در ذهن اکثر ما رویایی مبهم از دریاچه‌ای آرام، بدون موج و آبی شفاف با ماهیان در حال شنا، محصور شده در چمن‌زارها و زمین‌هایی پوشیده از درختان سربه فلک کشیده وجود دارد؛ که تصور می‌کنیم باید تبدیل شدن آن را به واقعیت در مناطق معتدل اروپایی جستجو کنیم. سفر به توشن اما این ذهنیت اشتباه را به هم خواهدزد و شما از این که تاکنون به سراغش نرفته‌اید حسرت خواهیدخورد.

از گرگان که ۵ کیلومتر به سمت جنوب بروید، به روستای توشن و دریاچه این روستا که همناش است می‌رسید. توشن به معنی کم شدن آب است و اهالی به آن آبندان هم می‌گویند. در قسمت جنوبی روستای توشن جایی به اسم آب بندان است که جنگلی سرسبز با درختان تنومند در سه طرفش قرار گرفته است. آب بندان در کنار درختان و سبزه‌ها منظره بسیار زیبایی را ایجاد کرده و چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند.

سد آب‌بندان و وجود هوای مرطوب و معتدل روستای «توشن» سبب شده تا همواره این روستا مملو از مسافران علاقه‌مند و البته طبیعت‌دوست شود.

روستای «توشن» به دلیل قرار گرفتن در دامنه کوه، آب و هوای معتدل و مرطوب، وجود آب‌بندان، مناطق جنگلی، دریاچه و سد، وجود ماهیان مختلف در آب دریاچه و همچنین نزدیکی به شهر گرگان، از سال‌های گذشته مورد توجه اهالی این شهرستان و گردشگرانی که این مکان را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کردند، قرار گرفته است.

جاذبه گردشگری دریاچه توشن ، آرامش کنار جنگل و دریاچه

این منطقه در فصول مختلف مورد استفاده ماهیگیری قرار می‌گیرد و آب چشمه « دوبرار» که حدود 16کیلومتر از دل جنگل به این منطقه هدایت شده  است، جزو بهترین آب‌های منطقه از نظر املاح به شمار می‌رود که باعث رونق روستا و همچنین کشاورزی که شغل دیرینه اهالی این روستاست؛ شده است .وجود مناطق جنگلی النگدره در کنار دریاچه سد و وجود ماهیان مختلف در آب دریاچه فضایی زیبا به این محیط بخشیده است که هر گردشگری را به این منطقه می‌کشاند.این منطقه در فصول مختلف مورد استفاده ماهیگیری و کمپینگ قرار می‌گیرد و روستای سرسبز «توشن» یکی از مناطق آباد و زیبای بخش جنوبی شهرستان گرگان است که با مردمانی با فرهنگ و باتمدن است.

  جاذبه های طبیعی شهرستان گالیکش

آب و هوای خوب اطراف دریاچه، امکان ماهیگیری و قدم زدن اطراف آن، دریاچه توشن را به جایی بسیار خواستنی تبدیل کرده است. توشن در نزدیکی النگدره است و از جاهای دیدنی گرگان محسوب میشود.جاذبه گردشگری دریاچه توشن ، آرامش کنار جنگل و دریاچه

دریاچه توشن طولی در حدود ۳۰۰ متر و ۱۳۰ متر عرض دارد و ارتفاع آن از سطح دریا ۲۵۰ متر است. تفریحات دریاچه توشن آب وهوایی معتدل و مرطوب و منطقه جنگلی اطراف آن، وجود ماهی های مختلف در آب دریاچه، در تمامی فصول سال گردشگران و اهالی گرگان را برای تفریح و ماهیگیری و کمپینگ جذب می کند. علاوه بر تفریح و طبیعت گردی در اطراف دریاچه، هرساله جشنواره های ماهیگیری در این منطقه برگزار می شود.

جاذبه گردشگری دریاچه توشن ، آرامش کنار جنگل و دریاچه

دسترسی به دریاچه

برای رسیدن به دریاچه رویایی توشن باید به قسمت جنوبی گرگان بروید و بعد از آن سراغ بلوار شهید صیاد شیرازی و سپس جاده توشن را بگیرید. پس از رسیدن به روستای توشن به راحتی دریاچه را پیدا خواهید کرد. مسیر آنقدر هموار و نزدیک است که حتی اگر ماشین شخصی هم نداشته باشید می‌توانید با استفاده از تاکسی یا آژانس با هزینه‌ای کم به توشن برسید. اگر اهل کباب  هستید یا اهل  چادر زدن و یا حتی ماهیگیری، وسایل لازم را با خود ببرید تا در کنار دریاچه دچار احساس خسران نشوید.

نویسنده

یک نظر بنویسید