جاذبه های شریف آباد، شهر سبز استان تهران

جاذبه های شریف آباد، شهر سبز استان تهران

شریف‌آباد یکی از شهرهای استان تهران در ایران است.

شهرشریف آباد، با وسعت حدود۵۲۷۱ هکتاردرفاصله ۳۵ کیلومتری پایتخت به عنوان دروازه ورودی شرق استان تهران در ارتفاع۱۵۹۶ متری از سطح دریا در محل اتصال شهرستان ورامین وشهرهای پیشوا و جوادآباد و شهرستانهای پاکدشت به استان سمنان در زمین های آبرفتی جنوب رشته کوه های البرز و دماوند واقع شده است.

از نظر جغرافیایی از شمال به دامنع وسیع منابع طبیعی و منطقه خوش آب و هوا سرخه حصار و منطقه پارچین ،از شرق به شهر ایوانکی، از غرب به شهرستان پاکدشت وا ز جنوب به روستاهای واقع در بخش شهرستان ورامین منتهی می شود.

این شهر با حومه آن بیش از ۲۵ هزار نفرجمعیت دارد  که در قالب ۶۲۵۰ خانواربه صورت پراکنده در شهر و شهرک های همجوار و روستاهای حریم وتابعه ساکن هستند.

این شهربه دلیل دارا بودن اراضی مستعداز لحاظ کشاورزی بسیارغنی و در زمینه های مختلف تولیدی از قبیل کشت گندم وجودر درجه اول قراردارد وهمچنین از لحاظ تولید گل بخش مهمی را به خود اختصاص داده است.

شهر شریف آباد، به لحاظ صنعتی رشد خوبی داشته و با وجود شهرک صنعتی عباس آباد، علی آباد و خوارزمی ، زمینه اشتغال فراوانی را برای جوانان شهرستان فراهم آورده است . از نظر شهرسازی نیز به لحاظ نوپا بودن و تاسیس شهرداری در سال ۱۳۸۰، اصول فنی و اصلاح هندسی شهر، روزبه روز بهتر و فنی تر می شود.

این شهر به دلیل قرار گرفتن در حریم جاده امام رضا(ع) و نزدیک بودن به شهر تهران به عنوان یک منطقه بسیار جذاب و مطمئن از دیرباز برای سکونت و سرمایه‌گذاری بخش‌های مختلف انتخاب گردید که با استقرار شهرک صنعتی بزرگ عباس‌آباد در همجواری این شهر، رفته رفته سیل جمعیت از شرق و غرب به این منطقه سرازیر گردیده است. اراضی بسیار وسیع، خاک مستعد، آب و هوای متعدل و قرار گرفتن در مسیر رودخانه مهم جاجرود، موجب افزایش تولید محصولات متنوع زراعی و صیفی‌جات و مهم‌تر از همه گل و گیاه دراین منطقه شده است.
احداث گلخانه معروف زعیم و حاج بابایی و صادر نمودن گل‌های زینتی باغچه‌ای و …. به نقاط مختلف کشور و کشورهای حاشیه خلیج فارس این شهر را زبانزد عام و خاص نموده است.
افزیش روز افزون جمعیت و مهاجرت از شهرهای مختلف به این شهر موجب گردید طرح هادی شهر، جای خود را به طرح جامع بسپارد تا شهرداری بتواند مجوزهای لازم جهت ساخت و سازهای قانونی را برای بخش های مختلف صنعتی ، تجاری، مسکونی و اداری صادر نماید. امروزه به وضوح می‌توان دید که وجود کارخانجات صنعتی فراوان و سیکل ترکیبی دماوند(نیروگاه شهدای پاکدشت) در فاصله ۳ کیلومتری این شهر و وجود کارخانه‌های تولید و قطعات ایران خودرو توانسته است در بخش رونق اقتصادی کشور و اشتغالزایی، نقش بسزایی را ایفا نماید.

جاهای دیدنی شریف آباد

مقبره شهدای گمنام

مقبره شهدای گمنام شهر شریف آباد در۳۵ کیلومتری محور امام رضا(ع) ودر شهرشریف آباد قراردارد. این مقبره مدفن پنج شهید گمنام میباشد.عملیات ساخت این مقبره درسال ۱۳۸۴  توسط شهرداری شریف آبادوبا نظارت امام جمعه محترم شهرستان پاکدشت شروع گردید . نوع مصالح بکار رفته دراین مقبره از نوع بسیار مرغوباست و هم اکنون یکی از اماکن مهم زیارتی دراین شهر به شمار میرود.

جاذبه های شریف آباد، شهر سبز استان تهران

امامزاده طالب (ع)

امامزاده طالب (ع) ،در۲۷ کیلومتری محور امام رضا(ع)،بعداز شهرپاکدشت در بخش شریف آباد ودرشمال جاده ،روبروی روستای خسرو واقع شده است.این بقعه متبرکه ، که تاریخ ساخت آن به دوره صفویه می رسد در سال ۱۳۴۰ به قصدباز سازی تخریب گشت لیکن  آن نیت برآورده نگشت ودرسال۱۳۵۷ به دست مردم بازسازی شد. ودر سال ۱۳۶۸ تحویل اداره اوقاف شهرستان پاکدشت گردید. این بقعه تا قبل از نوسازی دارای ۲۰۰ متر مربع مساحت بوده و تجدید بنای آن در سال ۱۳۷۷ صورت پذیرفته است. داخل حرم با استفاده ازسنگ مرمرین سبز وآینه کاری آزین گشته وضریح آن نقره فام وطلایی است.

جاذبه های شریف آباد، شهر سبز استان تهران

شجره:

نسب امامزاده طالب (ع) به نسب شریف حضرت سیدالسا جدین امام زین العابدین (ع) می رسدکه درراه باز گشت از شهر سبزواردر ولایت یا حاکمیت ری درآن زمان(سده سوم) به شهادت می رسند.

دیدگاه خود را بنویسید

بلیط هواپیما