کوشکنار یکی از شهرهای بخش کوشکنار شهرستان پارسیان در استان هرمزگان ایران است. نام قدیم این شهر «قَصر کُنار» بوده‌است. شهر کوشکنار که در غرب شهرستان هرمزگان و درهمسایگی استان بوشهر قرار دارد دارای مناطق تفریحی و گردشگری طبیعی فراوانی است. شهرستان کوشکنار با ترکیب عناصر طبیعی محیط پیرامون، زیبایی خاص خود را دارد و در همه فصول سال  پذیرای گردشگران عزیز است. این شهر درگذشته مقر حکومت آل حرم بوده است و قلعه‌های متعدد کاه‌گلی که در وسط شهر وجود دارد دلیل بر اثبات حکمرانی آل حرم است. ساکنین شهر کوشکنار که سنی مذهب هستند به زبان فارسی کوشکناری لاری صحبت می‌کنند.

ازجمله نقاط تفریحی شهر کوشکنار، پارک شهروند، مجموعه تفریحی گردشگری تبن، ساحل الپی و… است. نام قدیم شهر کوشکنار ” قَصر کُنار ” بوده است که قلعه‌های تاریخی مرکز شهر کوشکنار نشان از حکومت قبیله آل حرم دارد.

شهرستان کوشکنار؛ نگین گردشگری در جنوب ایران

وجه‌ تسمیه این شهر از درخت کنار است که به‌ وفور در این منطقه یافت می‌شود. شهر کوشکنار به سبب سواحل آفتابی و چشم‌اندازهای بی‌نظیر، هوای معتدل، جزیره‌های فراوان، تپه‌های شنی و ترکیب پدیده‌های طبیعی دریا، دشت و کوه در شهر کوشکنار باعث شده است تا این منطقه به‌عنوان یکی از مناطق اکو توریسم کشور در تمام فصول سال شناخته شده باشد.

در کوشکنار کجا رو ببینیم؟

وقتی‌که به این شهر سفر می‌کنید در شمال، جنوب، شرق و غرب آن پدیده‌های طبیعی مختلفی وجود دارد که هرکدام به‌ نوبه خود به‌ مانند درخشندگی الماس، می‌درخشند. مجموعه آثاری که در شهر کوشکنار می‌تواند خاطرات خوشی را برای شما رقم بزند.

مجموعه تفریحی گردشگری تبن

این مجموعه که در سال 1385 به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر احداث شد به دلیل سواحل آفتابی، کوه و دریا هرساله پذیرای گردشگران متعددی است. در مجموعه گردشگری تبن دو بخش وجود دارد که بخش اول در بالای تپه که ارتفاع آن 50 متر است با چشم‌اندازی فوق‌العاده مشرف بر دریا است و دارای یک آب‌انبار متعلق به دوره پرتقالی‌ها است. بخش دوم که در میان کوهستان و دریا قرار دارد بسیار حیرت‌آور است. در مجموعه گردشگری تبن برای رفاه حال گردشگران یک رستوران، وسایل سرگرمی کودکان، آلاچیق‌های باصفا، مسجد و … در نظر گرفته‌ شده است.

  قلعه لشتان ، بر فراز شاهین‌کوه

شهرستان کوشکنار؛ نگین گردشگری در جنوب ایران

سواحل پارسیان

طبیعت با شکوه و زیبای مناطق مختلف گاوبندی در کنار چشمه ها و باغات، مزارع کشاورزی و دشت های سرسبز، جلوه ای ویژه به جاذبه های گردشگری پارسیان بخشیده است:جاذبه هایی از قبیل ساحل زیبای بندر بستانو، ساحل نیرم، بندر تبن، چشمه تنگه بردول، چشمه تنگه سریدون(سی رودان)، چشمه شمس، چشمه تنگ آب دبه، چشمه فاریاب و ….
فاصله اندک رشته کوههای سر به فلک کشیده زاگرس و ساحل ماسه‌ای درخشان و زیبای خلیج نیلگون فارس، پوشش گیاهی سرسبز در جای جای منطقه، دشت هموار،تپه های شنی سرسبز و وجود صخره‌های مرتفع دارای ساحل باریک ماسه ای برای ماهیگیری، دمای عالی این منطقه که در سرد‌ترین اوقات تنها به ۶ درجه بالای صفر می‌رسد که این منطقه را در این فصل سرما به مکانی رویایی بدل ساخته است،همچنین وجود انواع پوشش های گیاهی و انواع گل در فصل بهار طراوات و زیبایی خاصی به این منطقه بخشیده است.

شهرستان کوشکنار؛ نگین گردشگری در جنوب ایران

پارک ملی نایبند

این پارک که مساحتی بیشتر از 49 هزار مترمربع دارد در میان استان بوشهر و هرمزگان مشترک است. بیش از نیمی از این پارک خشکی و مابقی آن دریا است. پارک ملی نایبند با تپه‌های ماهوری، علف‌های دریایی و زیستگاه مرجانی یک اکوسیستم بی‌نظیر است.

شهرستان کوشکنار؛ نگین گردشگری در جنوب ایران

ساحل الپی

الپی که یکی از زیباترین سواحل خلیج‌ فارس است سرشار از آرامش است. غروب عاشقانه‌ای که بر آن حاکم می‌شود موجب شده است که نگین شهر کوشکنار باشد و عاشقان را به خود جذب نماید. الپی آن‌ قدر امن است که لاک‌پشت‌ها هرساله در این ساحل، تخم‌گذاری می‌کنند، ماهی‌های رنگارنگ در کمال آرامش جست‌وخیز می‌کنند که تماشای آن‌ها انسان را به وجد می‌آورد.

  دیدنیهای دهبارز هرمزگان

شهرستان کوشکنار؛ نگین گردشگری در جنوب ایرانپارک شهر

جنوب شهر کوشکنار و در کنار ساحل دریا، هیاهوی کودکان مسافری که مسافت طولانی را پیموده‌اند در خود پرورانده است و آرامش و شادی را به آن‌ها هدیه می‌دهد.

آرامگاه شیخ انصار

این آرامگاه متعلق به محمدصادق ملقب به شیخ انصار از عرفا و فضلای شهر کوش کنار است. به دلیل قدمت طولانی این آرامگاه و عدم بازسازی‌های اصولی تبدیل به مخروبه‌ای شده است.

مسیر دسترسی و اقامتگاه

گر قصد سفر به دیار نخل و خورشید و بازدید از مجموعه تفریحی گردشگری کوشکنار رادارید. استان هرمزگان، شهر کوشکنار از توابع شهرستان پارسیان با آغوشی گرم پذیرای شماست. به همین منظور به بندر تبن سفر کنید و در 6 کیلومتری از آن به شهر قَصر کُنار بروید.

شهرستان کوشکنار؛ نگین گردشگری در جنوب ایران

مجموعه تفریحی گردشگری کوشکنار بخشی از زیبایی استان هرمزگان باریشه تاریخی فراوان است و لذت بازدید از جزایر استان هرمزگان نیازمند اقامتی چندروزه است که هتل‌ ترنج کیش، هتل شایلی کیش، هتل ایران بی‌صبرانه منتظر شما هستند.

منبع : wikipedia،iranhotelonline
نویسنده

یک نظر بنویسید