شهر امیریه یکی از شهرهای شهرستان دامغان در استان سمنان است. بافت شهر از خانه‌هایی قدیمی و کهن تشکیل شده است.باغ‌های پسته، زردآلو، انار، سنجد و مزارع هندوانه و خربزه که محصولات این منطقه جزو بهترین محصولات تره بارهای شهرهای اطراف می‌باشد. امیریه در 24 کیلومتری دامغان قرار دارد .

شهر امیریه در قدیم امیرآباد بوده و توسط امیر سپه سالار، داماد ناصرالدین شاه بنا شده است.

امیریه

آیین گل غلتان” یکی از رسوم سنتی مناطق مختلف شهرستان دامغان است که هم اکنون توسط اهالی شهر امیریه دامغان صورت می گیرد. “آیین گل غلتان” برای نوزادانی که اولین بهار زندگی را می گذرانن اجرا می شود و بیشتر توسط مادر، خاله، عمه و مادربزرگ انجام می شود. اگر تولد نوزاد با فصل بهار و زمان رویش گل های محمدی مصادف شود، چند نفر از زنان فامیل برای چیدن گل، اول صبح به باغ و مزارع رفته و با ذکر صلوات و خواندن ابیاتی چون: همه کوه و کمر بوی تو داره یا محمد کدوم گل قامت روی تو داره یا محمد همون ماه ای که از کوه می زنه سر نشان طاق ابروی تو داره یا محمد به جمع آوری گل های محمدی برای اجرای مراسم “گل غلتان” می نمایند.

امیریه

پس از جمع آوری گل های چیده شده، گل ها را پرپر می کنند و در خانه نوزاد را حمام کرده، پس از خشک کردن تن و بدن اش وی را میان پارچه ای که معمولاً سفید است و گل برگ ها در آن ریخته شده، در بستری از گل برگ های محمدی می خوابانند و چهار نفر از اعضای خانواده، چهارگوشه ی پارچه را با صلوات و شعرخوانی و برای توصیف بیشتر زیبایی ها، نوزاد را در گل برگ ها تطهیر می کنند و می غلتانند. پس از انجام مراسم، مهمانان با چای و شربت و شیرینی پذیرایی میشوند  .

منبع : isfahan.irib
نویسنده

یک نظر بنویسید