تونل جنگلی صفرابسته ، یکی از بهترین مکان های توریستی و گردشگری

تونل جنگلی صفرابسته ، یکی از بهترین مکان های توریستی و گردشگری

منطقه گردشگری و توریستی جاده جنگلی ِروستای زیبای صفرابسته، از توابع بندر کیاشهر و از جاذبه های گردشگری شهرستان آستانه اشرفیه می باشد . این روستای سرسبز که دارای جاده ی آسفالته ی جنگلی به طول 2 کیلومتر می باشد ، نشانگر درختانی به هم پیوسته و زنجیروار است که در انتهای مسیر و پس از عبور از روستا ، به سواحل دریا در بندر زیبای کیاشهر منتهی می شود . منطقه دارای پوشش گیاهی فراوان و گیاهان گل بنفشه و پرسیاوش است که خاصیت دارویی دارند. فضای زیبا و منحصر به فرد منطقه در کنار سکوت آرامش بخش آن منجر به ثبت بهترین لحظات برای گردشگران می شود.

تونل جنگلی صفرابسته ، یکی از بهترین مکان های توریستی و گردشگری

روستای سرسبز و توریستی صفرابسته

این روستا جزء یکی از بهترین مکان های توریستی و گردشگری استان گیلان و از توابع بخش کیاشهر شهرستان آستانه اشرفیه می باشد که در کیلومتر ۲۵ آن قرار دارد. روستای صفرابسته قدمتی ۱۵۰۰ ساله دارد و به همین دلیل از نظر تاریخی هم بسیار قابل توجه گردشگران داخلی و خارجی می باشد. این روستای زیبا بر اساس سرشناسی مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، ۱۲۵۸ نفر جمعیت دارد که به ۳ روستا با فاصله اندکی تقسیم شده و تحت نام های متفاوت صفرابسته بالا محله، میان محله و پایین محله قابل تشخیص است و در گویش های محلی به ترتیب: پشل صفرابسته، بپته نپته و بازارسر نامیده می شود.

این روستا در گذشته دهی از دهستان حومه بخش مرکزی شهرستان آستانه اشرفیه بوده، اما اینک جزء دهستان دهسرِ بندر کیاشهر می باشد. دهسر دشتی معتدل و مرطوب است که در ۹ کیلومتری شمال شهرستان آستانه اشرفیه و در کنار جاده آسفالته آستانه به بندر کیاشهر واقع شده است. کار اهالی روستای صفرابسته غالبا کشاورزی، دامداری، باغداری، ماهیگیری و پرورش کرم ابریشم است و کشت محصولات آنان آبی و دیمی می‌‌باشد. عمده فراورده های آنان برنج، تره بار و مرکبات است که در طی مسیر اغلب آنان در کنار پخت نان های محلی منطقه توسط زنان، جهت عرضه به گردشگران رویت می شود.

کار و پیشه اهالی روستای صفرابسته کشاورزی، دامداری، باغداری، ماهیگیری و پرورش کرم ابریشم است و کشت محصولات آنان آبی و دیمی می باشد . عمده فراورده های آنان برنج، تره بار و مرکبات است که در طی مسیر اغلب آنان در کنار پخت نان های محلی منطقه توسط زنان ، جهت عرضه به گردشگران رویت می شود .

از جاذبه های توریستی روستای صفرابسته وجود جاده های تونلی و در واقع تونل های جنگلی است که سرپوشیده شده از درختان توسکا در پارک جنگلی صفرابسته می باشد. به دلیل رشد تونلی درختان در کنار جاده، این پارک به تونل جنگلی صفرابسته شهرت پیدا کرده است.

این روستای سرسبز دارای درختانی به هم پیوسته و زنجیروار است که در انتهای مسیر تونل مانند خود و پس از عبور از روستا، به سواحل دریا در بندر زیبای کیاشهر می رسد. فضای کاملا سرسبز و سرپوشیده این تونل جنگلی در کنار سکوت آرامش بخش آن لحظات بسیار لذت بخشی را برای گردشگران رقم می زند.

