شهر کوچصفهان از مناطق قدیمی گیلان است. این بخش از شمال به بخش لشت نشا محدود است و از آن طریق به دریا راه دارد. اين شهر بين رشت و آستانه اشرفيه قرار دارد. دهستانهای بخش کوچصفهان شامل دهستان کنار سر،دهستان بلسبنه ودهستان لولمان می باشند.زبان مردم کوچصفهان گیلکی و لهجهٔ بیه‌پسی از این زبان است.هوای کوچصفهان از نوع هوای معتدل مدیترانه‌ای همراه با نم و رطوبت است، اختلاف درجه حرارت روز و شب در تابستان و زمستان زیاد نیست و اعتدال هوا به قولی در خلق و خوی نرمش‌پذیر و آرام مردم مهربان این منطقه تأثیری نیکو دارد.

جاذبه های گردشگری کوچصفهان در استان گیلان

کوچصفهان در زمان لشکرکشی رضاشاه به گیلان یکی از مناطقی بود که سپاه او در آن جا اردو زد. این شهر در چند دهه اخیر رشد چشمگیری یافت، کمربندی و طرح جامع شهری ابعاد شهر را گسترش داد، فضای سبز، ساختمان‌های جدید، گسترش شبکه‌ی راه‌ها دورنمای خوبی را در پیش روی این شهر نهاد. تأسیس برخی از شرکت‌ها و کارخانجات تولیدی و جذب بخشی از نیروهای کار در منطقه سبب توسعه و پیشرفت منطقه گردید.

جاهای دیدنی کوچصفهان

اين شهر در متون قديمی تاريخی کوچسفان و کوچسفهان نيز نوشته شده‌است. برخی براين باورند که اين شهر نام خود را از نام قوم کوچ گرفته‌است. کوچ‌ها همراه بلوچ‌ها در مناطق کوهستانی دو سوی سپيدرود زندگی می کردند و در گرماگرم حوادث تاريخی قرون اوليه اسلامی بلوچ‌ها اين منطقه را ترک کرده و به سرزمين‌های جنوب شرقی ايران رفتند و کوچ‌ها از کوهستان رو به جلگه نهاده و در دو سوی سپيدرود ساکن شدند و سکونتگاه آنان دو نام کوچصفهان در کرانه غربی و کوچان در کرانه شرقی سپيدرود را به خود گرفتند. کوچان بعدها به آستانه اشرفيه تغيير نام داد ولی کوچصفهان که به معنی سپاهيان کوچ است نام خود را حفظ کرد. آنانی که اين نام را برگرفته از نام اصفهان می دانند بايد بدانند که اين نام زمانی بر اين آبادی نهاده شده که هنوز اصفهان حضور و نفوذی در گيلان نداشته‌است و اين آبادي بسيار پيشتر از دوران صفويه به اين نام معروف بوده‌است.

  جاهای دیدنی آستارا ، شهر طبیعت در گیلان

پل لاله دشت

پل تاریخی مورغانه پورد در روستای لاله دشت از توابع دهستان بلسبنه کوچصفهان بر روي نهر نورود ، در نزديکي جاده امروزي رشت – لنگرود واقع گرديده و ظاهراً از آثار دوره صفويه يا قاجاريه است. طول پل با احتساب دنباله آن در کنار روخانه ۳۶ متر ، عرض آن (با احتساب جان پناه ها) ۴ متر و حداکثر ارتفاع آن تا سطح آب حدود ۴۰/۵ متر است.

جاهای دیدنی کوچصفهان

نان برنجی کوچصفهان

نان برنجی معروف خاص و عام است و به صورت تولید انبوه در آمده است و در مغازه های خواربار فروشی نیز یافت می شود نان برنجی کوچصفهان ( معروف به نان لاکو ) و لفمجان بسیار معروف است این نان اگر از برنج مرغوب تهیه شود ، بی شک خوشمزه ترین و مرغوب ترین نان بومی گیلان است نانی است نرم و لطیف که صبحانه با کره و مربا یا حلوا خورده می شود این نان تا چند روز سالم و تازه می ماند اگر خشک شود با اندکی تر زدن دوباره قابل خوردن میشود اگر نم و رطوبت ان زیاد باشد کپک میزند و فاسد می شود.نان برنجی سوغاتی عمومی ، درون قومی و برون قومی است.

جاهای دیدنی کوچصفهان

آستان مقدس امامزاده سیدقاسم (علیه السلام)

آستان امامزاده سیدقاسم (علیه السلام) در روستای چولاب از توابع بخش کوچصفهان شهرستان رشت است، و در کیلومتر ۲۲ بزرگراه رشت به لاهیجان واقع است. روستای چولاب حدود ۶ کیلومتر با شهر آستانه اشرفیه و ۷ کیلومتر با شهر کوچصفهان فاصله دارد.

جاهای دیدنی کوچصفهان

بقعه متبرکه امامزاده قاسم (علیه السلام) همچون نگینی در دل روستای سرسبز چولاب میدرخشد و باعث برکت و اعتبار این روستا در سطح منطقه است.  امامزاده قاسم (علیه السلام) در موقعیت جغرافیایی مناسب در کنار اتوبان رشت به لاهیجان با منظره زیبا و چشم نواز در بهترین شرایط آب و هوائی همه ساله پذیرای ده ها هزار گردشگر از سراسر کشور می باشد.

نویسنده

یک نظر بنویسید