شال شهری است در بخش شال شهرستان بوئین‌زهرا استان قزوین ایران در بستر رودخانه خرود واقع شده که این رودخانه اسفرورین و شال را از هم منفک می‌کند. اما جریان اصلی این رودخانه در قسمت اراضی شمالی شال پخش می‌گردد و این رودخانه در زمستان و اوایل بهار متناسب با بارندگی از کوههای ابهر و زنجان سرجشمه می‌گیرد.

این شهر کهن از دیرباز مهد پرورش علما و مجتهدین مبارز و مشهوری بوده که در عصر حاضرحضرت آیت الله موسوی شالی (ره) یکی از معروف ترین آنها بودند.این شهر دارای حدود ۲۰۰ کارخانه آجر پزی هوفمن و سفال بوده و از این لحاظ شهری صنعتی به شمار می آید.مردم شهر باستانی شال به زبان شیرین و هنری تاتی صحبت می‌کنند.

محصول اصلی‌ این شهر از قدیم انگور بوده که اغلب آن را در آفتاب خشک میکنند و کشمشش را به بازار عرضه میکنند. خاک مناسب و آب و هوای خاص این منطقه بأعث میشود که یکی‌ از خوشمزه ترین انگورهای جهان در این منطقه به عمل بیاید.

گوسفند نژاد شال در جهان معروف است و به کشورهای مختلف جهان صادر می شود.

آفتاب گردان ، بادام انواع سیب درختی گلابی توت آلبالو زردآلو گیلاس گوجه فرنگی خیارخربزه هندوانه ذرت گندم جو سنجد نان محلی از دیگر محصولات باغی و زراعی شهر شال می باشند.

فلسفه نامگذاری شهرشال 

در مورد فلسفه نام شال قزوین، عده ای آن را به درخت «شال» که قبلا در این شهر زیاد بوده نسبت می دهند. عده دیگر به دلیل اینکه مردم قدیم به آن «چال» می گفتند، علت این نام را قرارگرفتن شال در منطقه ای با ارتفاع کم و پَست می دانند.

  جاذبه های سیردان ـ منطقه سرسبز طارم سفلی

شال

پیشینه و مختصات شال

سنگ نوشته هایی که در اطراف مسجد جامع شهر شال کشف شده،حکایت از آن دارد که بیش از ۱۲۰۰ سال پیش و در عهد امامت امام صادق(ع) در این شهر عالمان دینی می زیسته اند. این شهر در کنار رودخانه ای به نام «خرود» واقع شده که این رودخانه از کوههای ابهر و زنجان سرچشمه می گیرد و با آنکه نسبتا بزرگ است؛ اما فصلی بوده و در قدیم با شروع فصل بارندگی در پاییز، دارای آب زیادی بود که تا اواخر بهار جریان داشت و در مسیر خود از شهرها و روستاهای زیادی عبور می کرد و زمین های کشاورزی و باغهای زیادی را سیراب می نمود؛ اما امروزه به دلیل تغییرات آب و هوایی از یک سو و برداشت بی رویه و بعضا غیر مجاز شن و ماسه از بستر رودخانه، دیدن آب را در این رودخانه به یک آرزو تبدیل کرده که هر از چندگاهی ممکن است، اتفاق بیافتد. دو شهر اسفرورین و شال به وسیله این رودخانه از هم جدا می‌شوند. آب این رودخانه درصورت وجود، قسمتهایی از اراضی شمال شال را سیراب می کند. این رودخانه با گذر از شهر شال به اراضی شور شمال شهر اشتهارد می رسد و در ادامه با نام رودِ «شور» به دریاچه قم می ریزد.

این شهر دارای یک واحد دانشگاه آزاد اسلامی با ۲۵ رشته ی مختلف کاردانی و کارشناسی و یک دانشگاه پیام نور با ۱۵ رشته دانشگاهی میباشد. اداره ی آموزش و پرورش ، دادگاه عمومی ، مرکز بهداشتی درمانی و زایشگاه ، کلانتری ، اداره ثبت احوال ، اداره ثبت اسناد ، اداره بیمه تامین اجتماعی ، ورزشگاه ، اداره ی گاز ، اداره ی برق ، اداره ی آب و فاضلاب ، کارگاه های صنعتی، استخر سرپوشیده ، شهرداری، بخشداری ، نماز جمعه ، بیش از ۱۲۰واحد کارخانه تولید آجر فشاری و سفال ، کارخانه فرآوری کشمش ، اداره ی پست ،زمین چمن طبیعی و مصنوعی فوتبال ، شهرک صنعتی در حال احداث ،دفتر خدمات ارتباطی ،اداره مخابرات، مسجد جامع شال که یکی از زیباترین و باشکوه ترین مساجد تاریخی استان است و چندین باب مسجد و مهدیه و حسینیه و … از دیگر امکانات این شهر عالم پرور و مظلوم به شمار می رود.

منبع : boinemrooz
نویسنده

یک نظر بنویسید