تونل جنگلی صفرابسته ، یکی از بهترین مکان های توریستی و گردشگریدرختان توسکا بخش زیادی از پوشش گیاهی این پارک جنگلی را تشکیل می دهند که تقریبا به طور خالص و یکنواخت در سطح پارک و در مجاورت جاده و مزارع برنج پراکنده شده اند. در بخش های دیگری نیز گیاهان بالا رونده با ساقه های در هم پیچیده ای وجود دارد. وجود این درختان و گیاهان ضمن ایجاد زیبایی وحشی، نمایی از جنگل طبیعی و چشم نواز را برای گردشگران به وجود آورده است.

این روستا از نظر گونه های گیاهی و جانوری بسیار متنوع بوده که هر ساله مورد توجه علاقه مندان به حیات وحش و عکاسان منظره و حیات وحش قرار می گیرد. چرا که این روستا با وجود طبیعتی بکر، محل رویش درختانی مانند: توسکا، ارگ، لرگ، صنوبر گیلان، بید، تبریز، طوس، سرو و انجیر بوده و همچنین وجود حیوانات و پرندگانی مانند: روباه، شغال، خوک و قرقاول در پارک جنگلی این روستا گزارش شده است. به همین دلیل این مکان تفرجگاه مناسبی برای گردشگران داخلی و خارجی محسوب می شود. علاوه بر این، فضای منحصر به فرد این تونل های جنگلی زیبا یکی از بهترین مکان ها برای قدم زدن و لذت بردن از آرامش طبیعت و ثبت عکس های خاطره انگیز گردشگران و همراهانشان می باشد. در حالی که با خیالی آسوده می توانند خودروهای شخصی خود را در پارکینگ های عمومی و انفرادی پارک کنند و بدون ایجاد آلاینده به تنفس هوای پاک در کنار جنگل و دریا بپردازند.

تونل درختی صفرا بسته در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۶ به مناسبت روز جهانی زمین پاک، از هرگونه زباله ای نیز پاک‌سازی شد. حوالی درختان تو در توی این تونل جنگلی، مکان مناسبی برای برپایی یک پیک نیک خانوادگی یا دوستانه می باشد که گردشگران می توانند محلی را در سایه سار درختان انتخاب کرده و بساط پیک نیک خود را برپا کنند.

ویژگی مثبت دیگری که در سفر به تونل جنگلی صفرابسته وجود دارد، این است که به دلیل قرارگیری آن ما بین آستانه اشرفیه و کیاشهر، گردشگران می توانند سوغاتی های هر دو شهر را پس از طبیعت گردی خود تهیه کنند. اگر مایل به تهیه سوغاتی های آستانه اشرفیه هستید که باید حتما بادام زمینی و برنج آستانه را در لیست خود داشته باشید.

تونل جنگلی صفرابسته ، یکی از بهترین مکان های توریستی و گردشگری

علاوه بر این، حصیر بافی، بامبو بافی، مروار بافی، کدوی منقوش، قالی بافی و گلیم بافی و کدو حلوایی نیز همواره مورد توجه گردشگران در آستانه اشرفیه می باشد. اما اگر سری به بازار ماهی فروشان کیاشهر هم بزنید، قطعا دست خالی بر نمی گردید. چرا که صیادان، ماهیان صید شده از رودخانه و دریا را اول صبح در بازار به حراج می گذارند. مسافرانی که به سمت کیاشهر می آیند اولین جایی که قدم می گذارند بازار ماهی فروشان است تا به خرید ماهی سفید اقدام کنند.

دسترسی به جاده ی توریستی روستای صفرابسته

جاده سر سبز و جنگلی صفرابسته در 12 کیلومتری شمال شرقی آستانه اشرفیه و بین راه آسفالته آستانه به کیاشهر قرار دارد . در واقع یکی از طُرُق دسترسی به محل از طریق میدان جمهوری اسلامی شهرستان آستانه اشرفیه به سمت کیاشهر و طی حدود 5 کیلومتر می باشد . که در این زمان تابلوی روستای صفرابسته قابل رویت می باشد . از هنگام ورود به جاده روستا تا انتهای مسیر دو کیلومتر طی می شود که بیشتر آن دارای فضایی جنگلی با درختانی به هم پیوسته در هر دو سمت جاده است ، که سکوتی چشمگیر بر آن حکمفرما می باشد .
قابل ذکر است که در اطراف جاده اصلی روستا، جاده های فرعی کوچک و سرسبز خاکی قرار دارد که فضای منحصر به فرد آن می تواند بهترین مکان جهت ثبت خاطرات گردشگران با عزیزانشان باشد .

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما