انارستان شهری است در استان بوشهر در جنوب ایران. این شهر از توابع شهرستان جم است. انارستان در سال ۱۳۸۸ با روستای گلستان همجوار آن ادغام شده و به شهر تبدیل شد. فاصله آن تا مرکز شهرستان ۳۷ کیلومتر و تا مرکز استان ۲۵۰ کیلومتر است.

مردم این شهر و توابع آن همچون سایر نقاط شهرستان جم از نژاد فارس بوده و به زبان فارسی سلیس و روان با واج‌های کتابی صحبت می‌کنند. از لحاظ گویش، لهجه مردم شهرستان جم منحصر بفرد بوده و تنها تعدادی از روستاهای مجاور که در استان فارس قرار دارند همانند آن حرف می‌زنند.

مردم این شهر سفیدپوست بوده و اغلب به کارهای کشاورزی و صنعتی (صنایع گاز و پتروشیمی) مشغولند.در گذشته شغل بیشینه مردم آن کشاورزی، دامداری و کاسبی بوده‌است چنان‌که بازار انارستان در گذشته از پررونق‌ترین بازارهای شهرستان بوده‌است.

مکان‌های گردشگری انارستان شامل سورگو، حرمی اناری، تنگ گرو، روستای موردی، انده روغنی، او سوز (آب سبز) ماخو و جنگل گلوبردکان می‌شود. همچنین ارتفاعات کوه‌های احمدسلمان در غرب و شمال انارستان که همچون دیواری بلند شهر را پوشانده‌است دارای مکان‌هایی بکر و قابل کوه پیمایی است. باغات نخل و لیمو و انار نیز به وفور در محدوده شهر انارستان پراکنده شده‌است. محله گلستان انارستان دارای باغهای مرکبات و نخیلات بسیاری است و به عنوان قطب کشاورزی شهرستان جم شناخته می‌شود.

انارستان دشتی مملو از رودخانه‌های فصلی است که در دامنه کوه‌های احمدسلمان گسترده شده‌است و دارای خاکی حاصلخیز و مستعد کشاورزی است چنان‌که محله گلستان از توابع شهر انارستان قطب کشاورزی شهرستان جم است. باغ‌های فراوان نخل و لیمو چهره ای سبز به این شهر داده‌اند هرچند باغ‌های انار که در گذشته‌ای نزدیک به وفور در این شهر یافت می‌شد به دلیل کم‌آبی سال‌های اخیر رو به خشکی نهاده‌اند.

جاذبه های انارستان، طبیعت بکر و زیبای انارستان

جاهای دیدنی انارستان

سورگو

باغ‌های گسترده و چشمهٔ آب دائمی، حالت جغرافیایی محصور در میان تپه‌ها که سایه‌های دائمی گسترده‌اند هوایی مطبوع و دلپذیر به این روستای قدیمی داده‌اند.

  معرفی جاذبه های گردشگری وحدتیه

حرمی اناری

حرمی اناری شهر انارستان با نخل های سر به فلک کشیده، درختان لیمو در هم تنیده، انار های زلف بر زمین نهاده و هزاران مواهب طبیعی دیگر مفرح ترین مکان تفریحی-طبیعی در شهرستان جم می باشد.

بدون شک نگین شهرستان جم از لحاظ تلاقی انسان و طبیعت است. کوهپایه‌های پوشیده از باغات و رودخانه دائمی و برکه‌ها و خانه‌های گلی و پله ای منظره ای بی نظیر پدیدآورده اند.

حرمی اناری از توابع شهر انارستان در دامنه کوه احمد سلمان، دارای رشته قنات های متعدد می باشد و به سبب همین نعمت قنات ها، دارای فضایی زیبا و هوایی مطبوع و کاملا متفاوت نسبت به دیگر مکان های شهرستان است.در این روزها حرمی اناری دارای حال و هوایی دلفریب برای تفریح و آزادی روح و روان است.

جاذبه های انارستان، طبیعت بکر و زیبای انارستان

جنگل گلوبردکان

جنگلی طبیعی و سرشار از درخت‌های جنگلی، مجموعه ای که بصورتی غیرعادی در دل گرمای جنوب پدید آمده‌است. در گذشته‌ای نزدیک رودخانه‌های آب دائمی و عمیق در این جنگل جریان داشته که اکنون رو به خشکی نهاده‌اند.

جاذبه های انارستان، طبیعت بکر و زیبای انارستان

او سوز

آبی عمیق و به رنگ سبز در میان شکاف کوه‌های منسوب به منطقه ماخو.

روستای موردی

در دل کوه‌های انارستان روستایی تاریخی و بکر وجود دارد که طبیعتی دیدنی و زیبا دارد. این روستا در مسیر جاده انارستان به دوراهک واقع است و در راهی فرعی و خاکی به سمت آن می‌توان رفت.

جاذبه های انارستان، طبیعت بکر و زیبای انارستان

انده روغنی

تخته سنگ‌هایی صاف موسوم به چرم که در دل خود درختانی برآمده از سنگ و خزه‌های آویزان و همچنین آبشاری باریک و دائمی در این منطقه ولقع است که به دلیل قرار گرفتن در دل کوه‌ها هوایی بسیار خنک دارد.

منبع : wikipedia،ayenejam
نویسنده

1 نظر

یک نظر بنویسید