جاهای دیدنی مال خلیفه

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

شهر مال‌خلیفه در بخش فلارد از توابع شهرستان لردگان ،استان چهارمحال و بختیاری است. این شهر باهزار و هفتصد و پنجاه متر ارتفاع از سطح دریا در 175 کیلومتری جنوب شرقی شهرکرد واقع شده و مرکز بخش فلارد در شهرستان لردگان می‌باشد.این شهر در کنار یک کوه صخره ای به بلندای ۲۶۰ متر واقع می باشد.شهر دقیقا در مجاورت این کوه سنگی واقع شده که منظره طبیعی زیبایی را بوجود اورده است.چشمه سارهای فراوانی از این کوه منشعب شده که باعث بوجود امدن برم(barm) مال خلیفه در ضلع شرقی کوه شده است که پارک و استراحتگاه به شمار می‌آید.زمینهای زراعی برنج و گندم بوسیله آب این برم سیراب می شوند. ساکنین این شهر به لهجه لری بختیاری صحبت می کنند. در بختیاری به چند خانواده که در کنار هم زندگی می کنند “مال” گفته می شود.

جاهای دیدنی مال خلیفه

مرکز شهر مال خلیفه مرکز بخش فلارد از توابع لردگان که می گذری به مکان مفرح و زیبایی می رسی که \’ چشمه برم \’ نام دارد.چندین چشمه زلال از دل صخره ها می جوشند و وارد حوض بزرگی که گرادگرد آن را درختان زیبا احاطه کرده است وارد می شوند و چشم انداز بدیعیرا خلق می کند که چشم هر رهگذری را مجذوب تماشا می کندچشمه برم مال خلیفه اگر چه از \’چشمه برم شهر لردگان\’ کوچکتر است، اما زیبایی خاص خود را داردوجود درخت چنار با قطر چند متر و قدمت چندقرن برفراز این چشمه نیز بر ویژگی طبیعی و زیبایی این تفرجگاه که چون نگینی در ورودی مال خلیفه قرار دارد، افزوده است.پیچیدن عطر چمپای محلی شالی کاری اطراف این مکان، شمیم هر مسافری را در سایه سار درختان این سیاحتگاه لمیده در سینه کش کوه صخره ای می نوازد.اگرچه این مکان مفرح زیبایی خاص خود را دارد، اما با اندکی سرمایه گذاری می توان امکانات تفریحی، سرگرمی و اقامتی حاشیه آن را برای جذب گردشگران بیشتر توسعه داد.

پارک چشمه برم مال خلیفه

پارک چشمه برم مال خلیفه یکی از چندین تفرجگاههای گردشگری در بخش فلارد می باشد که مسافرین ایام فراغت یا تعطیلات خود را در این مکان تفریحی گردشگری، سپری می کنند.چشمه سارهای فراوانی از این کوه منشعب شده که باعث بوجود امدن برم(barm) مال خلیفه در ضلع شرقی کوه شده است که پارک و استراحتگاه به شمار می‌آید. زمینهای زراعی برنج و گندم بوسیله آب این برم سیراب می شوند.حد فاصل مال خلیفه و خنگ پارک و چشمه برم قرار دارد که میزبان هزاران نفر مسافر ، گردشگر و توریست است.

جاهای دیدنی مال خلیفه

بهترین فصل سال برای دیدن منطقه بهار و پاییز است، درخت‌های بلوط و بنه و زرشک و انجیر زیادی در این منطقه یافت می‌شود.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید