تالاب بین المللی استیل ، تالاب درختان شناور

تالاب بین المللی استیل ، تالاب درختان شناور

این تالاب در ۴ کیلومتری شهر آستارا در حاشیه جاده آستارا به تالش قرار دارد. اهمیت اکو توریستی این تالاب از جهت نزدیکی به جاده، تنوع چشم‌اندازهای طبیعی همچون کوهستان، جنگل و مزارع و کشتزارهای اطراف دوچندان می‌شود.

این تالاب ۱۳۸ هکتار وسعت دارد و از مکان‌های گردشگرپذیر استان گیلان است.آب این تالاب از بارش باران و ۴ نهری که نهایتا به این تالاب میریزد تامین میشود البته ساکنین این منطقه میگویند وجود چشمه هایی در زیر این تالاب نیز آب ان را تامین میکند .

ضلع‌غربی آن پوشیده از جنگل و پوشش‌های سبز گیاهی است و در ضلع شرقی آن درختان توسکای شناور منظره بسیار جالب توجهی را بوجود آورده‌است که در بهار و تابستان استراحتگاه مسافران بوده و از نظر گردشگری یکی از جاهای دیدنی آستارا تلقی می‌شود.

وجود درختان توسکا در این تالاب، جلوه‌ای دیدنی به آن بخشیده است. از ویژگی‌های تالاب استیل آستارا این است که درختان این تالاب به علت اینکه ریشه آنها در آب قرار دارد، همواره در پهنای تالاب جا به جا می‌شوند و حرکت می‌کنند. به همین علت، تالاب استیل به تالاب درختان شناور هم معروف است.

تالاب بین المللی استیل ، تالاب درختان شناور

گفتنی است در گویش تالشی، به این تالاب هستل به معنای آبگیر می گویند. در برخی مواقع نادر، مسافرانی که در اطراف دریاچه، چادر زده و استراحت می کنند پس از گذشت یک روز شاهد جابجایی آب دریاچه می شوند، به طوری که درختان کوتاه داخل استیل زیر آب رفته و ناپدید می شوند و بعد از مدتی مجددا نمایان می شوند. هر چند این پدیده برای مردم محلی عادی بوده و چندان توجهی به آن ندارند اما برای مسافرانی که شاهد جابجایی آب این دریاچه بوده اند بسیار حیرت انگیز و جالب است.

از ویژگی‌های مهم این تالاب وجود ماهیان مشهوری مانند کپور و اردک ماهی است همچنین این تالاب طبیعی جایگاه پرندگان کمیاب بوده که برای زاد و ولد از اروپای مرکزی، ماورای خزر و مناطق قطبی به این منطقه مهاجرت می‌کنند که مهم‌ترین آن چینگیر نوک‌سرخ است. از دیگر جانورانی که در این تالاب زندگی میکنند موش تالابی به نام نوتریا و انواع مار و لاکپشت است.

نکات جالب درباره این تالاب این است که تالاب استیل ۱۳ متر پایین تر از دریای آزاد قرار دارد و ذخیره آبی این تالاب چیزی در حدود ۱.۵ میلیون متر مکعب است. . عمق تالاب نیز از ۱ متر تا ۳ متر متغیر است. در فصل هایی که آب این تالاب به کمترین مقدار خود میرسد برخی جزیره ها و خشکی ها نمایان میشود که گردشگران میتوانند به این جزیره ها نیز بروند.

تالاب بین المللی استیل ، تالاب درختان شناور

ماهیگیری یکی از فعالیت های روستاییان در تالاب استیل است. قایق های زیادی در گوشه و کنار تالاب دیده می شود. از ویژگی‌ های مهم این تالاب وجود ماهیان مشهوری مانند کپور و اردک ماهی است. ماهی کپور عمده ترین ماهی موجود در تالاب استیل است.

این تالاب علاوه بر اهمیت زیست محیطی دارای ارزشهای اقتصادی و اجتماعی فراوان است. قرار گرفتن بین جاده و کوه استیل و همجواری با هتل بین المللی و جاذبه های توریستی آن از اهمیت خاص برخوردار است. تالاب استیل در فصل مهاجرت پرندگان، پذیرای هزاران پرنده مهاجر است که ارزش پرنده نگری نیز بر آن می افزاید.

پیشروی انسان به سمت تالاب و ازدحام جاده باعث کاهش مهاجرت پرندگان شده است. این تالاب که به فاصله ۱۷۷ کیلومتر از مرکز استان واقع است، جزء ۶۱ منطقه مصوب سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان است. این طرح در مساحت ۳۰۰ هکتار در سطح بین المللی جزء مناطق نمونه گردشگری شناخته شده و مطالعات آن توسط مشاور در دست انجام می باشد.

از سال ۱۳۸۴ تالاب استیل به عنوان یکی از پنج منطقه نمونه گردشگری استان گیلان شناخته شده‌ است.

بهترین فصل برای بازدید از تالاب استیل بهار و تابستان می باشد و هر ساله هزاران نفر از نقاط مختلف ایران برای دیدن این تالاب و خرید از بازارهای آستارا، به این شهر سفر می کنند.

مسیردستری به تالاب

این تالاب در ۷ کیلومتری آستارا قرار دارد. برای رفتن به این تالاب میتوانید وارد جاده آستارا به رشت شوید و و بعد از طی مسافت حدود  ۵ کیلومتر به تالاب خواهید رسید. همچنین یک جاده کمربندی دورتادور تالاب کشیده شده است.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما