جاذبه گردشگری تنگ گنجه ای یاسوج

جاذبه گردشگری تنگ گنجه ای یاسوج

تنگ گنجه‌ای در ۱۳ کیلومتری یاسوج، در مسیر یاسوج به سی‌سخت قرار دارد. در بین دره، رودخانه‌ای وجود دارد و مناطق اطراف آن، پوشیده از درختان چنار و بلوط است که ترکیب این دو طبیعتی فوق‌العاده زیبا خلق کرده است.

این تنگه که در منطقه ای به نام روستای گنجه ای واقع شده است، دارای چندین چشمه آب سرد و گوارا بوده که همه آنها از کوههای سربه فلک کشیده دنا ،عروس زاگرس سرچشمه می گیرد.آب و های این منطقه، تنگ گنجه‌ای را به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری یاسوج تبدیل کرده است. لازم به ذکر است که در این منطقه اردوگاه تفریحی و امکانات اقامتی کوتاه‌مدت برای گردشگران فراهم شده است و به همین علت در فصل بهار و تابستان، افراد زیادی برای گذراندن تعطیلات عازم این منطقه می‌شوند.

جاذبه گردشگری تنگ گنجه ای یاسوج

تنگ گنجه ای در میان تنگ‌های زیبای دیار چهار فصل استان کهگیلویه و بویراحمد، گنجینه‌ای بی‌نظیر است و درختان تنومند و سر به آسمان ساییده‌اش، سایه‌بان چشمه‌های جوشان و خنکی است که از دل صخره‌ها و سنگ‌ها جوشیده‌اند. از نکات بارز این تفرجگاه زیبا جاده مواصلاتی و “یاسوج سی‌سخت” در کنار این تنگه بوده که درختان بلوط، بنه و زالزالک آب و هوایی دل‌انگیز و فرح‌بخش را برای انبه ارمغان آروده است.

موقعیت تنگ گنجه‌ای به صورت دره‌ای زیبا، سرسبز و سحرانگیز توسط طبیعت، نقاشی شده و آواز پرندگان و صدای باد و شرشر صدای رودخانه و هوای لطیف و خنک آن، آرامش‌بخش روح و روان انسان است. این منطقه سرسبز با طبیعت زیبا و بکر، هوایی خنک و مطبوع دارد و عبور رودخانه از مسیر بین دره و از لابه‌لای درختان سربه فلک کشیده چنار، منطقه را به مکانی دلچسب برای گردشگران مبدل کرده است.

جاذبه گردشگری تنگ گنجه ای یاسوج

همچنین به دلیل تراکم بالای پوشش جنگلی در این منطقه دوستداران فصل پاییز و زیباییهای برگریزان آن می توانند یک روز پاییزی فوق العاده رنگارنگ را باصدای خش خش برگهای درختان چنار این تنگه تجربه کنند. پوشش گیاهی این منطقه به اندازه جذاب است که در هر فصل سال جذابیت های منحصر به فردی را گردشگران نشان می دهد.

زمستان تنگ گنجه ای هم که دیگر باورکردنی نیست و در یک روز برفی می توان رقصیدن دانه های برف بر روی شاخه های بی برگ درختان را به نظاره نشست.
امکاناتی از قبیل آب لوله کشی ، کمپینگ ، سکوسازی ، آلاچیق ها ، سرویس های بهداشتی ، جاده دسترسی مناسب باعث شده که سالانه و بخصوص در فصل بهار و تابستان گردشگران زیادی از این مکان دیدن نمایند تا در کنار این آبهای روان ، چشمه های جوشان و سایه های خنک ، خستگی را از تن خود زدوده ونفسی تازه کنند.

بهترین زمان سفر به تنگ گنجه ای

با توجه به شرایط جغرافیایی و آب و هوایی که این منطقه دارا می باشد بهترین فصل را می توان بهار دانست برای سفر اما این بسیار سلیقه ای است و برای کسانی که دوستدار فصل پاییز هستند منطقه تنگ گنجه ای در یاسوج به بهشتی دیدنی تبدیل می شود و طبیعت گردان می توانند در کنار درختان زالزالک که در حال آماده شدن برای رفتن به یغمای زمستانی هستند عکس هایی به یادگار بگیرند. زمستان تنگ گنجه‌ای هم که دیگر باورکردنی نیست و در یک روز برفی آن، می‌توان رقصیدن دانه‌های برف بر روی شاخه‌های بی‌برگ درختان را به نظاره نشست.

جاذبه گردشگری تنگ گنجه ای یاسوج

موقعیت جغرافیایی تنگ گنجه ای در یاسوج

از لحاظ جغرافیایی تنگ گنجه ای در روستای گنجه ای در یاسوج در شرایط پای کوهی قرار گرفته است و امکان گزینی آن در دامنه ارتفاعات صورت گرفته است. با توجه به قرار گرفتن روستا گنجه در شرایط ذکر شده بیشترین حجم طبیعت در ارتفاعات دره های عمیق و اراضی کشاورزی آن قرار گرفته است. با توجه به آخرین تقسیمات کشوری که در سال ۱۳۸۴ صورت گرفت روستای گنجه در دهستان سررود شمالی بخش مرکزی شهرستان بویراحمد قرار گرفته است. روستای گنجه‌ای در سمت شمال غربی شهر یاسوج قرار داشته و فاصله آن تا مرکز استان ۱۰ کیلومتر است. ارتفاع روستا از سطح آبهای آزاد معادل ۱۹۸۰ متر است. ارتباط روستا با مرکز استان از طریق یک راه آسفالته اصلی فراهم می شود.

دسترسی به تنگ گنجه ای در یاسوج

به منظور دسترسی به تنگ گنجه ای در یاسوج با توجه به قرارگیری آن در نزدیکی شهر یاسوج باید از جاده آسفالته یاسوج – سی سخت بروید و با توجه به مسیر دسترسی راحتی که دارد کاملا راحت می توانید خودتان را به آن برسانید.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما