جاذبه های گردشگری و دیدنی آبسرد

جاذبه های آبسرد، آبسرد شهری با آب و هوایی بسیار دل انگیز

شهر آبسرد در مرکز شهر دماوند قرار گرفته و از شرق تهران حدود ۴۵ کیلومتر و از غرب تهران حدود ۶۵ کیلومتر فاصله دارد. شهر آبسرد با آب و هوایی بسیار دل انگیز یکی از مراکز عمده‌ای است که تولید گلهای شاخه بریده و صیفی جات در استان تهران و بخشی از مناطق ییلاقی این استان را بر عهده گرفته است. این شهر  از شمال به ارتفاعات البرز مرکزی و روستاهای آئینه ورزان و خسروان، از شرق به دهستان ابرشیوه و سربندان، از جنوب به شهر کیلان و از غرب به شهر دماوند(منطقه گیلاوند) محدود میشود.

شهر آبسرد خود به تنهایی دارای چند محله از جمله کوی‌های لاله و گلایول (شهرک احداثی در سال ۱۳۵۶)، محله مرکزی آبسرد، محله زرشکدار  و قلعه آقاباشی، کوی بنیاد مسکن، محلات جدید التاسیس شهرک نارنج و انتفاضه در شمال شرق شهر و محله قدیمی  و تاریخی “قلعه کهنه” در داخل بافت شهر و روستاهای اتابک شمس (اتابکهای بالا و پائین)، بیدک، اهران و وادان است. البته محلات ویلائی ساز و غیر رسمی نیز در شهر آبسرد احداث شده است که با نامهای کوی پزشکان و الهیه در موقعیت جغرافیایی شمال غرب و شمال شرق حریم شهر آبسرد وجود دارند.

جاذبه های گردشگری و دیدنی آبسرد

شهر آبسرد از بهم پیوستن نقاط روستایی آبسرد،مرانک و تاسکین در سال ۱۳۷۵ بوجود آمده است. این سه روستا دارای هسته های اولیه مجزا بوده که هم اکنون یک شهر تشکیل داده اند و عمدتاً برای سکونت مورد استفاده قرار می گیرند. این هسته ها دارای بافتی ارگانیک با دانه بندی متوسط و ریزدانه می باشد.

وضعیت آب و هوایی هر منطقه در دراز مدت، اقلیم آن منطقه را به وجود می آورد. براین اساس، نمود غالب توده‌های هوا که در طی سال به منطقه می رسند و در ارتباط با عوامل جغرافیایی موجود شرایط اقلیمی خاصی را به وجود می آورند، تیپ اقلیم آن مکان را شکل می بخشند. منبع اصلی تأمین رطوبت منطقه توده های هوای مرطوب مدیترانه ای است که از مرزهای غربی بالاخص مناطق شمال غربی وارد کشور می گردد و در برخورد با سلسله جبال زاگرس و سایر ارتفاعات واقع در مسیر، موجب نزول باران می گردد. بطور کلی، مناطق غرب و شمالغرب کشور و دامنه های جنوبی ارتفاعات البرز تحت تأثیر توده های هوای باران زای مدیترانه ای می باشد. به لحاظ تقسیمات و طبقه بندی اقلیمی شهر آبسرد در اقلیم نیمه مدیترانه ای سرد و یا نیمه خشک و سرد واقع شده است.

برای بررسی پارامترهای هواشناسی شهر آبسرد از داده های آماری ایستگاه کلیماتولوژی هومند آبسرد استفاده شده است ولی از آنجائیکه اطلاعات مربوط به پارامتر باد در این ایستگاه ثبت نگردیده لذا داده های مذکور از ایستگاه سینوپتیک آبعلی استخراج و بررسی شده است.

شهر آبسرد در اقلیم سردسیری قرار دارد. موقعیت کوهستانی و دشت مرتفع هومند در پای ارتفاعات زرین کوه موجب گردیده در بیشتر ایام سال دمای حاکم بر منطقه پایین بوده و یا در شرایط مناسب زیست اقلیمی قرار داشته باشد، بطور جزئی و محدود، در بعضی از روزهای تابستان هوا گرم می شود اما شدت گرمای آن از ۳۱ درجه سلسیوس فراتر نمی رود، بطوریکه میانگین دمای روزها در تیرماه به ۳۱ درجه رسیده و در مردادماه نیز در همین حدود است.

ویژگیهای قومی و فرهنگی (دین، مذهب، زبان، قومیت و … )

اکثریت ساکنان شهرآبسرد تابع دین مقدس اسلام و شیعه اثنی عشری می باشند. البته لازم به ذکر است که برخی از مهاجرین بویژه مهاجرین افغان و مهاجرین استان کردستان اهل تسنن می باشند.

