طبس مسینا، شهری است در بخش گزیک از شهرستان درمیان، واقع در استان خراسان جنوبی. طبس مسینا، تا آذرماه سال ۱۳۸۷ مرکز دهستان طبس مسینا از بخش گزیک بود که در این تاریخ به شهر ارتقا یافت.فاصله تا مرکز استان ۱۲۰ کیلومتر و فاصله تا مرکز شهزستان درمیان ۲۰ کیلومتر می باشد.

طبس مسینا

آثار تاریخی طبس مسینا

قلعه های مسلمانان وکافران

قدمت:دوران اسماعیلی
مصالح به کار رفته:سنگ ودیگر مصالح موجود در همان منطقه
شماره ثبت آثار ملی:۱۷۴۲۰
برفراز قله‌های دو طرف کوه‌های واقع در مشرق روستای گرسک دو قلعه عظیم در مقابل یکدیگر قد برافراشته‌اند. این قلعه‌ها که یکی به نام قلعه مسلمانان و دیگری به نام قلعه کافران مشهور است از قلعه‌های عظیم سنگی دوران اسماعیلی و دوران قبل از اسلام به شمار می‌روند. قلعه مسلمانان دارای حصار برج، آب انبار، اطاقها و راهروهای متعدد مسیر ورود سواره نظام به داخل قلعه، کوره پخت آجر، و سد ذخیره آب می باشد و قلعه کافران دارای بخشهای کمتری می باشد. مهمترین بخش آن دروازه ورودی آن است که بقایای آن قابل مشاهده است.

طبس مسینا

قلعه تاریخی طبس مسینا

قدمت بنا: قرون اولیه اسلامی
این قلعه در حاشیه شرقی شهر طبس مسینا واقع شده است که دارای پلان دایره ای شکل می باشد قلعه دارای حصار بزرگ و برجهای متعدد است که در حال حاضر فقط ۱۵ برج آن قابل رویت است برج بزرگ آن حدود ۱۱ متر ارتفاع و حدود ۱۵ متر قطر دارد در سطح خارجی این برج تعداد زیادی روزنه دیده بانی و تیرکش وجود دارد با توجه به پلان مدور قلعه احتمال می رود مربوط به دوران پیش از اسلام باشد . دور تا دور این بنای عظیم خشت و گلی خندقی برای دفاع از اهالی ساکن در قلعه حفر گردیده است. فضای داخلی قلعه بدلیل ساخت و سازهای متوالی دچار تخریب و آشفتگی شده است.در داخل قلعه اماکن عمومی مانند مسجد و آب انبار و… برای ساکنین تعبیه شده است.که قدمت مسجد آن دوره پیش از اسلام می باشد.عمده ترین مصالح بکار رفته در بنا خشت و گل است و از وجود تزئینات در بنا با توجه به آسیبها و تخریبهایی که در قلعه صورت گرفته اثری وجود ندارد.

طبس مسینا

روستای رزه

«رزه» روستایی در دهستان طبس مسینا بخش گزیک شهرستان درمیان استان خراسان جنوبی است. این روستا دارای بافت تاریخی است که یکی از پدیده های بی نظیر آن ساباد است. ساباد یکی از ویژگی های منحصر به فرد معماری کویر در ایران است. ساباد اصطلاحا به تونل هایی گفته می شود که به عنوان سایبان و کانال های جابه جایی هوا استفاده می شده، به این صورت که خیابان ها و کوچه پس کوچه های داخل شهرها را مسقف می کردند و در برخی مواقع قسمتی از خانه روی آن سقف قرار می گرفته است و مردم در سایه سار این منازل حرکت می کردند. سابادها چندین فایده داشته است یکی اینکه سایه ایجاد می کرده که وقتی مردم از داخل کوچه حرکت می کردند از تابش شدید نور آفتاب در امان باشند. دوم اینکه هوا به داخل خانه ها هدایت می شده و این جریان هوا باعث خنکی مضاعف شده و از همه مهم تر اینکه در ساخت این سابادها از لانه موریانه ها و مورچه ها الهام گرفته شده و بشر در واقع تکنولوژی ساختمان ها را از جانوران اخذ کرده است. خانه های قدیمی روستای رزه از مصالح موجود در طبیعت ساخته شده که یکی از این مصالح خشت خام است. خشت خام خشتی است که در آفتاب خشک شده، این خشت ها تحمل بسیار بالایی دارند و به دقت در سقف خانه ها به کار رفته است. در بعضی از سقف ها هم از چوب هایی در اندازه های مختلف استفاده شده است.

منبع : tabasmaseina،negahmedia
نویسنده

یک نظر بنویسید