محوطه بان قلعه از جاهای دیدنی قصرشیرین است که مربوط به دوره اشکانیان می باشد که در تاریخ ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۴۹۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بنای معروف بان قلعه یا قلعه خسرو در داخل شهر قصرشیرین و در کنار خیابان مدرس این شهر قرار دارد. که اثری به جای مانده از دوران خسرو دوم ۶۲۸ – ۵۹۰ میلادی پادشاه ساسانی است. این بنا به صورت تپه نسبتا بزرگی دیده می شود که تنها بخشی از ساخت و سازهای ضلع غربی آن قابل رویت است.

براساس نقشه ترسیمی دمورگان این بنا به صورت سکوی مربع شکلی به ابعاد ۱۴۵ در ۱۴۵ متر است که در بالای آن مجموعه ای از واحدهای ساختمانی احداث شده است که راه دسترسی به این واحدها از طریق پلکانی است که در ضلع شمالی بنا قرار دارد. در هر ضلع این سکو شش برج مربع شکل مستحکم قرار گرفته و در اطراف این برج ها نیز راهروهایی قرار دارد. براساس شواهد موجود، راهروی شمالی به عرض ۱ . ۸۵ متر و طول ۱۴۵ متر و راهروی غربی به عرض ۲ . ۱۰ متر و طول ۱۴۵ متر است و یکی دیگر از راه های دسترسی به واحدهای داخلی مجموعه از طریق این راهروها می باشد.

متاسفانه واحدها های ساختمانی بالای سکو و همچنین راهرو و پلکانهای دسترسی به زیر خاک فرو رفته و تنها بخشی از دیوار و برج های جبهه غربی قابل رویت است.

معرفی بان قلعه قصرشیرین

بنای گنبد صوفی نیز که از دیگر آثار تاریخی شهرستان قصرشیرین است که بر اساس گمانه زنی های باستان شناسی مربوط به اواخر دوره صفویه و اوایل دوره قاجاریه می باشد. این بنا در 15 کیلومتری جاده قصرشیرین به گیلانغرب و در کنار قبرستان دوره اسلامی واقع شده و به احتمال بسیار این مقبره مربوط به یک شخصیت مذهبی و از بزرگان طایفه ایل می باشد.

  جاذبه گردشگری کاروانسرای عباسی قصرشيرين

گنبد صوفی یک بنای چهار گوش آجری می باشد که بازسازی قسمت های سه کنج داخلی و دیوارهای آن و همچنین مرمت دیوارهای بیرونی گنبد انجام شده است.

نویسنده

یک نظر بنویسید