آبشار لاتون ، مرتفع‌ترین آبشار گیلان و ایران

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

آبشار لاتون یکی از جاذبه های زیبای آستارا است. این آبشار با ارتفاع ۱۰۵ متر، مرتفع‌ترین آبشار گیلان و ایران است که در ۱۵ کیلومتری جنوب آستارا در روستای کوته‌کومه قرار گرفته است. آبشار لاتون در میان جنگل‌های انبوه گیلان و در مجاورت کوه زیبای اسپیناس قرار گرفته و در حاشیهٔ این آبشار یکی از زیباترین جنگل‌های متراکم بکر و دست‌نخوردهٔ گیلان با انبوهی از درختان آلو، به، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی وجود دارد که در ۹ ماه از سال، سرسبزی و زیبایی خود را حفظ می‌کند.

آبشار لاتون ، مرتفع‌ترین آبشار گیلان و ایران

در بالا دست آبشار بزرگ لاتون، ۳ حوض بزرگ طبیعی با ۳ آبشار ۱۰ متری وجود دارد که از زیبایی‌های بی نظیر و منحصر به فرد منطقه لاتون است.آبشار لاتون از فاصلهٔ ۵۰۰ متری قابل رویت است و این آبشار از دامنه‌های شرق کوه اسپیناس“اسپینه” سرچشمه گرفته و به رودخانهٔ لوندویل که با طول ۱۷ کیلومتر خود نیز از کوه اسپیناس”اسپینه” سرچشمه گرفته سرازیر می‌شود و با شیب تندی به سمت کوته کومه و لوندویل حرکت کرده و در آخر وارد دریای خزر می‌شود.

آبشار لاتون ، مرتفع‌ترین آبشار گیلان و ایران

آب این آبشار بسته به میزان بارش ها در طول سال تغییر می کند اما هیچ وقت بدون آب نمی ماند و همیشه در آن آب جریان دارد. با وجود اینکه در منطقه ای بکر قرار دارید اما در نزدیکی آبشار می توانید بوفه ای پیدا کنید و بعد از این پیاده روی کمی خوراکی های خوشمزه برای خود بخرید. کمی دورتر از اینجا حتی اتاق های کرایه ای هم وجود دارد و می توانید چند روزی را در دل این طبیعت بکر بمانید و شب ها به این اتاق ها بروید. هر چند که برای ماندن در این طبیعت می توانید کمپ هم بزنید و ماندن در طبیعت را جور دیگری تجربه کنید. در کنار این آبشار، جنگلی بکر و دست نخورده را می بینید که پر از درختان میوه است حتما به داخل این جنگل بروید و میوه های درختان گلابی، آلو، به، ، فندوق، گردو، سیب وحشی را بخورید مطمئنا بعد از این پیاده ر وی ۴ ساعته خوردن این میوه های شیرین و خوشمزه خیلی می چسبد. این جنگل حیوانات متنوعی مثل جوجه تیغی، گاو، اسب، گراز و .. دارد و در ۹ ماه از سال سرسبز و تماشایی است.

آبشار لاتون ، مرتفع‌ترین آبشار گیلان و ایران

بهترین فصل برای سفر به آبشار لاتون

بهار، تابستان و پاییز جنگل‌های آستارا زیبایی مثال زدنی‌ای دارد، اما اگر شرایط آب و هوایی را هم در نظر بگیریم، بهترین فصل برای سفر به آبشار لاتون نیمه اول بهار یا اواخر زمستان است که آب و هوای منطقه معتدل بوده و رطوبت کمتر به صعود آسان شما کمک خواهد کرد.

دیدنی ها و امکانات منطقه لاتون

در ابتدای مسیر پیاده روی آبگرم کوته کومه وجود دارد که دارای ۳ دوش و یک استخر است و البته آب آن خیلی هم گرم نیست اما می توان برای دوش گرفتن از آن استفاده کرد، پارکینگ، بوفه، سرویس بهداشتی و اتاق های کرایه ای امکاناتی هستند که در این محل به شما ارائه می شوند.مسیر رسیدن به آبشار لاتون یکی از مسیرهای پیاده روی چشم نواز است که شاید خستگی در آن کمتر احساس شود زیرا در مسیر رسیدن به آبشار به جاذبه های زیادی بر می خورید که گذر و دل کندن از آنها کمی مشکل است .

مسیر دسترسی به آبشار لاتون

برای رفتن به آبشار لاتون باید به 15 کیلومتری جنوب شهر آستارا که در مرز استان اردبیل قراردارد بروید و در مسیر جاده‌ای شهر لوندویل و روستای کوته کومه حرکت کنید. بعد از این مسیر باید تن به طبیعت‌گردی و پیاده‌روی 4 ساعته بدهید و در مسیر پیاده‌روی و زیبای جنگلی که خستگی در این مسیر معنایی ندارد و یا کمتر احساس می‌شود راه بروید. در مسیر جنگلی لوندویل می‌توانید برای رفع خستگی در کنار چشمه‌ای بنشینید و از آب خنک آن بنوشید و برای لحظاتی طبیعت بکر این جنگل را با دقت بیشتری تماشا کنید. در گذر از مسیر جنگلی لوندویل به روستای آسیو واشون که تقریبا خالی از سکنه است و 5 خانوار بیشتر ندارد می‌رسید. در این روستا از قهوه‌خانه‌ی نور محمد جهت استراحت کوتاه مدت و صرف چای می‌توانید استفاده کنید. بعد از گذر از این همه زیبایی، شکوه آبشار لاتون که از 500 متری نمایان است مقابل چشمانتان ظاهر می‌شود و تصویر زیبایی را به چشمان شما هدیه می‌دهد.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید