پَرَندَک از شهرهای استان مرکزی ایران است. این شهر در بخش مرکزی شهرستان زرندیه در مسیر آزادراه تهران–ساوه و راه‌آهن تهران–جنوب قرار گرفته است. مردمان این شهر به زبان فارسی و ترکی گویش می‌کنند.رودخانه شور از نزدیکی جنوب این شهر می‌گذرد و در اطراف آن ناحیه صنعتی پرندک قرار دارد. شهرک صنعتی پرندک بیش از ۱۲۰ واحد صنعتی دارد.

به هنگام احداث راه آهن تهران – جنوب ایستگاه پرندک در مجاورت روستای رحیم آباد احداث گردید و به همین دلیل این روستا بعدها به پرندک مشهور گشت و با افزایش جمعیت و تبدیل شدن این روستا به شهر به تصویب فرهنگستان رسماً نام پرندک به آن اطلاق شد. لغتنامه دهخدا واژه پرندک را «پشته و کوه کوچک در میان دشت» معنی می‌کند.

تاریخ

مشکویه بیانگر تاریخ کهن شهر پرندک زرندیه است. شهر پرندک زادگاه فیلسوف ابو علی مسکویه است. وجودمنطقه مشکویه که ازدوران اشکانی دارای اثرمی‌باشدواوج تمدن این منطقه ازقرن پنجم تاقرن هفتم بوده ودرزمان خودکه یک شهرصنعتی تولیدی سفال بامقیاس زیادبوده‌است. قدیمی‌ترین منبعی که به مشکویه اشاره کرده‌است کتاب الاعلاق النفسیه که در سال ۲۹۰هجری قمری توسط ابوعلی احمدابن رسته اصفهانی معروف به ابن رسته به رشته تحریر درآورده است.

اماکن گردشگری پرندک

آستان مقدس امامزاده عبدالمطلب (ع)

آستان امامزاده عبدالمطلب(علیه السلام) در بخش مرکزی شهرستان زرندیه،کیلومتر 40  اتوبان ساوه به تهران، دهستان رودشور، کیلومتر 6 جاده روستای پیک زرند، 4 کیلومتری جنوب روستای پیک قرار دارد.
بنای ساختمان بقعه شامل یک حرم و یک گنبدآجری دوپوش مخروطی و یک ایوان آجری می باشد. نمای خارجی گنبد با کاشی های آبی رنگ تزئین شده است. داخل حرم طاقنما داشته و دارای مقرنس های گچبری شده است. ضریح فلزی دارای مشبک های پیچکی است. نمای ورودی بقعه با آجرکاری و  کاشی آبی رنگ تزئین شده است. بقعه دارای صحن بوده و درگورستان همجوار بقعه درگذشتگان روستا دفن می شوند.

  غار کهک ، غاری منحصربه فرد و زیبا

بنا به گفته اهالی این امامزاده به امام کاظم(علیه السلام) منسوب می باشد.نسب شناسان درباره شجره نامه وی می نویسند: امامزاده عبدالمطلب(علیه السلام) فرزند امامزاده ابوالحسن محمد(علیه السلام) بوده و نسب شریف وی با پنج واسطه به امام صادق(علیه السلام) منتهی می شود.

دیدنی های شهر پرندک استان مرکزی

جاذبه‌های طبیعی پرندک

رود شور از استان زنجان سرچشمه گرفته و پس از عبور از استان قزوین و جنوب غرب استان تهران و شهرستان زرندیه شهر پرندک به شهرستان ری می‌رسد. شاخه‌های مشهور این رود عبارتند از خر رود، ابهررود، کردان، سرود (سه رود) در شهرستان زرندیه شهر پرندک. رود طولانی شور با جهت شمال غربی ـ جنوب شرقی، عرض شهرستان ری را طی می‌کند.

این رود از شش کیلومتری جنوب حسن‌آباد فشاپویه عبور می‌کند و به شوره‌زار شرق دریاچه حوض سلطان قم می‌ریزد.

منبع : wikipedia،emamzadegan
کوله پشتی
نویسنده

یک نظر بنویسید