استان گیلان با وجود جنگل و کوه‌هایی سر به فلک کشیده، آثار تاریخی بسیاری همچون برج میل اُمام املش را در خود جای داده است . برج تاریخی میل اُمام از جاذبه های تاریخی املش است و هر ساله گردشگران زیادی برای دیدن این آثار به منطقه سفر می کنند. بعد از اینکه حدود 1 کیلومتر به شمال شرق روستای اُمام از توابع دهستان سمام شهرستان رانکوه رفتید، به برج تاریخی میل امام املش می‌رسید که در نقطه‌ای بلند احداث شده و از دور خودنمایی می‌کند. این برج در نزد مردم محلی به برج امام و یا آتشکده ساسانی مشهور است و حدود 2000 متر از سطح دریا فاصله دارد.

جاذبه تاریخی برج میل امام

شکل این میل، استوانه ای است که کمی روی مخروط قرار دارد و … روی سراسر بدنه  خارجی را با گچ غربالی و درشت سفید کرده بودند تا از دور نمایان شود، این برج را باید جزء برج های راهنما دانست.

ارتفاع برج در گذشته بیشتر از 670 سانتیمتر بوده و قطر پایه های آن بین 120 تا 140 سانتیمتر مربع متغیر است و بخشی از آن تخریب و بقایای آن در سطح تپه پراکنده است و از این برج برای دیده بانی و راهنمایی مسافران و یا شاید برای ارسال پیام با دود و آتش استفاده می کردند. قطر محیط بنا در قسمت فوقانی کمتر است و در سمت غربی با توجه به شیب کوه ارتفاع بیشتری دارد، قطر داخلی برج 160 سانتیمتر و ضخامت دیواره برج در قسمت فوقانی 114 سانتیمتر است.

در ورودی برج، سوراخ های تعبیه شده که شاید برای نصب تیرهای چوبی سقف بوده و در ارتفاع 350 سانتیمتری در جهات شمالی – جنوبی، دیوار برج باریک تر شده و بر آمدگی سکومانندی دارد که احتمالا برای استقرار دیده بان بوده است.

این قلعه در میان مردم منطقه به برج امام و آتشکده دوره ساسانی نیز مشهور است و در فرهنگ جغرافیای ایران آمده است: ” در اطراف این میل بقایای ابنیه قدیمی از قبیل آجر و سفال مشاهده شده است ” البته برخی از ریش سپیدان محل نیز معتقدند این محل در گذشته آتشکده بوده است.

  آشنایی با تالاب زر بيجار املش

جاذبه تاریخی برج میل امام

بعد از اینکه از برج تاریخی امام املش دیدن کردید، سری به روستای سمام در نزدیکی آن نیز بزنید و با پرسه زدن در آن از آب و هوایی خوش و طبیعتی زیبا لذت ببرید که باعث می‌شود تا سفرتان کامل شود. یادتان نرود تا در بازگشت از برج میل امام املش، سری به دیگر دیدنی های املش مانند خانه گوهرتاج خانم، غار تلاین، پارک جنگلی هلو دشت و آبشار سیاه تاش بزنید و با فرهنگ و اصالت این دیار بیشتر آشنا شوید.

منبع : mehrnews،alaedin.travel
کوله پشتی
نویسنده

یک نظر بنویسید