بر پایه مطالعات میدانی، زبان رایج و مورد تکلم ساکنان شهر آبسرد زبان فارسی و گویش آنها محلی می باشد. از طرف دیگر در محدوده قدیم روستای آبسرد، طایفه های یوزباشی، افشار، درویش، گذرخانی و باباخانی، در محدوده روستای تاسکین فامیل‌هایی نظیر رسایی، برهانی، نادری، اصغری، حسینی، رضایی، زاهدی و در محدوده روستای مرانک نیز طوایف صادقی، گتمیری، اسدی، تقوی،حاج محمدی، میرهادی، باقری،رنجبر، زیارتی، همتی و نظایر آنها سکونت دارند.

شایان ذکر است که در حال حاضر در محدوده فعلی شهر آبسرد، اقوامی از نقاط روستایی خراسان رضوی و شمالی، کردستان، مازندران و سمنان ساکن هستند که عمده جمعیت مهاجر این شهر را تشکیل می دهند.

 جاذبه های گردشگری آبسرد

آبشار آینه ورزان

آبشار آیینه ورزان یکی از آبشارهای بسیار زیبا در استان تهران است. این آبشار در مکانی زیبا و دیدنی در دامنه قله رفیع زرینه کوه قرار گرفته است. جهت رفتن  به این آبشار جذاب کافی است فقط  خود را به رودهن رسانده پس از آن به شهرستان آبسرد رفته و سپس به روستای عین ورزان یا آینه ورزان بروید و بعد از تقریبا ۲ساعت پیاده روی به آبشار زیبای آیینه ورزان خواهید رسید.

جاذبه های گردشگری و دیدنی آبسرد

آيينه ورزان یک روستايي است در هفتاد كيلومتري تهران در جاده فيروزكوه بعد از گيلاوند ، روبروي روستاي آبسرد که در شهرستان آبسرد قرار دارد. در روستاي سرسبز و جذاب آیینه ورزان باغات فراوانی چون  درختان گيلاس، زردآلو، سيب، گردو، آلبالو و… وجود دارد. اگر در فصل تابستان یا بهار از این منطقه دیدن می کنید می توانید از میوه های تازه رسیده و نوبرانه ی چیده شده از درختان باغات در همان منطقه استفاده کنید. که توسط باغ داران و بدون واسطه فروخته می شود. همین عامل باعث می شود لذت سفر به این منطقه صد چندان شود.

تنگه واشی در حوالی آبسرد

اما سفر شما به همین جا ختم نمی‌شود. شما می‌توانید بعد از استراحت در کنار این آبشار، مسیر را از سمت شمال ادامه دهید و در کمتر از ۱۰ دقیقه به یك تنگه باریك ۲ متری برسید. تنگه‌ای که ممکن است تنگه واشی را در ذهن‌تان تداعی کند.

اگر باز هم تمایل به ادامه مسیر دارد، باید از میان آب مسیرتان را دنبال کنید تا بعد از عبور از ارتفاعات، به آبشار دوم برسید.

آبشاری که در عین کوتاه‌تر بودن، زیباتر از آبشار اول به نظر می‌رسد. تنها یادتان باشد اگر در کوهنوردی چندان حرفه‌ای نیستید، به آبشار دوم فکر نکنید چون مسیر رسیدن به این آبشار قدری خطرناک است و عبور از آن ممکن است به قیمت جان‌تان تمام شود.

در بالای کوه بلندی که بر روستای آینه ورزان مشرف است قلعه‌ای وجود دارد که این روزها چیز زیادی از آن باقی نمانده است اما بومیان منطقه آن را قلعه نوذر شاه می‌نامند.

جاذبه های گردشگری و دیدنی آبسرد

پارک تل حاجی در فیروزکوه

این پارک در ضلع شمالی خیابان جهاد قرار گرفته است. پارک تل حاجی، پارک ولیعصر و پارک گاز از پارکهای مهم موجود در در این محدوده شهری است.
پارک جنگلی تل حاجی که به تازگی  احداث شده است و به صورت  ۲فاز طراحی شده است. این پارک  در زمینی به مساحت ۱۳٫۵هکتار قرار گرفته است و ارتفاع پارک ۱۵ متر است به طوری که کل شهر دیده خواهد شد.

جاذبه های گردشگری و دیدنی آبسرد

در حال حاضر  انواع درختان و گلهای زیبا در فاز یک پارک تل حاجی کاشته شده است . در این پارک برای رفاه حال ساکنین محترم کتابخانه , نمازخانه و سرویس بهداشتی نیز ساخته شده است .همچنین جهت رفاه حال عزیزان برای تفریح در این پارک چندین آلاچیق تعبیه شده است تا اوقات خوشی را در آن سپری کنند.

با توجه به آن که این مکان در مرکز شهر فیروزکوه واقع شده است کسانی که عاشق ظبیعت هستند استقبال خوبی نسبت به این پارک نشان داده اند.

دیدگاه خود را بنویسید