جاذبه های گردشگری سهرورد، سهرورد شهری ناشناخته با طبیعتی زیبا

نویسنده:

سمیرا هادی

در تاریخ:

سهرورد منطقه ای خوش آب و هوا در شهرستان خدابنده است، منطقه ای با پیشینه غنی و تاثیرگذار تاریخی و فرهنگی که زادگاه شیخ شهاب الدین سهروردی است.طبیعت بکر و زیبای مناطق سهرورد  دارای جاذبه های گردشگری متنوع و در عین حالا ناشناخته ای هستند که پذیرای گردشگران و مسافران نوروزی  هستند. مردم این شهر پیرو مذهب شیعه بوده و به زبان‌های ترکی آذربایجانی سخن می‌گویند. این شهر در سال ۱۳۸۷ خ. به شهر ارتقاء یافت.

پیشینه

سهرورد پیشینه‌ای تاریخی داشته و زادگاه بزرگانی همچون شیخ شهاب‌الدین سهروردی است. ابن‌حوقل دربارهٔ این شهر می‌نویسد: «از جانب سلطان امیر یا عاملی جهت رسیدگی به اموال در آنجا نیست و فراخی معیشت و ارزانی و موقعیت خوب بر اهمیت آن افزوده و شهر پربرکت و حاصل‌خیز است و بیشتر سکنهٔ آن در سابق از خوارج بودند و سپس از آنجا رفته‌اند و گروهی نیز به سبب وطن‌پرستی، خفت و خواری را پذیرفته‌اند و شهری است استوار و دارای حصار»

صنایع دستی

قالی.

گلیم.

جاجیم.

غذاهای محلی

کله‌جوش.

آبگوشت محلی.

شوربای زردآلو.

جاهای دیدنی سهرورد، سهرورد شهری ناشناخته با طبیعتی زیبا

جاذبه های سهرورد

امامزاده قاسم(ع)سهرورد

مامزاده قاسم(ع)سهرورد،کمپینگ گردشگری شهرستان خدابنده است که در ایام تعطیلات مورد بازدید بسیاری از مسافران نوروزی قرار می گیرد.

منطقه سهرورد در حاشیه رود  و کنار جنگل و باغات میوه ،  و در جای نسبتا شیب که شیب آن به طرف  شرق و رود و باغها  است واقع شده  و یکی از کمپین های گردشگری روستای سهرورد امامزاده قاسم(ع)است که هر ساله میزبان تعداد زیادی گردشگر و مسافر از سراسر ایران است.بقعه متبرکه امامزاده قاسم ( ع )زیارتگاه معروف و مورد احترام مردم و علاقمندان به ائمه اطهار ( علیهم السلام ) است که در مکانی بسیار زیبا و مشرف به باغات گردو واقع شده است و حضور زائرین در مناسبت های مذهبی و دینی و ایام آخر هفته جلوه ی معنوی خاصی به این مکان بخشیده است .مردم در مناسبت های مذهبی با آوردن و پخش نزوراتی همچون نان فتیر ، خرما و … به زائران موجبات توجه و ارادت هر بیشتر مردم به  این مکان مقدس می شوند .

جاهای دیدنی سهرورد، سهرورد شهری ناشناخته با طبیعتی زیبا

نکته قابل توجه این است که برخی از مردمی که به این امامزاده می آیند حال خاصی بر آنها حاکم می شود به طوری که ناخودآگاه به یاد خواسته ها و حوائج خود می افتند و از این امامزاده در خواست می کنند که حاجاتشان برآورده شود.

اقامتگاه بوم گردی سهرورد

اقامتگاه بوم گردی سهرورد در شهر سهرورد ، شهرستان خدابنده ، استان زنجان واقع شده است که دارای 3 اتاق  است و ظرفیت پذیرایی از 10 گردشگر را دارد.

جاهای دیدنی سهرورد، سهرورد شهری ناشناخته با طبیعتی زیبا

این شهر غذاهای بسیار لذیذ و خوش مزه ای همچون کله جوش، آبگوشت محلی و شوربای زردآلو دارد که زبان زد خاص و عام است. قالی ، گلیم و جاجیم از صنایع دستی این منطقه میباشند.

محصولات سفر

دیدگاه خود را بنویسید