جاذبه های گردشگری تنگ ارم، دیدنی های تنگ ارم

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

تنگ ارم شهری است در استان بوشهر در جنوب ایران. شهر تنگ ارم مرکز بخش ارم از توابع شهرستان دشتستان است.

این شهر ضمن برخورداری از آب و هوایی نسبتاً مناسب، با داشتن مکان‌های تاریخی چندی از جمله آبشار فاریاب، کوه شتری، سدهای ارم وکوشک اردشیر و گور دختر در پشت پر (بزپر) گردشگران زیادی را جذب می‌نماید.

جاذبه های گردشگری تنگ ارم، دیدنی های تنگ ارم

کوشک اردشیر

کوشک ادشیر، در شهرستان دشتستان قرار دارد که یکی از نشانه های قدیمی و منطقه تماشایی استان بوشهر می باشد. کوشک اردشیر بوشهر عمارت قدیمی ساسانی است که شباهت فراوانی به کاخ اردشیر در فیروزآباد دارد و از سنگ های ناهموار که با ساروج به یکدیگر وصل شده اند تشکیل شده است.
زیرساخت کوشک به شکل صلیب واقع شده و طاق های آن شبیه به گهواره می باشد در بخش بالایی کوشک ستون سنگی ای مشاهده می شود که شاید به منظور روشن کردن آتش، اطلاع رسانی و یا نگهبانی استفاده می شده است. این سازه که در تنگ ارم قرار گرفته به گمان بسیار محل آرمیدن و مکانی برای شکار در بیابان بزپر بوده است.
در ماه فروردین سال 1390 قسمت هایی از این سازه به علت رسوخ نم، رخنه آب باران و نمناکی زمین های کشاورزی حوالی و همینطور عدم توجه و عدم مرتب سازی از میان رفت.
کوشک اردشیر برازجان متعلق به سال های فرمانروایی اردشیر سال 226 تا 240 میلادی می باشد و در قسمت ارم، شهرستان دشتستان استان بوشهر و یا به تعبیری در محدوده پشت پر در بالا ترین بخش استان بوشهر قرار گرفته است باقی مانده این بنا الان مشابه مستطیل است که در سمت جنوب شرقی به شمال شرقی قرار گرفته است، احتمالا دروازه اساسی آن طرف شمال شرق وجود داشته است.اگرچه با اعتنا به برجستگی ایران شمال شرقی این بنا، باقی مانده ایران جنوب غربی و اعمال کردن قوانین قرینه سازی در سازه های هم شکل دوره ساسانی، این سازه به احتمال زیاد پلان صلیبی مانند داشته است. بر اساس عقیده اهالی دشتستان، این مزار محل حفاظت استخوانهای پادشاه ساسانی بوده است.

جاذبه های گردشگری تنگ ارم، دیدنی های تنگ ارم

این بنا که در تنگ ارم واقع شده به احتمال زیاد جای استراحت و محلی برای شکار در دشت بزپر بوده‌است.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما