آق گل

معرفی آق گل و جاهای دیدنی آن

اسلامشهر آق گل شهری است جدید در بخش مرکزی از توابع شهرستان ملایر استان همدان در ایران. مردم این دیار به گویش ترکی محلی صحبت می‌نمایند. محصولات کشاورزی این شهر، گندم، جو، یونجه، عدس، باغهای انگور،کشمش،شیره انگور می باشد . فاصله این شهر تقریبا” با شهر ملایر حدود ۴۰ کیلومتر است.شهر اسلامشهر آق گل با روستاهایی چون تجر علوی، علوی، حسن‌آباد، توتل، اوج تپه و خردمند همسایه است.

آق گل

تالاب آق گل

تالاب آق گل در جنوب شرقی روستای کرد خورد از توابع ملایر و روستای توتل در کنار کوه کت در مرز استان های همدان و مرکزی واقع شده و در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. تالاب آق گل، تالابی فصلی است و مستطیل شکل می باشد. این منطقه محل گرد آمدن هرز آب های فصلی منطقه است که با توجه به بافت و ضخامت تشکیلات زمین شناسی آن دارای قدمتی چهل هزارساله است. این تالاب یکی از زیستگاه های مهم پرندگان وحشی و کوچ کننده مانند فلامینگو، قو، غاز خاکستری، تنجه، اردک مرمری، اردک سرسبز، پلیکان، لک لک و حواصیل به حساب می آید.

آق گل

تالاب آق گل باتوجه به موقعیت اكولوژیك و جغرافیایی خود همه ساله پذیرای گونه های متعدد آبی از پرندگان آبزی وابسته به تالاب ها در دو شكل گونه های مهاجر زمستانه مانند اردك ها و گونه های تولید مثل كننده مانند پرستوی دریایی، آووست و چوب پا است. نابع آبی منطقه شكار ممنوع تالاب آق گل، نزولات آسمانی، ذوب برف ارتفاعات، نهرهای فصلی و چشمه‌های جاری منطقه است و آب این تالاب از حوضه آبریز رودخانه قره‌چای در جنوب دشت كمیجان تأمین می‌شود.

آق گل

منابع تامین آب

آب اين تالاب از حوضه آبريز رودخانه قره چای در جنوب دشت کميجان تامين می شود و فصول آبگيری تالاب از اواخر آذرماه آغاز شده و تا اواسط خردادماه هر سال به پايان می رسد که البته با ميزان بارندگی ساليانه ارتباط مستقيم دارد. به طوری که عمق آب تالاب از صفر تا یک متر متغير است و وسعت آن در ماه‌های پر آبی به ۱۵ کيلومتر مربع می رسد. با پيشروی آب در قسمت‌های ميانی، جزيره‌هايی به ارتفاع ۶ متر ظاهر می شود. مساحت تالاب حدود وسعت ۸۳۰ هکتار و متغير تخمین زده می‌شود و آن را در گروه تالاب‌های Floodplains با آب شيرين طبقه‌بندی كرده‌اند. منابع آبی آن نزولات آسمانی، ذوب برف ارتفاعات اطراف، نهرهای فصلی و چشمه‌های حاشيه‌ای و طغيان رودخانه قره‌چای است. اين تالاب در اواخر فصل بهار خشک می شود ولی در طول پاييز و زمستان آبدار است و در فصل بهار از ميزان آب کاسته می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما