این باغ زیبا که از جاذبه های گردشگری آستارا است ، در سال ۱۳۵۶ هجری شمسی در خیابان فارابی افتتاح شده است. این مجموعه به عنوان یک برند خاص در زمینه گل و گیاهان کمیاب و گران‌قیمت برای کشور، استان گیلان و شهرستان مرزی آستارا محسوب می‌شود.کهنسال ترین کاکتوس این باغ ۵۵ سال داشته و نامش آشینو کاکتوس خار زرد است که در بزرگ‌ترین گلخانه کاکتوس در خاورمیانه و ایران و در نمایشگاه بهشت کاکتوس‌ها در آستارا نگهداری می‌شود.

جاذبه گردشگری بهشت کاکتوس ها در آستارا

در این گلخانه کاکتوسی ،۲ هزار و ۲۰۰ گونه کاکتوس از کشورهای آمریکای جنوبی اعم از مکزیک و آرژانتین و بیش از ۵۰۰ کاکتوس پیوندی وجود دارد. از جمله دیدنی‌های چشم‌نواز این مجموعه، کاکتوس‌های پیوندی است که از نظر تنوع رنگ بیش از ۲۰۰ نوع بوده و نظیر آنها در طبیعت یافت نمی‌شود. کاکتوس آشینو خار زرد که ۱۵۰ کیلوگرم وزن و ۵۵ سانتی متر ارتفاع دارد، از نوع و نژاد مکزیکی بوده و در گلدان بزرگی به طول یک متر نگهداری می‏‌شود.

بسیاری از کاکتوس‌های موجود در بهشت کاکتوس‌های آستارا همانند اپیتالانسن‌ها، اورئو سفالو سریوس‌ها و نوتوکاکتوس‌ها از نوع کاکتوس‌های کمیاب هستند که نظیر برخی از آنها حتی در ایران و خاورمیانه نیز وجود ندارد. به باغ کاکتوس‌های خاردار کمیاب و گران‌قیمت آستارا در سال ۱۳۸۹ به دلیل پیش‌روی آب دریای خزر و وارد شدن آب شور به داخل گلخانه خسارت بسیاری وارد شد و یکی کهنسال‌ترین کاکتوس‌های خاورمیانه در آن سال و در سن ۶۴ سالگی از بین رفت.

جاذبه گردشگری بهشت کاکتوس ها در آستارا

با توجه به استعداد پرورش و تولید گل و گیاه و کاکتوس‌های زینتی و نایاب در استان گیلان و شهرستان آستارا و موقعیت مرزی این شهرستان می‌توان از این استعداد در زمینه اشتغال خانگی و درآمد استفاده کرد و در زمینه جذب گردشگر و ایجاد درآمد از طریق فروش و حتی صادرات گونه‌های نادر کاکتوسی، گردشگران، عاشقان گل‌ها و گیاهان مختلف تزئینی را به این منطقه خوش آب و هوای کشور جلب کرد.

منبع : mehrnews
نویسنده

یک نظر بنویسید