معرفی شهر آبی بیگلوـ استان اردبیل

نویسنده:

حسین یوسفی

در تاریخ:

آبی‌بیگلو شهری است در بخش ویلکیج شهرستان نمین استان اردبیل ایران. این شهر مرکز بخش ویلکیجِ است. شهر آبی بیگلو در سال 1379 به شهر تبدیل شد و شهرداری این شهر کار خود را رسما از سال 1380 شروع کرده است.این شهر در ۲۰ کیلومتری اردبیل واقع شده‌است و از لحاظ موقعیت می‌توان گفت بین سه ضلع مثلث شهری اردبیل، نمین وآستارا قرار دارد.

مرد شهر به زبان شیرین ترکی صحبت میکنند.و همچنین به دین کامل اسلام گرایش داشته و شیعه می باشند.

پیشینه ی تاریخی شهر آبی بیگلو

بر اساس نظرات مختلف تاریخ اولیه پیدایش این منطقه را حدوداً به۸۰۰سال پیش عنوان می‌کنند که در ابتدا بروی تپه‌ای مرتفع (البته در آن زمان) به دلیل مشرف بودن بر منطقه اطراف شکل گرفته‌است.

در کتاب تاریخ اردبیل و دانشمندان آمده‌است: ” طبق سندهای قدیمی ۷۰۰ سال پیش، چند نفر از اهالی آبی بیگلو کوچ کرده و آن ده (آلادیزگه) را آباد نموده‌اند و این ده در ۲۲ کیلومتری خاور اردبیل واقع شده “۱و در نزدیکی شهر آبی بیگلو قرار دارد. مطلب فوق این مسئله را به اثبات می‌رساند که آبی بیگلو بیش از ۷ قرن قدمت داشته‌است و اهالی آن بانیان دیگر آبادیها بوده‌اند.

این شهر فاصله‌ای حدوداً یک کیلومتری با دو رودخانه مهم قره سو و سقزچی که در دو جهت مخالف روستا واقع شده، قرار دارند. همچنین آبی بیگلو فاصله‌ای در حدود ۲ کیلومتر با جنگل فندق لو که یکی از طبیعت‌های بسیار زیبا و بکر استان اردبیل بلکه ایران است، دارا می‌باشد که در گذشته، زندگی اولیه روستائیان از طریق همین جنگل و رودخانه و کشاورزی تأمین می‌شده‌است. عمده مردم روستا در قدیم به کشاورزی و دامداری مشغول بوده‌اند؛ ولی رفته رفته چهره روستا به شهر تبدیل شده و در حال حاضر دارای بخشداری و شهرداری و چندین اداره مختلف می‌باشد.

شهرآبی بیگلو از سه محله اصلی بنام «اودولوی»، «خانلاری» و «پریم جوجه» تشکیل شده که محله خانلاری حدوداً ۳ برابر محله اودولوی و پریم جوجه وسعت و جمعیت دارد. در حال حاضر عمده مردم آن به شغل‌هایی مانند سنگ کاری نمای ساختمانها و آرماتوربندی، جوشکاری و سایر مشاغل ساختمانی و عده‌ای نیز در اداره جات مختلف استان شاغل هستند. این شهر دارای سه مسجد می‌باشد. مسجد جامع در محله اودولوی، مسجد امام خمینی (ره) در محله خانلاری و مسجد ولیعصر (عج) در محله پریم جوجه واقع می‌باشد. همچنین این شهر دارای یک حسینیه بانوان می‌باشد.

مناطق زیبای آبی بیگلو

جنگل فندق لو آبی بیگلو

جنگل فندق‌لو در حاشیه غربی شهر آبی بیگلو قرار گرفته است .در ایام تعطیل عده ی زیادی از اهالی شهر و مردم شهرهای اطراف برای گذراندن اوقات فراغت به این جنگل زیبا آمده و از هوای خوب و طبیعت زیبای آن بهره می برند، مسافرانی که به استان زیبای اردبیل و همچنین شهرستان نمین می آیند این جنگل زیبا را به آنها پیشنهاد می کنیم.

معرفی شهر آبی بیگلوـ استان اردبیل

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید