور باشد اما هنوز مردم شهر کلاته خیج به این باور نرسیده اند آنها کم کم کار ما را می‌بینند و به فکر افتاده اند که خانه‌هایشان را بازسازی کنند و بناهای قدیمی‌را تخریب نکنند.

غلامعلی عرب عامری شهردار کلاته خیج هم از روندی که شهر برای پذیرش مسافر پیش گرفته راضی است. او می‌گوید که برایش راحت ترین کار این است که همین خانه را بکوبد و خاکش را هم دو روزه جمع کند اما نگهداری از خانه‌های قدیمی‌سخت است کاری که اقای غنچه انجام داده و به خوبی از پس آن برمی‌آید.

حالا او هم کمک می‌کند تا این شهر برای گردشگران شناخته تر شود او هم در تلاش است تا پاکیزگی شهر و نمای ساختمانهای قدیمی‌ حفظ شود.

بهترین جاهای دیدنی کلاته خیج در سمنان

منبع : mehrnews
نویسنده

سفر كردن، فقط تماشا كردن و عكس گرفتن نیست، این تغییری است كه پایدار است تغییراتی كه سفر در شما ایجاد می‌كند در روح شما می‌ماند، شیوه زندگی شما پس از هر سفر تغییر می‌كند. ( میریام برادی )

یک نظر بنویسید