بهترین جاذبه های گر رباط کریم

بهترین جاذبه های گردشگری و تاریخی رباط کریم

شهرستان رباط کریم در جنوب غربی استان تهران واقع شده و با وسعتی معادل ۲۷۵ کیلومترمربع در طول جغرافیایی۵۱:۴ و عرض جغرافیایی ۳۵:۲۸ قرار گرفته و ارتفاع آن از سطح دریا ۱۰۵۰ متر می باشد.این شهرستان از شمال به شهرستان شهریار از جنوب به شهرستان های ری و اسلامشهر از شرق به شهرستان بهارستان و از غرب به شهرستان زرندیه از توابع استان مرکزی محدود است.

پیشینه تاریخی

 شهرستان رباط کریم از هزاران سال قبل،از مراکز مهم تمدن و زندگی بوده است.آثار متعدد باستانی که در سال ۱۳۶۹ و اواخر سال ۱۳۷۳ در حوالی رباط کریم از شش هزار سال قبل تا دوران قاجاریه به دست آمده است ، مؤید این مدعاست .کارشناسان باستان شناسی و میراث فرهنگی بر این باورند که در حوالی بازارک در محلی معروف به (چاله بازارک)روستا یا شهری در زیر خاک مدفون است.

به دلیل واقع شدن رباط کریم بر سر راه جاده ابریشم و راه زیارتی خراسان به بغداد و همچنین انتخاب تهران به عنوان پایتخت توسط آغا محمد خان قاجار،کهن ترین و بی نظیر ترین کاروانسراهای ایران مانند کاروانسرای سنگی و کاروانسرای حاج کمال (متعلق به خواجه کمال خواجه حرمسرای فتحعلی شاه قاجار)در این منطقه ساخته شده است.

آثار باستانی و میراث فرهنگی

 شواهد و قراین موجود حکایت از ساخت چهار دروازه در جهات اربعه آبادی رباط کریم در ۲۸۰ سال قبل دارد که یکی از دوازه ها تا چندی پیش در غرب رباط کریم و جوار امامزاده محمد تقی (ع) قابل مشاهده بوده است. وجود ۷ مقبره امامزاده و بقعه پیامبر لوط نشانگر آن است که در صدر اسلام یا پس از آن رباط کریم موقعیت اجتماعی و سکونتی داشته است که محل اقامتگاه موقت آنها بوده و پس از فوت شان در این محل دفن شده اند.

شهرستان رباط کریم در مجموع دارای ۴۳ اثر فرهنگی و تاریخی و ۱۷ اثر ثبت ملی می باشد که شامل کاروانسراها،بقاع متبرکه،امامزادگان،تپه های باستانی،یخدان،آسیاب آبی،قلعه و… می باشد که همگی مبین سابقه کهن این منطقه بوده است.

بهترین جاذبه های گر رباط کریم

جاهای دیدنی رباط کریم

امامزاده عمادالدین (ع)

از نوادگان امام جواد (علیه السلام) می باشد.
آستان امامزاده عماد (علیه السلام) در شهرستان رباط کریم، بخش مرکزی، شهر رباط کریم، خیابان بخشداری جنب دبستان نمونه مردمی واقع شده است. بنای ساختمان بقعه در دوره معاصر و با معماری کاملًا جدید ساخته شده است. پلان آن به صورت چلیپا شکل و در مرکز آن گنبد مرتفع کاشیکاری شده قرار دارد. بنا دارای تزیینات مختلف کاشیکاری و کتیبه های کاشی با خطوط معقلی و نستعلیق است.

آدرس :استان تهران ـ شهرستان رباط کریم ـ بخش مرکزی ـ شهر رباط کریم ـ خیابان بخشداری، جنب دبستان نمونه مردمی

بهترین جاذبه های گر رباط کریم

تپه یقه

در سفر به رباط کریم با تپه های زیاد و معروفی رو به رو خواهید شد که تپه یقه هم یکی از این تپه هاست. براساس آثار و شواهد تاریخی سابقه سکونت در این تپه به ۳ هزار سال پیش می رسد.

