نوده خاندوز شهری است در استان گلستان ايران. اين شهر در بخش چشمه ساران از توابع شهرستان آزادشهر اين استان قرار دارد.

شهر نوده در کیلومتر پنج جاده آزادشهر به شاهرود در سال ۱۳۸۲ بر اساس مصوبه وزارت کشور به شهر تبدیل شد بر اساس آخرین سرشماری حدود ۳۰۰۰ نفر جمعیت دارد و از سه محله نوده خاندوز، حاجیلر و شهرک امام رضا تشکیل شده‌است. شغل غالب مردم کشاورزی است و مهم‌ترین محصولات کشاورزی‌شان گندم، برنج، پنبه و باغ‌های زیبای زیتون و هلو و آلو است. پارک جنگلی شبنم (تپه علیرضا) شهر نوده مهم‌ترین تفریحگاه شهر و شهرستان‌های همجاور محسوب می‌شود. این شهر معروف به شهر گل نرگس است به دو دلیل:

۱- به خاطر رویش گل‌های طبیعی نرگس در دامنه‌های کوه‌های اطراف شهر

۲- مراسمی به نام گل نرگس حضرت زهرا بیش ۴۰ سال با حضور سخنرانان و مداحانی از شهرهای مشهد، قم و تهران در این شهر برگزار می‌شود.

در بخش چشمه ساران بالغ بر ۱۵ روستا وجود دارد که زیباترین روستای این بخش روستای سوسرا می‌باشد.

معرفی شهر نوده خاندوز (شهر گل نرگس)

شهر نوده خاندوز دارای مراسم مذهبی متعدد می‌باشد که مهم‌ترین ان جشن نیمه شعبان است که از تمام استان برای دیدن ان می‌آیند مخصوصاً برای نور افشانی آن شب خاطره انگیز در پارک جنگلی شبنم، شهره نوده خاندوز دارای یک رودخانه می‌باشد که دو بخش خاندوز و حاجیلر را از هم جدا نموده است، و این رودخانه زیبا تنها یاری‌رسان کشاورزان آن منطقه جنگلی می‌باشد.

شهر نوده از چهار طرف وسط کوه‌های جنگلی می‌باشد که ان را مانند نگینی در وسط جنگل و دارای راه بینن المللی نشانده است، تفرجگاه سوجاق و بن قلعه در حاشیه شرقی شهر نوده از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری با طبیعتی بکر و دست نخورده و چشمه سارهای فراوان می‌باشد که همواره مورد توجه گردشگران زیادی از اقصی نقاط کشورمان می‌باشد.

  گردشگری در روستای شاهکوه

همچنین زیارتگاه پیرباد در حاشیه جنوب شرقی نوده خاندوز مورد اعتقاد مسلمانان شیعه و سنی منطقه در ایام تعطیلات و مناسبت‌های مذهبی مختلف میزبان زوار فراوانی از شهرها و روستاهای دور و نزدیک است.

پارک جنگلی شبنم نوده خاندوز

پارک جنگلی شبنم نوده خاندوزاز نقاط دیدنی استان گلستان واقع در شهر نوده خاندوز در شهرستان آزادشهر است. این پارک در مجاور محور مواصلاتی آزادشهر به شاهرود قرار دارد و پذیرای مسافران و گردشگران است . 

معرفی شهر نوده خاندوز (شهر گل نرگس)

پارک جنگلی شبنم به همت شهرداری نوده و اهالی خوب آن در سالهای اخیر بازسازی و مهیای بازدید کنندگان می باشد. چشم انداز و آب وهوای خوب آن زبانزد خاص و عام می باشد. این پارک بر فراز تپه ای مشرف به شهر قرار دارد دیواره و پله های سنگی این پارک مناظری زیبا را بوجود آوره است . سینمای پارک و مراسم نورافشانی شب نیمه شعبان باعث معروفیت این پارک شده است.

نوده خاندوز با توجه به کوچک بودنش از جاهای دیدنی طبیعی نسبتا خوبی برخوردار است چراکه به جنگل های منطقه آزادشهر متصل است و از روخانه خرمارود بهره میبرد.

منبع : wikipedia
نویسنده

یک نظر بنویسید