آبشار کلشتر که جزو زیباترین آبشارهای استان گیلان است این آبشار در جنوب غربی شهرستان رودبار واقع شده و یکی از شگفت انگیزترین جاذبه‌های گردشگری رودبار به حساب می‌آید. جاذبه‌ای که کمتر شناخته شده و همین موضوع سبب شده تا طبیعت آن بکر باقی بماند و آرامشی وصف ناپذیر سهم مسافران شود.

روستای کلشتر به دلیل شرایط خاص، مساحت عمده جنگل‌های منطقه رابه خود اختصاص داده است. جنگل‌های پر درخت و بکر در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا و کوه آسمانسرا با دشتی زیبا با علف‌های بلند و سبز در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا یکی از نقاط دیدنی روستای کلشتر است.

آبشار کلشتر ، از جاذبه‌های گردشگری رودبار

از آن‌جایی که این منطقه آب و هوای مدیترانه‌ای دارد، محصول مهم روستای کلشتر نوعی زیتون مرغوب است که به عنوان اصلی‌ترین سوغات آن هم شناخته می‌شود. به طور کل تنوع خاک، آب و هوای معتدل و وجود چشمه‌های فراوان و پرآب سبب شده تا کلشتر به لحاظ پوشش گیاهی غنی باشد و به یکی از سبزترین و خوش آب و هواترین روستاهای گیلان تبدیل شود.

در منطقه مسکونی این روستا نیز انواع چشمه های آب سرد و گوارا قرار دارد که مردم از آن برای مصارف روزانه خود استفاده میکنند و باقی این آب را به سمت روستا های دیگر رها میکنند. این روستا در ارتفاع 550 متری سطح دریا های آزاد قرار دارد. در اطراف این آبشار درختانی سرسبز قرار دارند که محیط را بسیار زیبا تر میکند. نسیم خنکی نیز در اطراف آن می وزد. بهترین زمان برای مراجعه به این آبشار فصل بهار و تابستان است . به دلیل این که منطقه رودبار جزو مناطق سرد محسوب میشود در اطراف این آبشار نیز هوا به نسبت سردتر خواهد بود. دلیل دیگری که فصل بهار را برای مراجعه پیشنهاد میکنم پر آب تر بودن آب  این آبشار است .

آبشار کلشتر ، از جاذبه‌های گردشگری رودبار

این آبشار با حدود ۲۰ متر ارتفاع (که گاهی به بیشتر از این هم می‌رسد) در جایی دنج و بکر در دامنه کوه سر به فلک کشیده آسمان‌سرا قرار دارد. صدای پرندگانی که سرمست از این همه زیبایی آواز می‌خوانند، نسیم خنکی که لا به لای موهایتان می‌پیچد و صورتتان را نوازش می‌کند و موسیقی گوش نوازی از ریزش آبشار، همه این‌ها در کلشتر انتظار شما را می‌کشد. اگر بعد از روزها دست و پنجه نرم کردن با روزمرگی‌ها و دغدغه‌ها دلتان آرامش و رهایی می‌خواهد آبشار کلشتر می‌تواند یکی از بهترین گزینه‌ها برای سفر باشد.

  روستای امام زاده ابراهیم ، منطقه ای شگفت انگیز در دل کوهستان

مسیر دسترسی به آبشار کلشتر

برای رفتن به آبشار کلشتر باید ابتدا راهی شهر رودبار شوید. بعد از آن با راهنمایی تابلوی نصب شده مسیر کلشتر را پیش بگیرید تا با حدود ۱۰ دقیقه رانندگی به میدان کلشتر برسید. مسیری که پر از درختان زیتون، سرو و کاج است و شما را از همان اول راه مطمئن می‌کند که مقصد مناسبی را برای سفرتان انتخاب کرده‌اید. در همان میدان تابلویی هست که شما را به سمت آبشار هدایت می‌کند. کمی جلوتر ماشینتان را پارک کنید چون باید بقیه راه را پیاده بروید. تقریبا نیم ساعت که پیاده روی کنید به آبشار کلشتر می‌رسید.

آبشار کلشتر ، از جاذبه‌های گردشگری رودبار

شب را کجا بمانیم؟

معمولا افراد به قصد بازدیدی نیم روزه یا یک روزه به آبشار کلشتر می‌روند. اما اگر قصد دارید شب را در کلشتر بمانید، به جز کمپینگ در طبیعت که اغلب انتخاب همیشگی طبیعت گردان است، به اقامت در خانه‌های روستایی هم می‌توانید فکر کنید. معمولا با هزینه نه چندان زیادی برخی از محلی‌ها خانه‌شان را برای اسکان در اختیار گردشگران قرار می‌دهند.

یک راه دیگر هم این است که شب برای خواب به شهرهای اطراف و یا خود رودبار بروید و از امکانات اقامتی متنوع‌تری استفاده کنید. رزرو هتل، اجاره ویلا، سوئیت و آپارتمان شخصی گزینه‌هایی است که برای اقامت در رودبار پیش روی شماست. با توجه به بودجه و هزینه‌ای که برای اقامتگاه در نظر گرفته‌اید، پیش از سفر می‌توانید از میان گزینه‌های مختلف انتخاب و رزرو کنید تا در طول سفر دغدغه‌ای از این بابت نداشته باشید.

منبع : blog.shab،guilaneman
نویسنده

یک نظر بنویسید