تپه ده حسن

این تپه که در شرق روستای ده حسن قرار گرفته از تپه های مهم باستانی شهرستان رباط کریم و از جاهای دیدنی رباط کریم بوده و یکی از شاخص های فرهنگی و تمدنی این شهرستان است. تپه ده حسن در برگیرنده دژ و قلاع دوران تاریخی با مصالح چینه و خشت می باشد. این اثر در تاریخ ۱۶/۶/۸۳ به شماره ۱۱۰۶۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بهترین جاذبه های گر رباط کریم

پل بازارک

این پل بر روی رودخانه فصلی سیاب (سیاه آب) که در گذشته جاری بوده قرار گرفته است و در زمان خود به لحاظ اهمیت راه ارتباطی رباط کریم به ساوه و برقراری ارتباط شرق به غرب از ارزش فراوانی برخوردار بوده است. به طوری که قبل از احداث جاده های جدید، در زمان جاری شدن آب رودخانه سیلاب تنها راه ارتباطی بین کاروانسرای حاج کمال واقع در رباط کریم (شرق) و قلعه سنگی در غرب و راه ارتباطی به ساوه بوده است. نقشه ساختمان پل در امتداد شرق به غرب و به طور ۶۰/۱۹ و عرض ۲۰/۵ به صورت سه چشمه طاق شامل یک دهانه بزرگ و دهانه کوچکتر در دو جانب می باشد. این اثر در تاریخ ۲/۱۱/۸۲ به شماره ۱۰۸۱۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از شگفت انگیزترین جاهای دیدنی رباط کریم محسوب می شود.

بهترین جاذبه های گر رباط کریم

قلعه سنگی

این قلعه که متعلق به دوره سلجوقیان است در نزدیکی رودخانه شور و جنوب شهر جدید پرند قرار گرفته است. پلان آن به سبک بناهای متداول دوران اسلامی، به صورت چهار ایوانی و با یک حیاط مرکزی است. در بازدید از این قلعه متوجه ۴ برج مدور که قطر هریک ۵ متر است خواهید شد. ضمنا در درون این قلعه یک چاه آب به عمق ۴۰ متر و یک آب انبار وجود دارد و از زیباترین جاهای دیدنی رباط کریمبه شمار می آید.

بهترین جاذبه های گر رباط کریم

امامزادگان هادی و مهدی (ع)

بنای این امامزادگان که نسبتشان به حضرت امام زین العابدین (ع) می رسد در شمال روستای یقه است. نقشه بنای اصلی به صورت هشت ضلعی و با مصالح خشت با استفاده از معماری بومی ساخته شده و قدمتش به دوره قاجار باز می گردد.

بهترین جاذبه های گر رباط کریم

آسیاب آبی رباط کریم

با گذر از میان کوچه باغ های رباط کریم به یک بنای آسیاب در بخش جنوبی بر خواهید خورد که قدمتی معادل دوره قاجار دارد. فضای معماری آسیاب شامل سردر ورودی به صورت پیش طاق با عمق کم و قوس پنج و هفت است که اطاق های جنبی دو طرف راهرو و فضای اصلی (که در برگیرنده مکان قرارگیری سنگ آسیاب بوده)، محل انباشت گندم و نیز فضای نگهداری آرد است. در این بنا برای پخت و پز و نیز تامین گرما دو عدد اجاق و یک تنور ساخته شده است. در سفر به شهرستان رباط کریم استانتهران سری به یکی از حیرت انگیزترین جاهای دیدنی رباط کریم بزنید و نهایت لذت را ببرید. این اثر در تاریخ ۲/۱۱/۸۲ به شماره ۱۰۸۲۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بهترین جاذبه های گر رباط کریم

کاروانسرای حاج کمال

مهم ترین کاروانسرای شهرستان رباط کریم و یکی از پرجاذبه ترین ها در استان تهران همین کاروانسر است. این کاروانسرا که از نوع دو ایوانی و دارای فضاهای ورودی، حیاط، اتاق های متعدد و اصطبل است در سال ۱۳۴۵ هجری قمری و هم زمان با دوران سلطنت فتحعلی شاه قاجار توسط فرد خیری به نام حاج کمال ساخته شده است و به منظور استفاده مسافران وقف شده است. و امروزه از تاریخی ترین جاهای دیدنی رباط کریم برای گردشگران است.

بهترین جاذبه های گر رباط کریم

یخدان های قدیمی

در غرب بافت شهر رباط کریم دو یخدان تاریخی قرار دارد که در ساخت آن ها از چینه و خشت استفاده شده. این یخدان ها دارای پلان مدور و یک دیوار سایه انداز هستند.

صنایع دستی رباط کریم

از جمله صنایع دستی رایج در شهرستان رباط کریم می توان به شیشه گری دستی، نقش برجسته ی سفال و آهنگری هنری اشاره کرد.

بهترین جاذبه های گر رباط کریم

امامزاده علی اصغر (ع)

آستان امامزاده علی اصغر (علیه السلام) در شهرستان رباط کریم، بخش مرکزی، دهستان منجیل آباد، روستای آلارد چهاردانگه و به فاصله تقريباً ۱۰۰ متری شمال آزادراه تهران ـ ساوه واقع شده است. بناي اصلی ساختمان بقعه ازداخل دارای پلانی مرکب از يك دايره و مستطيل به هم پيوسته با پوشش سقف گنبدی با جرزهايی ضخيم است كه متعلق به دوره قاجاريه است. در بازسازی بنا در دوره جديد، ضمن الحاق يک ايوان در ضلع شمالي ساختمان اصلی و احداث اتاقی در ضلع شرقی آن، بدنه داخلی بنا را نيز به وسيله يك رديف آجر پوشانيده و روی آن را رنگ آميزی كرده اند. از محوطه اين بقعه به عنوان قبرستان استفاده می شود.

 

بهترین جاذبه های گر رباط کریم

امامزاده محمدتقی (ع)

آستان امامزاده محمدتقي (علیه السلام) در شهرستان رباط کریم، شهر شهررباط کریم، خيابان شهيد مجيد ناصری واقع شده است. بنای ساختمان بقعه به ابعاد ۷/۵×۷/۵ متر دارای پلان مربع شكل است كه گنبد سبز رنگ كوچكی بر فراز آن احداث گرديده است. ورودی بقعه در ضلع شرقی قرار دارد.
آستان امامزاده محمدتقی (علیه السلام) در شهرستان رباط کریم، شهر شهررباط کریم، خيابان شهيد مجيد ناصری واقع شده است. بنای ساختمان بقعه به ابعاد ۷/۵×۷/۵ متر دارای پلان مربع شكل است كه گنبد سبز رنگ كوچكی بر فراز آن احداث گرديده است. ورودی بقعه در ضلع شرقی قرار دارد.ساختمان بقعه به شيوه معماری جديد و با سبك اسلامی مربوط به دوره معاصر است. آدر اوائل دهه ۵۰ بنای کنونی ساخته شد. پیش از دهه ۵۰ حرم کاهگلی به ابعاد۳۰×۳۰متر و به صورت ۸ ضلعی بوده است؛ ضریح جدید در سال ۱۳۸۲ نصب گردید.

بهترین جاذبه های گر رباط کریم

امامزاده ابوطالب (ع)

آستان امامزاده ابوطالب (علیه السلام) در شهرستان رباط کریم، بخش مرکزی، دهستان امامزاده ابوطالب روستای آدران واقع شده است و از طريق آزاد راه تهران ـ ساوه با قرارگرفتن در جاده شهريار به سلطان آباد قابل دسترسی است.
به طوركلی ازسه مرحله معماری درساختمان بقعه مشاهده می شود كه دو مرحله آن متعلق به دوره قاجاريه و يك مرحله ديگرمربوط به دوره جديد است که شامل تغييرات جزئی و افزودن فضاهای جانبی می باشد. معماری بقعه عبارت است از يك فضای ورودی شامل سردرب و دو طاقنما درطرفين است كه فضای هشتی مقابل آن با آجركاری و كاربندی تزيين گرديده است. فضای درونی بقعه نيز با پلان چهار ضلعی دارای گنبدی كوچك است.

بهترین جاذبه های گر رباط کریم

نام این بقعه در فهرست آثار تاریخی میراث فرهنگی استان تهران ثبت گردیده است.

۱ دیدگاه دربارهٔ «بهترین جاذبه های گردشگری و تاریخی رباط کریم»

دیدگاه خود را بنویسید