مُهاجران ( ماران ) یکی از شهرهای استان همدان و در سمت شرقی بخش لالجین از توابع شهر بهار واقع شده است. این شهر پیش‌تر جزو دهستان حاجی‌لوی کبودرآهنگ بود. اهالی مهاجران بر مذهب شیعه‌اند و به زبان ترکی آذربایجانی تکلم می‌کنند. مهم‌ترین فراورده‌های کشاورزی و باغی مهاجران عبارتند از: جو، خربزه، خیار، سیب زمینی، پیاز، گوجه‌فرنگی، هندوانه، هویج، یونجه، اسپرس، باقلا، ذرت علوفه‌ای و خوشه‌ای، سبزیجات، شبدر و گندم می‌باشد.

معرفی شهر مهاجران در استان همدان

آثار باستانی

پل قدیمی مهاجران (خانم کورپوسی)

آثار و اماکن تاریخی مهاجران

تپهٔ مهاجران
پل مهاجران
مسجدجامع مهاجران
امامزاده ابراهیم و عقیل دستجرد
تپهٔ دستجرد
تپهٔ ریکان سفلی
تپهٔ حسین‌آباد

مشاهیر

شیخ محمود زنجانی (متین) یکی از علمای بزرگ که در سال ۱۳۰۱ پس از کسب علم از محضر علمای نجف وارد مهاجران شد و سی‌سال مردم این منطقه از وجود وی بهره بردند.او در سال ۱۳۳۲ فوت نمود. پیکر ایشان در جوار مرقد فاطمه معصومه در قم مدفون است. شیخ محمدباقر بن العالم الجلیل آیت‌اللَّه آقا شیخ على زاهد مهاجرانى از علماء اعلام معاصر است . ملیت : ایرانی – قرن : ۱۴ منبع : گنجینه دانشمندان (جلد هفتم) شیخ محمدباقر بن العالم الجلیل آیت‌اللَّه آقا شیخ على زاهد مهاجرانى از علماء اعلام معاصر است در شهر همدان. وى در سال ۱۳۲۵ قمرى در مهاجران متولد شده و از هفت سالگى مقدمات را در همان قریه در حضور علماء محل فراگرفته بعدا به همدان حركت كرده قریب پنج سال در همدان از حوزه اساتید استفاده نموده و شنیدند كه آیت‌اللَّه حایرى طاب ثراه در قم تأسیس حوزه نموده‌اند در اواخر سال ۱۳۴۰ قمرى مشرف به بلده طیبه قم شد و در حضور اساتید عظام جهت تكمیل سطوح حاضر و از حضور آیت‌اللَّه آقا شیخ ابوالقاسم قمى استفاده نمودند. سپس در سال ۱۳۴۷ به بحث آیت‌اللَّه حایرى حاضر شدند و در سال ۱۳۴۹ قمرى در محضر آیت‌اللَّه العظمى حجت قدس سره حاضر شده فقها و اصولا استفاده نمود. پس از آن در حوزه تدریس آیت‌اللَّه العظمى بروجردى شركت نمودند. معظم‌له هم اكنون در قیدحیات نبوده ودر سال ۱۳۶۵ فوت کرده اند.

معرفی شهر مهاجران در استان همدان

اجازات ایشان عبارتند از: اجازه اجتهاد از آیت‌اللَّه العظمى حجت، آیت‌اللَّه حایرى، آیت‌اللَّه صدر، آیت‌اللَّه سید ابوالحسن اصفهانى و آیت‌اللَّه حكیم طاب ثراهم مىباشند. نوشتجات و تألیفات این دانشمند به قرار ذیل است: ۱- تقریرات دوره كامل اصول آیت‌اللَّه حجت ۲- درس بیع ۳- رساله در صلوت ۴- رساله‌اى در صوم ۵- صلوت جمعه ۶- قاعده لاضرر و لباس مشكوك ۷- درایه كه قریب به انتشار است. فرزند ایشان ایت الله جعفر زاهد مهاجرانی هم اکنون در قید حیات بوده و شاگردانی نیز داشته اند. وی از شاگردان ایت الله خمینی نیز بوده واز ایشان ودیگر علما اجازه ی اجتهاد دارند.

منبع : wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید